A Wall Street arra vár, hogy Jerome Powell, a Federal Reserve (Fed) elnöke a központi bank éves dzsemboriján a wyomingi Jackson Hole-ban megerősíti, hogy közeleg a kamatcsökkentés. Sokak szerint a kérdés már nem is az, hogy lesz vagy nem lesz, sokkal inkább a mérték.
Ha a kereskedők azt hallják, hogy kamatcsökkentések jönnek, a részvények kedvezően fognak reagálni
– mondta Eric Beiley, a Steward Partners Global Advisory vagyonkezelési ügyvezető igazgatója a Bloombergnek. „Ha nem azt halljuk, amit szeretnénk, az nagy eladást váltana ki” – tette hozzá.
A dilemma meglehetősen nagy a kereskedők és a befektetők számára, akik nemrég ismét bezsákoltak a Big Tech papírokból, egyre magasabbra hajszolva az S&P 500 indexet. A piacok teljes mértékben arra számítanak, hogy a Fed a közelgő szeptemberi ülésén megkezdi a hitelfelvételi költségek csökkentését. Könnyen lehet ugyanakkor, hogy Powell pénteki beszédében nagyon óvatosan nyilatkozik majd a kamatcsökkentés időzítéséről – ez általában jellemző rá.
Ha így beszél majd, az a „meglepetés” azzal fenyeget, hogy megakasztja az S&P 500 3,3 ezermilliárd dolláros raliját, amely azután következett be, hogy a globális növekedéssel és az amerikai recesszióval kapcsolatos ijedelmek az év legsúlyosabb eladási hullámát váltották ki. A bikák azóta visszanyerték az irányítást, és a részvények referenciaindexe hét nap óta tartó győzelmi sorozatban van, mivel a befektetők 5,5 milliárd dollárt fektettek amerikai részvényekbe a szerdát megelőző hét napban – idézi a Bank of America elemzése az EPFR Global adatait.
Néhány Wall Street-i cápa azonban arra figyelmezteti a befektetőket, hogy ne várjanak túlságosan egyértelmű kinyilatkoztatást a Fed vezetőjétől.
A múltbeli Jackson Hole-i beszédeket elnézve nem valószínű, hogy Powell nagyon határozott lesz
– mondta Tom Hainlin, a US Bank Wealth Management nemzeti befektetési stratégája.
Bill Dudley, a Bloomberg véleményrovat-vezetője és a New York-i Fed korábbi vezetője szerint a Fed elnöke valószínűleg arra fog utalni, hogy már nem indokolt a szigorú monetáris politika. Ebből azonban egyáltalán nem következik az, hogy Powell jelezni is fogja az első csökkentés mértékét, különösen azért nem, mert szeptember 6-án érkezik egy munkaerőpiaci adat, amelyet a jegybankároknak figyelembe kell venniük a következő, szeptember 18-i kamatdöntő ülés előtt.
„A hangnem döntő lesz” – mondta Stephanie Lang, a Homrich Berg alap befektetési igazgatója.
Ha sokkolja a piacot, és héja hangot üt meg, a részvények negatívan fognak reagálni
– tette hozzá.
Az tehát világos, hogy a piac egyértelműen kamatcsökkentésre számít a Fed következő ülésén. Ugyanakkor az addig hátralévő időben kevés Fed-tisztségviselő nyilatkozik majd, Powell megjegyzései döntő fontosságúak lesznek. Így a bizonytalanság az úr a piacon. Ezt az is mutatja, hogy a Citigroup opciós ügyleteken alapuló számításai szerint a Powell-beszéd napján,
pénteken benne van a pakliban az is, hogy az S&P 500 több mint 1 százalékkal mozdul el – bármelyik irányba.
Ennek ellenére a Wall Streeten bíznak abban, hogy a nyár fájdalmainak nagy része már elmúlt, az S&P 500 csak 2 százalékkal marad el eddigi csúcsától.
A piac a következő hónapban nagyjából 30 bázispontos enyhítést árazott be, vagyis nem várnak agresszív kamatcsökkentési hullámot. Ez azt jelenti, hogy a Jackson Hole-i Powell-beszéd sem túlságosan nagy kockázat. Nagy kérdés például, hogy ülésenként egy kamatvágás lesz-e, vagy a monetáris lazítás tempója továbbra is az inflációtól és a munkaerőpiaci helyzettől függ.
Ezt azonban Powell aligha fogja elárulni Jackson Hole-ban, sokkal valószínűbb, hogy a Fed szeptemberi ülésén ad majd erre nézve iránymutatást.
Mivel 2024-ben még három kamatdöntő ülés van hátra, a kereskedők arra fogadnak, hogy
Ez azt jelenti, hogy a jegybanknak nem kell agresszív monetártis politikát folytatnia. Egy jegybank számára a kegyelmi állapot pontosan ez: csökkenő infláció és viszonylag erős gazdasági növekedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.