Belgrádba látogat pénteken Olaf Scholz német kancellár. A német kormány szóvivője tegnap megerősítette, hogy Scholz Aleksandar Vucic szerb elnökkel tárgyal majd. A megbeszélés központi témája pedig – ahogyan fogalmaztak – a kritikus nyersanyagok lesznek.
A Reuters tájékoztatása szerint Scholz Maros Sefcoviccsal, az Európai Bizottság energiaügyi alelnökével együtt vesz részt a belgrádi csúcstalálkozón. Aláírják az EU és Szerbia közötti, a fenntartható nyersanyagokkal, akkumulátorgyártási láncokkal és elektromos járművekkel kapcsolatos stratégiai partnerségről szóló egyetértési megállapodást.
A német kormányszóvivő közölte, hogy „ennek hátterében a fenntartható szerbiai lítiumbányászat projektje áll”. Az előzményekhez tartozik, hogy Szerbia délnyugati részén, az Európai Unió kézzelfogható közelségében mintegy 2,3 millió tonna lítium-karbonátot fedeztek fel a föld mélyén.
Az elektromos autózás szempontjából kulcsfontosságú fém bányászatának engedélyezését azonban 2022-ben felfüggesztették, mivel a környezet károsítása miatt aggódó polgárok folyamatosan tiltakozó megmozdulásokat szerveztek, melyek egyre nagyobb tömegeket vonzottak. Most egy ideje ismét téma a lítium kitermelése, hiszen az elmaradott balkáni ország gazdasági felzárkózását, uniós közeledését is felgyorsíthatná a kitermelés.
Az alkotmánybíróság július 11-én érvénytelenítette a szerb kormány két évvel ezelőtti rendeletét, amely megtiltotta a bányászatot a nyugat-szerbiai lelőhelyen. A szerb kormány pedig elfogadta az alkotmánybíróság határozatát a projekt speciális célú területrendezési tervének visszavonásáról, amivel jogászok szerint a projekt ismét a kezdeti szakaszában van. Milos Vucevic szerb miniszterelnök szerint a döntés nem jelenti azt, hogy belátható időn belül megkezdik a bányászatot. Azt is hozzátette, hogy a Rio Tinto környezetvédelemről szóló tanulmánya nem elegendő, az értékelést a Környezetvédelmi Minisztérium fogja elvégezni.
A Rio Tinto cég üdvözölte a kormánynak a Jadar projekre vonatkozó rendeletének elfogadását. Közleményben hangsúlyozták, hogy a projektnek meg kell felelnie a szerbiai és az Európai Unió szigorú környezetvédelmi előírásainak. A Rio Tinto kifejezte meggyőződését, hogy a Jadar projektben megvan a lehetőség arra, hogy világszínvonalú lítium- és borátforrássá váljon. Közölték, hogy az összes érdekelt féllel folytatják párbeszédet. Hangsúlyozták, hogy a projekt ösztönözheti az elektromos járművek gyártásának fejlődését, több ezer új, jól fizetett munkahelyet teremtve Szerbiában.
A szerb elnök korábban egyik televíziós interjújában azt mondta, hogy a Mercedes is kifejezte készségét, hogy ha megkezdődik a lítium kiaknázása, a német autógyártó elektromos autókat gyártó üzemet létesítene Szerbiában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.