Az Európai Bizottság újra aktiválná azt a 2020–2023 között, a Covid-járvány miatt felfüggesztett szabályozást, hogy a bruttó hazai termék arányában 3 százalékot meghaladó költségvetési hiány felett eljárást kezdeményezzen a tagállamok ellen. Az eladósodó országoknak a túlzottdeficit-eljárás keretében intézkedéseket kell tenniük a hiány csökkentésére.
„Állítjuk, hogy a hiánytúllépés nagymértékben a védelmi kiadásokból adódik” – magyarázta szerdán Andrzej Domanski lengyel pénzügyminiszter a Polsat Newsnak, majd hozzátette, hogy a katonai ráfordításaik a legmagasabbak között vannak a NATO-országok körében, ezért nem szabadna alkalmazni az eljárást Lengyelországgal szemben.
Míg a NATO-tagállamok közül alig néhány teljesíti a 2 százalékos GDP-arányos védelmi költést, Lengyelország a kötelező minimum dupláját költi erre a célra 2022 óta. Ez minden bizonnyal megjelenik a tavalyi 5,1 százalékos költségvetési hiányban is. Az Európai Unióban megengedett 3 százalékos hiányt a lengyelen kívül tizenegy másik uniós tagország is átlépte 2023-ban, köztük Magyarország is – emlékeztetett a Reuters.
Lengyelország szerint az EU elnéző lesz vele a költségvetési hiánya kapcsánHabár Lengyelország költségvetési hiánya idén várhatóan meghaladja az EU által szabott határt, a lengyel pénzügyminiszter szerint igazából nincs baj, mert a védelmi képességeik erősítése, Ukrajna és az ukrán menekültek megsegítése vitt el sok pénzt, ami meggyőződése szerint tolerálható és tolerálandó is egyben. Andrzej Domanski pénzügyminiszter szerint ezt mérlegelni is fogja az Európai Unió a túlzottdeficit-eljárásban. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.