Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael devizában és hazai valutában fennálló adósságkötelezettségeinek A2 szintű, elsőrendű befektetői besorolásait a Moody’s Ratings.
Izrael devizaadósság-kibocsátásainak minősítése továbbra is a lehetséges legjobb, vagyis Aaa, tekintettel arra, hogy e kibocsátások mögött az amerikai kormány visszavonhatatlan, igény szerinti garanciavállalása áll – emelte ki a Moody’s.
Az éjjeli bejelentés szerint a nemzetközi hitelminősítő továbbra is a kockázatok közé sorolja a közvetlen katonai konfrontációt Izrael és Irán között, úgy látják: megnövekedett Izrael kitettsége a geopolitikai kockázatokkal szemben.
A cég azzal számol, hogy alapesetben folytatódik a konfliktus Izrael és a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet között, és folytatódnak az ellenségeskedések Iránnal, valamint az Irán nevében tevékenykedő szerveződésekkel, köztük a Hezbollah libanoni síita milíciával is. Különösképpen nem elhanyagolható annak kockázata, hogy
a helyzet nyílt katonai konfliktussá fajul Izrael és a Hezbollah vagy közvetlenül Izrael és Irán között.
A hitelminősítő várakozása szerint az izraeli hazai össztermék (GDP) alig 0,6 százalékkal növekszik az év egészében, de – abból a feltételezésből kiindulva, hogy az ellenségeskedések valamikor az idén véget érnek – jövőre valószínűleg fellendülés kezdődik.
A Moody’s kiemeli ugyanakkor, hogy az idei első negyedévben a költségvetési bevételek mindössze 0,3 százalékkal, a kiadások viszont 38 százalékkal nőttek éves összevetésben.
A cég szerint az év során a bevételi és a kiadási oldal is normalizálódik valamelyest, bár a kiadások a belátható jövőben markánsan meghaladják a Hamász tavaly októberi terrortámadása előtt előirányzott szinteket.
Mindezek alapján a Moody’s azzal számol, hogy
a hazai össztermékhez mért izraeli államháztartási hiány az idén 7,8 százalék körüli szintre emelkedik.
A Moody’s februárban egy fokozattal, az addigi A1-ről az azóta is érvényes A2-re rontotta Izrael devizában és hazai valutában fennálló adósságkötelezettségeinek besorolását. A cég további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást állapított meg a most megerősített új osztályzatra.
Az Egyesült Államok felfüggesztette az Izraelnek szánt fegyverszállítmányokat, ami rossz hír a zsidó államnak, ugyanis Washington messze a legnagyobb fegyverszállítója – számolt be róla a Világgazdaság. Izrael 2019 és 2023 között a katonai segély 69 százalékát az Egyesült Államoktól, mintegy 30 százalékát Németországtól és 1 százalékát Olaszországtól kapta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.