A globális villamosenergia-fogyasztás közel két évtizede a legnagyobb ütemben fog növekedni az idén a hőhullámok miatt szükségessé vált légkondicionálás és az AI-fejlesztések elterjedésének következtében, melyek miatt jelentősen növelni kell a klímaváltozást erősítő szénerőművek termelését, hogy a hálózatok lépést tudjanak tartani a kereslettel – figyelmeztetett a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a pénteken közzétett jelentésében.
Ez a trend, amely várhatóan legalább 2025-ig fog folytatódni, a megújuló energiaforrások alacsony kapacitása miatt a sokkal szennyezőbb termelési formák használatát követeli meg. A keresletnövekedés fő hajtóereje továbbra is a légkondicionáló berendezések használatának növekedése lesz, miután az emberiségnek világszerte tartós hőhullámokkal és rekordhőmérsékletekkel kell szembenéznie.
A globális áramfogyasztás növekedése idén és jövőre az elmúlt két évtized leggyorsabb növekedése lesz, megerősítve a tiszta energiatermelés kibővítésének fontosságát
– mondta Keisuke Sadamori, az IEA energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója a Reutersnek. Mint kiemelte, a jelenlegi helyzet az orosz–ukrán háború kirobbanását követő energiaválsághoz hasonlítható, és szerinte a nyugati atomerőművek elhanyagolása is súlyos problémákat fog okozni.
A szervezet szerint a légkondicionálás mellett a mesterséges intelligencia magas energiaigénye és a fejlesztéseket támogató adatközpontok elterjedése is rávilágít az áramtermelés jelenlegi hiányosságaira, amely nem tud lépést tartani a kereslettel fosszilis tüzelőanyagok használata nélkül.
Az IEA előrejelzése alapján a globális energiafogyasztás idén várhatóan mintegy 4 százalékkal fog emelkedni, ami 2007 óta a legnagyobb növekedési ütem lenne, és várhatóan jövőre is folytatódik majd. Ezzel szemben a 2023-as keresletnövekedés csak 2,5 százalék volt.
Energiaéhségben India vezeti a listát, ahol idén várhatóan 8 százalékkal fog megnövekedni a fogyasztás, amelyet Kína követ 6 százalékos bővüléssel – igaz, ez az ázsiai nagyhatalom gazdasági problémái miatt alacsonyabb lesz, mint 2023-ban. Ehhez képest az Egyesült Államoknak az enyhe időjárás miatt mindössze 3 százalékkal kell felpörögnie.
A viszonylag erős termelés és a fejlett infrastruktúra miatt az Európai Unióban csak 1,7 százalékkal emelkedne a fogyasztás.
Ilyen kereslet mellett a megújulóenergia-termelésnek a következő években szintén növekednie kell majd: az IEA számításai szerint jelenleg a termelés 35 százalékát biztosítják, ami 5 százalékkal magasabb, mint tavaly. A várakozások szerint a nap- és szélenergia idén együtt megelőzhetik a vízerőművek részesedését a globális mixben.
Az előrejelzések szerint a teljes megújulóenergia-termelés 2025-ben szintén megelőzi a széntüzelésű erőműveket, azonban a környezetszennyezőbb erőforrás még évtizedekig nem fog kiesni a hálózatból. Ennek eredményeképpen a globális villamosenergia-ágazat szén-dioxid-kibocsátásában idén enyhe növekedés várható, majd 2025-ben visszaesésre lehet számítani.
Kínai szén fűti az éghajlatváltozástA zöldenergia helyett a szénégetés győzedelmeskedik a Távol-Keleten. Kína az új fosszilis erőművi kapacitás kétharmadát adta, beárnyékolva a Nyugat klímavédelmi törekvéseit, és lelassítva a megújulóenergia-termelés elterjedését. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.