BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Daily Life In London a munkáspárti reformok

Menekül a pénzügyi elit az Egyesült Királyságból – ez áll a háttérben

A Brexit után újabb pofont kap az Egyesült Királyság gazdasága. A munkáspárti kormány jelentős adóemelésekkel finanszírozná a programját, ehhez pedig a brit pénzügyi hatalom utolsó végvárait sarcolná meg.

A Munkáspárt kampánya során jelentős reformokat és a brit gazdaság újjáélesztését ígérte, ám ezeket ellentmondásosan az Egyesült Királyságot a víz felett tartó, a Brexit óta a fennmaradásáért küzdő pénzügyi és magántőke-szektor megadóztatásával finanszírozná. A gazdagok és a vállalatok pedig nem meglepő módon úgy döntöttek, hogy szedik a sátorfájukat, és inkább az európai kontinensen próbálnak szerencsét.

Daily Life In London a munkáspárti reformok
A Munkáspárt tervezett adóemelései miatt menekülnek a brit magántőke-kezelők / Fotó: NurPhoto via AFP

A hónap elején tartott brit választásokon a Munkáspárt hatalmas győzelmet aratott, ám a diadal íze máris elkezdett megkeseredni: a gazdaság súlyos problémákkal küzd, a lakosság változást követel, Keir Starmer és kormánya pedig azzal szembesült, hogy a kampány során túl sokat ígértek. A 135 oldalból álló kiáltványuk alapján most többek között

  • bővíteni fogják az egészségügyet, az oktatást és a hadsereget;
  • zöldítenék a gazdaságot és az energiatermelést;
  • csökkentenék a migrációt, de nem deportálnák az illegális bevándorlókat;
  • valamint a kormány egyszerre lenne vállalkozás- és munkásbarát.

Mindezt úgy hajtanák végre, hogy semmiféle adóemeléssel nem terhelnék a lakosságot. Az egyébként is gyengélkedő brit gazdaság mellett azonban a Starmer-kabinet kasszája gyakorlatilag üres, így valahonnan kénytelenek lesznek előteremteni a reformok finanszírozásához szükséges forrásokat. Ehhez pedig a pénzügyi és magántőke-szektort terhelnék meg.

A magántőke az egyetlen olyan iparág, ahol a teljesítményhez kötött fizetéseket tőkenyereségként kezelik. Pártunk bezárja ezt a kiskaput, hogy ne csak a szegények állják hazánk működését 

– olvasható a kampányprogramban. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy az átvitt kamatot, vagyis a magántőke- és fedezeti alapkezelőknek kifizetett nyereséget jövedelemként adóztatnák, így a terhek 28 százalékról 45-re emelkednének.

A Munkáspárt összesen 9,4 milliárd dolláros plusz bevételt ígért a következő néhány év során, főleg az ehhez hasonló adózási kiskapuk bezárásával és más adókedvezmények megnyirbálásával. Ez pedig óriási nyomást helyezne a brit pénzügyi szektorra, amely az üzletkötés regionális központjaként még Nagy-Britannia uniós kilépése ellenére is megőrizte tekintélyét.

A közgazdászok nem osztják a brit kormány optimizmusát

Lassabb lesz a gazdasági növekedés, mint amilyenben az új munkáspárti kormány reménykedik.

A brit elit és az alapkezelők fel voltak készülve rá, hogy a kétségbeesett Munkáspárt a leégett államháztartást a megsarcolásukkal próbálja majd feltölteni, így a választások óta sorra jelentik be, hogy elhagyják az országot, és a La Manche-csatorna másik oldalán keresnek barátságosabb piacokat.

Míg sok befutott szakember Londonban marad, a következő generáció – akik között sok a külföldi – futólépésben távozik az Egyesült Királyságból. A gazdaságnak intenzív agyelszívásra kell felkészülnie, ha a kormány betartja az ígéreteit 

– figyelmeztetett Lars Faeste, az FTI Consulting EMEA-csoportjának elnöke, aki szerint ez az ágazat mindössze pár év alatt teljesen magára hagyhatja az országot.

keir starmer, ruanda, deportálás a munkáspárt
Keir Starmer és a Munkáspárt programja nem tartogat sok jót a pénzügyi elit számára / Fotó: AFP

Menekülés a Munkáspárt elől

A Starmer-kormány hatalomra lépése a bizonytalanság fokozódását jelenti a brit magántőke-szektornak: míg az alacsony kamatszintek és a nagyarányú magánpiaci befektetések az elmúlt években rengeteg pénzt hoztak a konyhára, 2022 óta az alapkamatok emelése miatt a globális ügyletkötés visszaesett. Most pedig arra kell számítaniuk, hogy a Munkáspárt még több terhet akasztana a nyakukba.

Míg Nagy-Britannia szigorít, addig több nagy uniós gazdaság – amelyek korábban nem éppen erős pénzügyi szektorukról voltak híresek – jelentősen lazított az adózási szabályain és jelentős engedményeket is ajánlott az oda költöző vállalatoknak.

Egy Londonnyi házat kéne felhúzni a brit lakásválság megoldására

A fejlesztők és a helyi önkormányzatok nem tudnak lépést tartani a beözönlő migránsokkal. A brit lakásválság pedig nem lesz egyedi eset, ha Európa népességnövekedését a tömeges bevándorlás fűti.

Ezek közül a legnépszerűbb célpont Olaszország, amely hét évvel ezelőtt az ágazatban egykulcsos adót vezetett be, ennek köszönhetően pedig mintegy négyezer pénzügyi szakember költözött ide az Egyesült Királyságból.

A jelenlegi rendszer még a kormány adóreformjai mellett is változatlan maradt, ez a stabilitás pedig rendkívül vonzó még nevesebb piacokkal szemben is 

– nyilatkozta Marco Cerrato, a Maisto E Associati adójogra szakosodott olasz cég partnere a CNBC-nek, hozzátéve, hogy az elmúlt hónapokban jelentősen megnőtt a brit ügyfeleik száma, akik nagyobb vagyont szeretnének behozni az országba.

A Capstone Investment Advisors, Steve Cohen Point 72 Asset Managementje és az Eisler Capital azon fedezeti alapok közé tartozik, amelyek a kedvező adórendszerének köszönhetően a közelmúltban leányvállalatot alapítottak Milánóban, Olaszország pénzügyi központjában.

Újabb pofon a brit gazdaságnak

London hosszú ideig a pénzügyi szolgáltatások, a magántőke és a befektetők központjának számított Európában, ám a Brexit óta ez a környezet sokkal borúsabb lett, amit a kiköltözési hullám is tükröz. Az internet elterjedésével és az otthoni munkavégzéssel már sokkal egyszerűbb gyökeret verni a kedvezőbb piacokon.

S bár 14 év konzervatív kormányzás és annak katasztrofális kudarcai után a Munkáspárt elsöprő győzelme sokakat reményekkel töltött el, a brit pénzügyi elitet elfogta a pánik, és már azok is a menekülést fontolgatják, akik eddig kitartottak London mellett.

Az aggodalmat tovább növeli, hogy a Starmer-kormány még nem mutatta be a kiáltványát alátámasztó részletes terveit, így a piac még nem tudja, hogy milyen plusz terhekre kell számítaniuk a közeljövőben.

Az Egyesült Királyságnak növekedésre, innovációra és beruházásokra van szüksége ahhoz, hogy visszanyerje a lendületét. Ehhez dinamikus üzleti környezetre lesz szükség, amellyel a Munkáspárt programja összeegyeztethetetlen 

– jelentette ki Mike O’Sullivan, aki korábban a Credit Suisse nemzetközi vagyonkezelési részlegének befektetési igazgatójaként dolgozott. Szerinte szorosabb együttműködésre és a terhek igazságosabb elosztására lesz szükség, ha a kormány lábra akarja állítani a gazdaságot.

Az új brit miniszterelnök első dolga volt felhívni Zelenszkijt – Keir Starmer Ukrajna mellett áll

Feltámasztaná az európai együttműködéseket az új brit kormány, amely továbbra is kiáll Ukrajna és támogatása mellett – erről az új miniszterelnök, Keir Starmer beszélt.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.