BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Régiós devizakörkép

Szárnyalnak a kelet-közép-európai régió vezető devizái, bár ebben most feltételezhetően nem a konvergenciának van nagy szerepe. A koppenhágai tárgyalásoknak már nem volt az ír népszavazáshoz hasonló hatása, így a makromutatók, illetve a jegybankok mozgathatják az árfolyamokat.

A lengyel zloty újabb rekordot döntött az euró és a dollár ellenében, míg a forint a hétfői váratlan jegybanki kamatcsökkentés ellenére is tartotta a sáv széléhez közeli árfolyamát. A három meghatározó deviza közül csak a cseh korona van némileg lemaradva, a vártnál alacsonyabb kiskereskedelmi forgalmi adatok hatására gyengült a cseh fizetőeszköz.

Lengyelországban új inflációs rekord született, az idén novemberben az országban először csökkent 1 százalék alá (0,9 százalékra) az infláció üteme. Elemzők szerint a lengyel gazdaságban ezáltal megnyílt a lehetősége annak, hogy kamatcsökkentésekkel stimulálják a növekedést, amit az alacsony infláció következtében erről az oldalról nem fenyeget veszély. A zloty a jó hírre újabb lendületes erősödéssel reagált, amit elsősorban a kiújult kamatcsökkentési várakozások magyaráznak. Egy dollár 3,875 zlotyt ért tegnap délután, ami hároméves rekordnak számít.

Igaz, a lengyel központi bank igyekezett a piac tudtára adni, hogy nem várható monetáris lazítás, mivel nem a rövid távú inflációt tartják szem előtt, hanem a jövő év végit. Azzal kapcsolatosan pedig főként az utolsó negyedévben nagy a bizonytalanság. Az elemzők többségét azonban nem győzte meg ez az érvelés, és ők továbbra is kamatvágást várnak. Lengyelországban az idén már nyolc alkalommal lazítottak a monetáris kondíciókon, így csökkent az irányadó kéthetes betéti kamatláb, 6,75 százalékra.

A hazai bankközi devizapiacon ismét kismértékben erősödött a forint a kamatcsökkentést követően. A jegybank ugyan optimista az árfolyammal kapcsolatban, azaz nem számítanak arra, hogy a forint a sáv széléhez tapadhat. A külföldi elemzők azonban szinte kivétel nélkül úgy vélekednek, hogy ha az idén már nem is, de a jövő év elején mindenképp eléri a sáv erős szélét nemzeti fizetőeszközünk. Tekintettel arra, hogy mekkora pozíciókkal rendelkeznek a nagyobb befektetési bankok a hazai piacon, könnyen elképzelhető, hogy ezek a jóslatok önbeteljesítővé válnak.

Csehországban a kedvezőtlen makrohír hatására ugyan némileg gyengült a korona, de még mindig 31,28 koronát adnak csak egy euróért. Ez a hét mindenképpen érdekes lesz a régióban, hiszen az MNB monetáris tanácsa hétfői ülését követően ma ülésezik a lengyel, csütörtökön a cseh és pénteken a szlovák központi bank. A különböző monetáris döntések tehát még számottevő hatással lehetnek a térség devizáira.

Az MNB hét elején publikált elemzésében egyébként kimutatta, hogy a térség vezető országaiban a helyi devizák nominális árfolyam-alakulása ugyan jelentős mértékben eltér egymástól, a reálárfolyamokat tekintve azonban szint fej fej mellett haladt a zloty, a korona és a forint. Azaz az eltérő árfolyamrezsimek és monetáris politikák ellenére a piac ugyanúgy árazta az említett devizákat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.