Az idei év utolsó részvénybefektetési oldalán ismét szembesítjük magunkat a tényekkel, azaz megvizsgáljuk, hogy az előző értékelés kitűnő teljesítménye után hogyan szerepeltek a részvényajánlónkban hetente feltűnő papírok. Az egyes papírok tőzsdei árfolyam-alakulását elemezgetve olyan sok tanulságot tudtunk levonni, hogy megnöveltük az erre szánt helyet az e heti részvényajánló rovására. Januártól azonban ismét minden héten három cég papírjait ajánljuk a befektetők figyelmébe.
A táblázatban nyolc hét 24 papírja található. Az elmúlt két hétben ajánlott cégek esetében nem láttuk értelmét az értékelésnek az azóta eltelt idő rövidsége miatt, a legelső sorban pedig az a három cég szerepel, melyek ugyan a legutóbbi értékelésben már szerepeltek, de akkor még csak egy hét telt el az ajánlás óta.
Az első érdekes tanulságot már itt le lehet vonni, mégpedig a LendingTree kapcsán. Az online jelzálogpiacra az ajánlás éppen a legjobb pillanatban érkezett, a papír egy váratlan és látszólag ok nélküli esés miatt került az oldalra. Egy hét alatt aztán kerek 10 százalékot erősödött, ami szépen mutatott az október 17-én megjelent értékelésben. Azóta azonban kisebb emelkedések és esések követték egymást, a papír egyáltalán nem tudott újabb értékelhető drágulást elérni. Az időszak végén viszont egyértelműen lefelé fordult, így az ajánlást követő egy hétben 10 százalékot erősödött, míg e hét keddjéig kevesebb mint 2-t. Az már a papír ajánlásában is szerepelt, hogy általában függetlenül mozog az aktuális piaci trendtől. Kiemelkedő erősödést például éppen akkor ért el, amikor a Nasdaq meredeken esett az idei év első felében. Most viszont annak ellenére teljesítette alul a piacot, hogy a cég megerősítette jelentős profitnövekedésre vonatkozó várakozását. A tanulságok között érdemes megemlíteni egy klasszikus amerikai tőzsdei szólást, mely szerint ha a piac mond valamit, arra kifizetődő odafigyelni. (Eredeti verzió: when the market talks, it pays to listen.) A LendingTree esetében a piac azt mondta, hogy az árfolyamban tükröződik a pozitív várakozás, érdemes más papírok után nézni.
A Nokia esetében is levonható hasonló következtetés. Az ajánlás után egy hét alatt közel 15 százalékot emelkedett a papír, míg több mint két hónap alatt 22-t. A nyereség volt jócskán 30 százalék felett is, azonban a társaság épp a csúcs környékén tartott negyedévközi beszámolót. Ekkora áremelkedés után csak a korábbi tapasztalatokra hagyatkozva is elég egyértelműnek tűnt, hogy az esetleges kedvező hírek közlése utáni emelkedés esélye már meg sem közelíti a kedvezőtlen hír által kiváltandó esés kockázatát. Ez elég egyértelmű eladási jelnek tűnt, s később a piac ezt igazolta is: a Nokia inkább óvatos hangot ütött meg, a papír pedig 20-ról 16 euróra esett néhány nap alatt.
A 24 papír közül három akadt, mely számottevő veszteséget hozott, közülük is a legnagyobb tévedésnek a Wendy's bizonyult. Különösebb rossz hír nem érkezett a céggel kapcsolatban, azonban az egész szektor rendkívül rosszul szerepelt, a versenytársak részéről sok pesszimista jóslás, illetve eredmény érkezett. Az ajánlás után a papír néhány hétig szűk sávban mozgott, majd egyre erősebb forgalom mellett kezdett el egyre inkább ereszkedni. A Wendy's tanulsága a stop loss megbízások szükségessége. Amikor teljesen egyértelművé válik, hogy a szektor gyenge, vele a papír is gyenge, emelkedni a jó napokon sem tud, és lassan, de biztosan emelkedik a shortállomány, ott bizony érdemes addig menekülni, amíg nem késő.
A veszteseknél maradva a Computer Associates is hasonlóan viselkedett, mint a Wendy's. Már az figyelmeztető jel volt, hogy emelkedő piacon stagnálgat, később egyértelműen gyengülni kezdett. Végül ismét hírek érkeztek a korábban már elfelejtődni látszott könyvelési ügyekről. Legkésőbb itt kellett volna ettől a papírtól megválni.
A német MLP biztosító esetében kissé más a helyzet. A papír az idei év egyik leggyengébb indexének leggyengébb tagja, így meglepetést nem okozhatott, hogy az index esésénél jóval nagyobb mértékben esett. Itt a döntés inkább piacfüggő: ha bízunk még egy emelkedésben, az MLP pár nap alatt visszaugorhat 13 euró fölé. Szerencsére ezúttal is több olyan papír került az ajánlásokba, mellyel jelentős nyereséget lehetett elérni. A Sprint PCS a rekorder, az amerikai mobilszolgáltatóval egy hónap alatt 70 százalék profitot lehetett elérni, ez mérséklődött mára 50 alá. A papír az időszak elején emelkedett rendkívül gyorsan, de az utóbbi hetekben érkezett kedvezőtlen híreket is jól viselte. E hét hétfőjén például egy brókercég 4 dolláros célárat határozott meg rá, erre 5-ről kissé gyengült, majd kedden a piaccal szembemenve ismét 5 dollár fölé került. A cég eredménye jobb lett a várakozásoknál.
Igen szépen jöttek be várakozásaink a Freseniusnál. Itt nagyrészt azzal indokoltuk az ajánlást, hogy az azbesztperektől való félelem okozta diszkont túl magas a papírban, s mivel kiderült, hogy a cégnek sikerül megegyezésre jutnia a kérdésben, hirtelen megugrott az árfolyam. A General Electric esetében ugyancsak úgy érezte a piac, hogy a papír irreálisan mélyre süllyed, emiatt a stagnáló Dow Jonesszal szemben "tudtunk fogni" 6 százalékot a papírral.
Pontosan várakozásainknak megfelelően zajlottak az események - sikeres adósságlefaragás, cégeladások, javuló pozíció a Cegetel-harcban - a Vivendinél is, szépen dagadt is vele képzeletbeli bukszánk. Eddig hasonló a helyzet a múlt héten ajánlott BNP Paribas-val is, ahol azt vártuk, hogy a Credit Lyonnais-ért vívott küzdelem elvesztésének is meg kell dobnia az árfolyamot.
Teljesen más jellegű tapasztalattal gazdagodtunk viszont a Vodafone, illetve az LVMH példáján. Mindkét cég igen kedvező eredményt tett közzé, s ezt követően került be ajánlónkba. Nem volt jó döntés. A piac mindkét esetben volt annyira hatékony, hogy mire az ajánlás megjelent, teljesen beárazta a dolgot. Ezt követően mindkét papír az indexnek megfelelően mozgott, azt túlteljesíteni egyik sem tudta. Egy jó eredmény e két papír esetében még nem jelentette azt, hogy a következő időszakra is kedvező teljesítményt várjanak a befektetők. Kis árnyalásként még annyit, hogy az LVMH egy darabig túlteljesítette a CAC-ot, szép emelkedést is elért, azonban a versenytársaktól érkező rossz hírek nyomán gyorsan alulteljesítővé vált.
Lényegében a piaccal együtt mozgott a Reuters, a Tenet Healthcare túlteljesített, de ezzel is csak stagnálásra futotta erejéből. E papírokban még nem dőlt el a trend, a Tenet most izgalmasabbnak látszik.
Áttérve a magyar részvényekre, itt első ránézésre könnyű dolgunk volt. A piac ugyanis az elmúlt két hónapban feljött 7000-ről 8000 pontra, így azt gondolhatnánk, könnyű volt nyerni. Ez azonban nem így van. Az index lényegében négy papír ármozgását mutatja, s mivel közülük három már korábban szerepelt, egyet ajánlottunk csak a kérdéses időszakban. Ez a Mol volt, melyet az utolsó utáni pillanatban csíptünk meg. Sőt, az ajánlást még 4780 forintnál döntöttük el, a megjelenés napján viszont már 5000 forint felett volt az árfolyam, s azóta sem esett vissza alá. Szerencsére sikerült elkerülnünk az ebben az időszakban is egyértelműen gyengülő cégeket, a tőzsde legnagyobb nyertesének számító IEB viszont szerepelt az oldalon, épp a felvásárlási várakozásra való hivatkozással. Őszintén szólva mi is meglepődtünk azon, hogy a Zwack rövid távon is milyen kitűnő befektetésnek bizonyult, s hogy a Synergon is tartotta a lépést az indexszel. Feltámadt az október elején ajánlott Démász is, a Mezőgépnek viszont csak stagnálásra futotta erejéből, ami nem meglepő a negyedéves eredmény tükrében.
Sajnos a hazai papírok ajánlásánál teljesítőképességünk felső határára értünk. Másképp megfogalmazva: amit lehet, azt már ajánlottuk, jelenleg nincs több erre érdemes papír a budapesti tőzsdén. Emiatt a jövő év elejétől elképzelhető, hogy korábban már javasolt cégek tűnnek fel újra új magyarázattal az oldalon, de lehet, hogy néhány hétre elbúcsúzunk a hazai részvényektől. Persze rugalmasak leszünk, adódhat olyan helyzet, hogy több hazai cég szerepel, esetleg csak magyar vállalatokkal töltjük meg a háromszor két hasábot. (Eddig vigyáztunk az egy amerikai, egy európai, egy magyar cég felállásra.)
Az elmúlt időszakot összegezve az látszik, hogy egyrészt átlagban sikerült újra nyereséget elérnünk, másrészt kétszeresen túlteljesítettük a benchmarknak választott indexeket. (Természetesen tudjuk, hogy különböző időtartamok összehasonlítása más eredményt mutatna, ezért csak felületesen kezelendők a számok.) A 24 papírból 10-nek csökkent, 14-nek emelkedett az árfolyama. Az átlagos árváltozás +7 százalék volt, míg a benchmarkindexek +3,4-et hoztak. A korábbi tanulságok mellett a végkövetkeztetés az lehet, hogy hosszabb megfigyelési periódus után annak is érdemes rövid, illetve középtávon részvénybe fektetni, aki csak naponta pár percet tud szánni a hírek, árfolyamok figyelésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.