BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
FRANCE – AUCHAN SIGN ILLUSTRATION - ILE DE FRANCE

Kivonulhat az Auchan ebből az országból a háború miatt

Az orosz–ukrán háború kirobbanását követően számos nyugati vállalat jelentette be, hogy távozik Oroszországból, de sokaknak nem sikerült ezt meglépni, míg mások nem is erőltették különösebben. Az Auchan a következő hetekben véglegesítheti az orosz eszközeinek eladását.

Az Auchan közel került a tárgyalások lezárásához, amelynek értelmében orosz eszközeit egy helyi vevő szerezheti meg. Francia sajtóértesülések szerint Oroszország egyik legnagyobb bankja, a Gazprombank lehet a befutó, a tranzakciót a következő hetekben véglegesíthetik. Az Auchan a legújabb nyugati vállalat lehet, amely elhagyja Oroszországot.

FRANCE – AUCHAN SIGN ILLUSTRATION - ILE DE FRANCE
Az Auchan nem siette el az orosz kivonulást / Fotó: Hans Lucas via AFP

Az orosz–ukrán háború kirobbanását követően számos nyugati vállalat jelentette be, hogy távozik Oroszországból, de sokaknak nem sikerült ezt meglépni, míg mások nem is erőltették különösebben. A nyugati közvélemény egy része nyomást gyakorol a vállalkozásokra, hogy hagyják ott az oroszokat, azonban ez nem olyan egyszerű.

A szankciókat bevezető országok cégei ugyanis csak moszkvai hozzájárulással szabadulhatnak meg oroszországi eszközeiktől, amit nem könnyű megszerezni, így a folyamat rendszerint elhúzódik. Ráadásul ár alatt kell értékesíteniük a helyi leányvállalataikat, amelyeket szinte minden esetben a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel jó kapcsolatokat ápoló üzletemberek vesznek meg.

Az osztalékot sem lehet kivinni

Az orosz kormány osztalékfizetési tilalmat is elrendelt tavaly, így az érintettek egyetlen centet sem tudnak kiutalni az országból engedély nélkül. Az autógyártók végül jelképes összegért cserében szabadultak meg az eszközeiktől, viszont a szerződéseikben visszavásárlási záradékban jelezték szándékukat a majdani visszatérésre. 

A francia Renault például egy rubelért adta el többségi részesedését az orosz Avtovazban, de hatéves visszavásárlási opcióval élt. A japán Nissan is hasonlóan járt el. Más területen tevékenykedő vállalatok is éltek a lehetőséggel: szimbolikus, mindössze egyeurós áron értékesítette hét sörfőzdéjét a Heineken, így elvileg bármikor visszatérhetnek.

Egyes nyugati cégek orosz márkák leple alatt maradtak.

Például a Coca-Cola európai palackozója, amely átnevezte az orosz üzletágát Multon Partnersre, és elkülönítette a többitől. A leányvállalat immár Dobry Cola és Good Cola néven forgalmazza a termékeit a Coca-Colához hasonló piros csomagolással. Az eredeti, márkás italok pedig kazah és lengyel importtal kerülnek az orosz boltok polcaira. 

A Reuters márciusi elemzése szerint a vállalkozások az Oroszországból való kivonulással több mint 107 milliárd (39,2 ezermilliárd forint) dollárt buktak. Azt még nem tudni, hogy az Auchan orosz eszközei mennyi pénzért cserélhetnek gazdát, de érdemes megemlíteni: a háború kezdetén Oroszország adta a francia boltlánc globális értékesítésének 10 százalékát.

Marad a Milka csoki Oroszországban, a befektetőket nem érdeklik az erkölcsi aggályok

A Milka csokikat és az Oreo kekszet gyártó édességipari konszern, a Mondelez vezérigazgatója szerint a befektetőknek nincsenek erkölcsi aggályaik azzal kapcsolatban, hogy a nyugati cégek Oroszországban maradnak. Igaz, a vállalatoknak nehéz elhagyniuk az országot.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.