Svédország többet költene, elsősorban a védelmi célokra és a leromlott infrastruktúra helyreállítására. A hadsereg megerősítésére az orosz–ukrán háború miatt van szükség. Emellett a Svédországban példátlan erőszakhullám miatt a rendőrség büdzséjét is emelni kell, valamint a börtönférőhelyek számának bővítése is szükséges.
A Covid-járvány rámutatott a svéd egészségügyi rendszer hiányosságaira, emellett egyes országrészek infrastruktúrájához sem nyúltak több évtizede.
A megállapodás szerint immár egyensúlyi költségvetést is megengednek, ugyanis eddig a bevételnek a GDP 0,33 százalékával felül kellett múlnia a kiadásokat. Így tehát nagyjából 25 milliárd korona ( 1 SEK – 35 Ft) elköltését teszik lehetővé. Az új szabályok 2027-től, a következő általános választások utáni évtől lépnek életbe.
Az államadósság a GDP 30 százalékát teszi ki Svédországban, ez az egyik legalacsonyabb Európában.
A változtatást a nyolc parlamenti pártból hat támogatja. A Baloldal és a Zöld Párt ugyanakkor nagyobb lazítást szeretett volna elérni, ők egyenesen hiánnyal akarták volna működtetni az államháztartást, hogy bőségesen legyen forrás a nagy éghajlatvédelmi beruházásokra.
A fiskális politikai keretek között szerepel egy adóssághorgony is, amely előírja, hogy az államadósságnak a GDP 35 százaléka körül kell lennie, a Svéd Iparágak Szövetsége, az ország legnagyobb üzleti lobbija amellett érvelt, hogy a horgonyt 40 százalékra emeljék, és ez legyen a fiskális politika kiemelt célpontja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.