Jövőre várhatón lassul a kínai gazdaság növekedési üteme a Világbank szerint. A legfrissebb előrejelzés alapján a világ második legnagyobb gazdasága az idénre várt 4,8 százalék után 2025-ben csak 4,3 százalékkal bővül majd.
Az idei növekedési kilátásokat 0,3 százalékponttal emelte a Világbank az áprilisihoz képest az azóta bevezetett kínai ösztönző intézkedéseknek köszönhetően, amelyek erősítették a befektetői bizalmat és rövid ralihoz vezettek a kínai tőzsdéken. Mivel azonban ezek az intézkedések többnyire a monetáris politikát érintették, a Világbank a jövő évi gazdasági növekedési előrejelzésén nem módosított.
Aaditya Mattoo, a Világbank kelet-ázsiai és csendes-óceáni vezető közgazdásza azonban a CNBC-nek nyilatkozva figyelmeztetett, hogy az ösztönző intézkedések „költségvetési dimenziója” továbbra is meghatározatlan, ami bonyolítja az előrejelzéseket.
A kérdés az, hogy ezek az intézkedések valóban ellensúlyozni tudják-e a fogyasztóknak a csökkenő fizetésekkel, az ingatlanjövedelmek visszaesésével kapcsolatos aggodalmait, a megbetegedéstől, megöregedéstől és munkanélkülivé válástól való félelmeit
– hangsúlyozta Mattoo.
A Világbank szerint ugyanis ezek az aggodalmak magyarázzák a gyenge fogyasztást. A kormányzat azt remélte, hogy a népköztársaság megalapításának évfordulójához kapcsolódó egyhetes ünnepen végre megfordul a trend és elkezdenek költekezni ez emberek.
Az úgynevezett aranyhét azonban nem váltotta be a reményeket, a kínai fogyasztók változatlanul óvatosak. A Goldman Sachs elemzése szerint a hétfőn véget ért egyhetes ünnep alatt két százalékkal kevesebbet költöttek belföldi utazásra, mint a koronavírus-járvány előtt. Ez azonban így is némi javulást jelent, mert a különbség a tavaszi fesztivál idején még tíz százalék volt. Mutatja azonban, hogy a Világbank okkal óvatos.
A kaszasikerek hiányában elmaradtak a tavalyi 2,7 milliárd jüantól a mozik jegybevételei is, Kínai Filmhivatal adatai szerint mindössze 2,1 milliárd jüant termeltek, és 2023-hoz képest egy nappal később érték el az egymilliárdos határt is. (Egy kínai jüan 51,6 forint.)
James Sullivan, a JPMorgan ázsiai-csendes-óceáni részvénykutatási vezetője emlékeztetett, hogy az ösztönző intézkedéssel a kormány egyelőre inkább a kínálatra és a beruházásokra összpontosít, nem a fogyasztási kiadásokkal kapcsolatos problémákra. Szerinte nagy kérdés, hogy ez a helyzet változik-e, de egyelőre nem számít rá.
A fogyasztás mellett azonban nagymértékben függ Kína jövő évi gazdasági növekedésének üteme a további ösztönzőcsomagok nagyságától és a novemberi amerikai elnökválasztás eredményétől is, emlékeztetett Hui Shan, a Goldman Sachs vezető kínai közgazdásza. Az amerikai befektetési bank és pénzügyi szolgáltató egyelőre ugyanúgy 4,3 százalékos lesz bővülésre számít, mint a Világbank.
A kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság elnöke a héten további intézkedéseket ígért az ország gazdaságának megerősítésére, többek között a helyi önkormányzatoknak szóló speciális célú kötvénykibocsátás felgyorsítására. Újabb nagyobb ösztönző terveket azonban nem jelentett be.
A Világbank már régóta merész politikai intézkedéseket szorgalmaz a növekedés ütemének fellendítésére,
például versenyhelyzet megteremtését, az infrastruktúra fejlesztését és az oktatás reformját. A mélyreható, strukturális reformokat ugyanis nem helyettesítik az ösztönzőcsomagok, előbbiekre van szükség ahhoz, hogy hosszú távon biztosítsák a fejlődést.
Erre annál is nagyobb szüksége lenne Pekingnek, mert a Világbank előrejelzése szerint a kelet-ázsiai és csendes-óceáni térség növekedési üteme 4,7 százalék lesz idén és 4,9 százalék jövőre az export bővülésének és a jobb pénzügyi helyzetnek köszönhetően.
A régiónak azonban több belföldi hajtóerőt kell találnia a növekedéshez Kína lassulása miatt.
„Három évtizeden keresztül Kína növekedése jótékonyan hatott szomszédaira, de ennek a lendületnek a mértéke most csökken” – emlékeztetett jelentésében a Világbank.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.