Folyamatosan drágul a brit királyi gárda tagjainak híres medvebőr kucsmája, a brit védelmi minisztérium friss adatai szerint egyetlen darab ára tavaly már 2040 fontra (956 ezer forintra) ugrott – ez egyetlen év alatt 30 százalékos áremelkedés.
A híres fejfedőt Kanadában vadászott fekete medvék bundájából készítik, ami már eleve felháborítja az állatjogi szervezetet, a PETA-t (People for the Ethical Treatment of Animals), amely elvből ellenzi a valódi állatszőr használatát. Most újabb érvet kaptak a küzdelmükhöz: a pénzügyi kártyát, mivel az elmúlt egy évtizedben több egymillió fontot költött az állam a gárdisták kucsmáira. (Egy font 468,6 forint.)
A védelmi tárca saját bevallása szerint „nyitott a műszőrme-alternatívák vizsgálatára, ha azok megfelelnek a szükséges követelményeknek”. A minisztérium szóvivője azonban elmondta, hogy a műszőrmeváltozatnak meg kell felelnie „a biztonsági és tartóssági szempontoknak”, és ilyet eddig még nem találtak.
Az ár meredek emelkedését a védelmi minisztérium azzal magyarázza, hogy megváltoztak a kucsmákra vonatkozó „szerződéses megállapodások”.
A kucsma egyébként a legutóbbi áremelkedés előtt sem volt olcsó, egyenként 1560 fontba került a BBC tudósítása szerint. 2022-ben 13, tavaly 23 darabot vásárolt belőlük a védelmi minisztérium.
Elisa Allen amerikai író, tévés producer és forgatókönyvíró, a PETA aktivistája felszólította a tárcát, hogy „ne pocsékolja tovább az adófizetők pénzét olyan kucsmákra, amelyeket lemészárolt vadállatokból készítenek, és azonnal térjen át a műszőr fejfedőkre”.
Az állatvédők szerint kegyetlen és szükségtelen valódi szőrmét használni, mivel egyetlen kucsma készítéséhez egy egész medve irhája szükséges.
A döntés egyébként nem a brit királyi család, hanem a védelmi minisztérium hatásköre,
de például Kamilla királyné idén már kizárólag műszőrméből készült ruhát vásárol – emlékeztetett a BBC.
A PETA szerint ráadásul kimondottan könyörtelenül vadásszák a fekete medvéket, például nyílpuskával, fölösleges kínra kárhoztatva az állatokat. A védelmi minisztérium azzal védekezik, hogy kizárólag legális forrásból, engedéllyel rendelkező vadászoktól szerzik be a szőrmét a szabályozott kanadai piacon, és a medvéket nem kimondottan szőrmekészítési célból terítik le.
Még ellenzékben a Munkáspárt árnyékkormányának védelmi tárcáért felelős tagja, Stephanie Peacock a műszőr alternatívák vizsgálatára szólította fel a konzervatív kormányt, a választási győzelem után azonban nem ő kapta meg a tárca irányítását, hanem John Healey.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.