A Nemzetközi Valutaalap (IMF) Jan Kees Martijn vezette missziója november 5. és 8. között Bukarestbe látogat Románia gazdasági helyzetének rendszeres áttekintése céljából – jelentette be Geoff Gottlieb, az IMF közép-, kelet- és délkelet-európai vezető regionális képviselője. A napirend élén nagy valószínűséggel Románia bővülő költségvetési hiánya lesz, amely az IMF előrejelzése szerint a következő években a GDP 6 százaléka körül alakul.
Románia költségvetési hiánya 2024-ben elérheti a GDP 7,9 százalékát, miután az év első kilenc hónapjában meghaladta az 5,4 százalékot. Az IMF arra figyelmeztetett, hogy
további intézkedésekre lesz szükség a deficit fenntartható szintre való visszaállításához.
A delegáció áttekinti Románia közelmúltbeli gazdasági és pénzügyi fejleményeit, és frissíti az ország makrogazdasági kilátásait – számolt be róla a Bloomberg. A 2024-es büdzsé tervezésekor a bukaresti kormány 5 százalékos költségvetési hiánnyal számolt, amit a szeptemberi költségvetés-kiigazítás alkalmával 6,9 százalékra módosított. A kilenchavi adat ismeretében a 6,9 százalék is teljesen illuzórikusnak tűnik, az éves deficit minden bizonnyal 8 százalék körül alakul majd.
A legfrissebb világgazdasági kitekintésben az IMF az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította Románia 2024-es növekedési előrejelzését, 2025-re pedig 3,3 százalékra gyorsul. Az IMF felülvizsgálta a román folyó fizetési mérleg hiányára vonatkozó becsléseit is 2024-ben a GDP 7,5 százalékára emelkedik, 2025-ben pedig csak kis mértékben javul 7 százalékra.
Alig egy hónap múlva parlamenti és elnökválasztást rendeznek Romániában, a jelöltek pedig széles pályán mozognak, de nincs egyértelmű esélyes. Vannak persze hagyományosan nagy szereplők, így a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a liberális-nacionalista PNL egyaránt küzd a választók bizalmáért. Ugyanakkor a közvélemény klientúraépítéssel és korrupcióval vádolja a nagy romániai politikai erőket.
A kampányban az Ukrajna közelsége miatti biztonsági kérdések kevésbé kerültek középpontba, és nem sok szó esett a rossz állapotban lévő költségvetésről sem, ugyanakkor a nacionalista retorika meghatározó elemmé vált.
A nacionalista retorikával nagy sikert lehet elérni: a Szövetség a Románok Uniójáért (AUR) 2020-ban tört be a köztudatba, amikor a Moldovával való egyesülés szorgalmazták. Ma az AUR alapítója, George Simion, az egykori radikális aktivista, 20 százalékos támogatottságot élvez az elnökválasztási versenyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.