A cigarettacsempészeknek fizetett minden egyes euróval a maffiahálózatokat és bűnszervezetek támogatjuk – jelentette ki Gabriel Attal. A korábbi francia miniszterelnök szavait egyértelműen alátámasztja az Intrinsic Insight legújabb kutatása is, melyet négy országban – az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Kanadában és a Fülöp-szigeteken – végeztek el, és amely feltárja, hogy a bűnözők miként válnak egyre innovatívabbá, agilisabbá és technológiailag fejlettebbé a feketepiacon. A felmérés újfent rávilágított arra, hogy az illegális dohánykereskedelem a szervezett bűnözés legfőbb bevételi forrása, az ellene való küzdelemnek pedig mindenhol elsőbbséget kell élveznie, miután nemcsak a gazdaságra, hanem a társadalomra is jelentős hatással van.
A megélhetési válságnak tudható be, hogy a megkérdezettek 40 százaléka lenne hajlandó arra, hogy törvénytelen úton szerezzen be dohányterméket. Az egyik ilyen fórum erre pedig a közösségi média, amely hemzseg a hirdetésektől.
A tanulmány arra is rámutatott, hogy
akaratlanul is az alvilág kezére dolgoznak. Ennek ékes példája, hogy
a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) a hamis CD-kre és cigarettakereskedelemre szakosodtak, míg az IRA (Ír Köztársasági Hadsereg) profiljába a csempészett cigi ugyanúgy beletartozott, mint a hamisított gyógyszer.
Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala szerint a nemzetközi konténereknek csupán a 2 százalékát ellenőrzik, ami számos lehetőséget teremt a csempészek számára.
De nem kell egyébként külföldre menni: nemrégiben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal látványos akcióban számolt fel egy illegális cigarettagyárat és foglalt le egymilliárd forint értékű adózatlan dohányárut. Pénzügyi nyomozók bűnügyi információja szerint – egy Szabolcs vármegyei községben – a bevetési igazgatóság pénzügyőrei feltartóztattak egy olyan járműszerelvényt, melynek rakterében 500 ezer doboz, egymilliárd forintot meghaladó értékű, Rothmans márkájú adózatlan „füstölő” volt.
Ezzel egy időben a nyomozók egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei telephelyen felszámoltak egy engedély nélkül működő cigarettaüzemet, és menekülés közben elfogtak három ukrán állampolgárt, akik az illegális gyártásban aktívan közreműködtek.
A törvénytelenül működő létesítményben egy komplett modern gyártósor biztosította a nagyobb volumenű termelést. A raktárból további, már késztermékként azonosított, 1,1 millió szál Rothmans, valamint 6,3 tonna vágott dohány, továbbá az előállításhoz szükséges alapanyagok (filter, fólia, cigarettásdobozok) is előkerültek. A finomra vágott fogyasztási dohány minimum 600 ezer doboz cigaretta gyártására elegendő mennyiség.
A hazai hatóságoknál ez már valószínűleg nem veri ki a biztosítékot, miután
a nem legális forrásból származó dohányáruk 2023-ban 36,3 milliárd forint adóbevételtől fosztották meg a magyar költségvetést.
Az Intrinsic Insight említett kutatásában részt vevők jelentős többsége (82 százalék) érzi úgy, hogy a nemzeti kormányoknak és hatóságoknak többet kell tenniük a jelenleginél a bűnözés – így az illegális dohánykereskedelem – visszaszorítására. Sokan úgy vélik, a mesterséges intelligencia elterjedése és a bűnözők elmozdulása az e-kereskedelem irányába ahhoz vezet, hogy ezeket a törvénytelen árukat még kifinomultabb módon állítják majd elő, szállítják és értékesítik.
A dohányipari vállalatok nem véletlenül hangoztatják: „a sötét alvilág elleni küzdelem a legfontosabb prioritásunk”.
A maximális bírságot szabták ki a szlovák e-cigaretta-forgalmazóra
Megtévesztette a fogyasztókat, és illegálisan árult e-cigarettákat egy szlovák cég Magyarországon, ezért a versenyhatóság 189 millió forintos bírságot szabott ki rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.