Amikor Javier Milei elnök decemberben hivatalba lépett, azt ígérte, hogy óriási reformokkal fogja megmenteni az inflációtól fuldokló argentin gazdaságot. A legfrissebb adatok alapján ez valamennyire sikerült is, ám az előző évek terheit még sokáig nem tudja levetni magáról, a magas pénzromlás pedig hatalmas nyomást helyez a szegényekre.
Argentínában a negyedik egymást követő hónapban lassult az infláció, annak ellenére, hogy áprilisban éves szinten 289,4 százalék volt – derült ki szövetségi statisztikai hivatal, az INDEC szerdán közzétett jelentéséből.
Havi szinten ugyanis az inflációs ráta 8,8 százalékra lassult, szemben a márciusi 11, és a piac által várt 9 százalékkal.
Ez győzelemnek számít Milei elnök számára, akinek a hivatalba lépésekor a pénzromlás csúcson volt, nem is beszélve a gazdaságot tépázó válságról. Szigorú megszorító intézkedéseivel azonban látszólag sikerült új irányba kormányoznia Argentínát, ami azért is kiemelkedő, mert ezt folyamatos ellenzéki szabotázs, szakszervezeti sztrájkok és külföldi nyomás mellett hajtotta végre.
A szemünk előtt porlad el az infláció, és már mindenki készülhet a temetésre
– jelentette ki Manuel Adorni, az elnök szóvivője az X-en, és hozzátette, hogy pár hónapon belül képesek lesznek szinte teljesen eltörölni az országot évekig megnyomorító „hiperinflációt”.
Milei kormánya néhány hónap alatt több brutális intézkedést is bevezetett a gazdaság stabilizálása, az állami kiadások csökkentése és a költségvetési hiány megszüntetése érdekében, amelyek az országot és a nemzetközi megfigyelőket is megrázták:
Ezeket a reformokat a befektetők, de kiváltképp a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is elismerte, így hétfőn egy 800 millió dolláros hitelt jelentett be Argentínának, amelyből az ország elkezdheti gazdaságának újjáépítését.
A „Milei-láncfűrész” azonban jelentős károkat okozott a szegényeknek és a munkásosztálynak, mivel a támogatások megszüntetése és magas pénzromlás miatt összeomlottak a magánkiadások.
A lakossági kiadások lezuhantak, ami megmagyarázza, hogy miért esik ilyen drámaian a fogyasztás, ami az infláció alól is kirúgta a széket. A gazdaságmentő intézkedésekből rengetegen csak annyit éreznek, hogy tovább romlottak az életkörülményeik
– figyelmeztetett Monica de Bolle, a Peterson Institute for International Economics vezető munkatársa, aki a feltörekvő piacokat tanulmányozza.
Milei kritikusai is elsősorban erre fókuszálnak, mivel a gazdasági tevékenység és a fogyasztás visszaesése közepette a hivatalos adatok alapján a szegénység szintje megközelíti az 50 százalékot, és vannak, akiknek manapság már élelmiszerre sem telik a fizetésükből.
S bár az infláció csökken, az argentin GDP idén várhatóan 2,8 százalékkal zsugorodik, ami egy fájdalmas recesszió kezdetére utal.
Világbajnok az argentin infláció, kijött a tavalyi számArgentínában az infláció az 1990-es évek eleje óta nem látott szintre gyorsult, ezzel sikerült még Venezuelát is megelőznie. Lesz dolga az új argentin elnöknek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.