BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Műkincspiac röviden

Tisztes emelkedés az Arte grafikai aukcióján

Vaszary János Fák című tusrajza, illetve színes litográfiái érték el a legmagasabb (170-200 ezer forint közötti) árat az Arte Galéria pénteki grafikai árverésén, és hasonló összegért (170 ezer forintért) kelt el Kádár Béla Kerti jelenet című, 140 ezerről indított tusrajza is. Ferenczy Károly 1904-ből származó, Napsütés című színes litográfiája 38-ról 150 ezer forintra emelkedett, Ámos Imre Margit pihen című tusrajza viszont kikiáltási árán, 120 ezer forintért talált gazdára. A 211, összesen 4,031 millió forint kikiáltási árú tételt felvonultató aukción 145 alkotás talált vevőre, és ezek összességében több mint 60 százalékos licitemelkedést elérve, 4,456 millió forintos összleütési árat hoztak. A visszamaradt művek között volt például Czóbel Béla 120 ezer forintról indított szénrajza, Márffy Ödön egy litográfiája és Pór Bertalan több rajza. (VG)



Kortárs művek jótékonysági árverésen

Mintegy kétmillió forintos bevételt ért el a Zöld Kakas Líceum javára vasárnap rendezett jótékonysági festményárverés. A 30 elkelt mű között Wahorn András, Fajó János és Nádler István munkái ugyanúgy szerepeltek, mint a középiskola egyik diákjának festménye. (VG)



El Greco-rajzok Londonban

A becsült értéksáv alsó határán, 200 250 fontért ütötték le a Bonham londoni árverésén El Greco két, a toledói Santo Domingo el Antiguo főoltárképéhez 1579-ben készített, sajnos igen rossz állapotban lévő tanulmányrajzát. A fokozott érdeklődést magyarázza, hogy a nagy manierista mestertől mindössze négy rajz maradt fenn, és ezek közül csupán a most eladott két alkotás volt és maradt magángyűjteményben. (VG)



München: a vártnál jobb eredmény

A vártnál több látogatót vonzott és az eladások tekintetében is igen sikeresen alakult a nemrég véget ért 47. müncheni művészeti vásár. A porcelántárgyak iránt különösen nagy volt az érdeklődés, miután a szervezők nagyszabású kiállítást és előadás-sorozatot szerveztek a meisseni porcelánok történetéről. A grafikai alkotások és könyvritkaságok kiállítói is nagy forgalmat bonyolítottak le a bajor fővárosban, a modern festmények árait azonban a legtöbb esetben túlságosan magasnak tartották a látogatók. (Handelsblatt)



Wagner-kézirat félmillió fontért

Richard Wagner kéziratai közül eddig egyikért sem fizettek anynyit árverésen, mint a Wesendonck-daloknak a Sotheby's nemrég tartott árverésén eladott autográfjáért. A kézirat 534 650 fontot ért meg új tulajdonosának, ami nagyjából megfelelt a szakértők előzetes várakozásainak. Beethoven "Hammerklavier" zongoraszonátájának egyik lapjáért 81 ezer, Liszt Ferenc egy nagy részben saját kezű kottájáért pedig 41 ezer fontot fizettek ugyanezen az árverésen. (VG)



Hokusai Párizsban

Majdnem másfél millió euróért kelt el a Sotheby's párizsi árverésén a japán fametszet egyik legnagyobb mestere, Katsushika Hokusai 1830 körül készült, a Fuji 36 látképét tartalmazó sorozata, amelyet további tíz, a szent hegyről készült, de az eredeti sorozatban nem szereplő darab egészített ki. A gyűjtők érdeklődése különösen nagy volt, hiszen a nemzetközi árverések történetében eddig egyszer sem került kalapács alá a teljes sorozat. Kitagava Utamaro egy jellegzetesen dekoratív női portréja 313 750 euróért kelt el ugyanezen az aukción, ahol a magángyűjtők mellett a közgyűjtemények is igen aktívak voltak: a párizsi Musée Guimet például mint hét Hokusai- és Harunobu-rajzot szerzett meg, a legdrágábbat közel 56 ezer euróért. (VG)



Hamis Napóleon-címerek

Az utolsó pillanatban le kellett mondani a párizsi Hotel Drouot-ban egy árverést, amelyen félszáz, I. Napóleon egykori gyűjteményéből származó könyvkötés került volna kalapács alá. Kiderült ugyanis, hogy a táblákon szereplő császári címerek közül több frissen volt aranyozva, ami arra utal, hogy hamisítványokról van szó. Az árverést szervező Gros & Delettrez cég szakértője nem vette észre a hiányosságot, ám az aukció előtti kiállításon több kollégája is gyanút fogott. (Handelsblatt)



Rekordár egy Hodler-képért

A szakértők várakozásainál jóval magasabb áron, 3,1 millió svájci frankért kelt el a Phillips, de Pury & Luxembourg svájci festményeket felvonultató zürichi árverésén Ferdinand Hodlernek a Genfi-tavat és a Mont Blanc-t ábrázoló egyik tájképe. A svájci szimbolista mester 1918-ban, halála előtt néhány hónappal festette ezt a művet, amely késői korszaka egy kulcsművének tekinthető. (Handelsblatt)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.