A hús- és sajtpótló ételek, amelyek néhány éve még luxusnak számítottak, váratlanul az osztrák boltok egyik legmegfizethetőbb áruivá váltak, mivel a továbbra is magas infláció közepette a természetes élelmiszerek – például sok magyar termék is – túl drágává váltak a legtöbb fogyasztó számára.
Ausztriában a nyáron tovább mérséklődött az infláció: a statisztikai hivatal legutóbbi becslése szerint júliusban már csak 2,9 százalék volt, ez három éve a legalacsonyabb szint, és ennek elméletileg jelentősen enyhítenie kellene a nyomást az osztrák háztartásokon.
Az árnyomás folyamatosan enyhül, különösen az élelmiszerek esetében. Egyedül a vendéglátás az, amely az átlag felett van, de hamarosan ez is lejjebb kerül
– nyilatkozta Tobias Thomas, a statisztikai hivatal főigazgatója a Der Standard című napilapnak.
Az infláció valóban lassul az eurózónában, bár a folyamat – mint a szerdán napvilágot látott júliusi adatok is mutatták – nem zökkenőmentes. Lassan az Európai Központi Bank által kitűzött 2 százalékos cél is elérhető közelségbe kerülhet, a magas élelmiszerárak miatt szenvedő lakosságnak azonban ez nem nyújt sok vigaszt.
Ez Ausztriában különösen igaz, ahol a munkaügyi kamara által júniusban hét bécsi szupermarketben és diszkontban végzett felméréséből kiderült, hogy az alapvető élelmiszerek ára átlagosan 42 százalékkal drágult a 2021 szeptemberében kezdődött inflációs hullám óta. Kiemelt problémát okoz
Egy kategória azonban meg sem érzi az inflációt, mégpedig a vegán élelmiszerek és a műhúsok, amelyek olcsóbbá váltak az elmúlt években – annyira, hogy lassan a természetes termékeket is aláárazzák.
Bár a pár éve népszerűvé váló műételek még nem szerepelnek a statisztikai hivatal bevásárlókosarában, az osztrák Vegán Szövetség (VG) kutatásából kiderült, hogy bár ezek a laborban növesztett termékek továbbra is drágának számítanak, az infláció ereje és a gyártók árcsökkentései miatt lassan egy szinten lesznek a természetes élelmiszerekkel.
A 2023-as uniós adatok szerint Ausztria a vegán táplálkozás Európa-bajnoka, Felix Hnat, a VG elnöke szerint nemcsak az étrendet követők száma nőtt meg meredeken az elmúlt években, hanem a boltok választéka is, egyre több ilyen terméket pakolnak ki a polcokra.
A műhúsok pedig már nemcsak számukra, hanem az inflációt nyögő átlagos vásárlónak is egyre vonzóbb választásnak tűnik, amikor összehasonlítják azok árait a természetes termékekével. Hiába drága mindkettő, a vegán pótélelmiszerek látszólag jobban állják a pénzromlást, mint a hagyományos ételek.
Ez különösen nagy fenyegetés a magyar termelők számára: hazánk Ausztria egyik legnagyobb mezőgazdasági beszállítója, az ottani fogyasztók szokásai ezért ránk is jelentős hatással vannak. A vegán élelmiszerek elterjedése pedig kiszoríthatja a magyar termékeket a boltok polcairól, ha az árak a jelenlegi trendeket követik.
A magyar gazdák esélyeit tovább ronthatja, hogy állatjogi aktivisták és a vegán lobbi is azt követeli a kormánytól, hogy töröljék el a műélelmiszerekre kivetett magasabb forgalmi adót – ez a legtöbb termék esetében 20 százalék.
Az infláció lassulását remélhetőleg az élelmiszerárak csökkenése is követni fogja az eurózónában, amely továbbra is versenyképesen tartaná a természetes ételeket és a magyar termékeket. Egyelőre azonban a vegán alternatívák állnak az élen, ami súlyos problémákat okozhat a mezőgazdaság és a kereskedők számára.
Nagy István a műhúsról: még az írmagját is ki kell irtaniGyakorlatilag az európai létforma kerül veszélybe, ha elfogadjuk a művileg előállított húsok forgalmazását, ezért is kell minden erővel támogatni az olaszok tiltó kezdeményezését – közölte Nagy István agrárminiszter. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.