A jen árfolyamába történő ismételt központi beavatkozás irányába mutatnak a japán kormányzat legfrissebb megnyilatkozásai. Takajosi Tanigucsi pénzügyminiszter-helyettes hétfői nyilatkozatában az ázsiai fizetőeszközt gyengítő határozott lépések szükségességéről szólt, ismételve ezzel a legutóbbi beavatkozást megelőző retorikai fordulatokat. A piac mérsékelten ugyan, de reagált a kijelentésre, úgy tűnik azonban, hogy a befektetők lassan kezdenek hozzászokni a hasonló kirohanásokhoz. A jen árfolyam-alakulása az elmúlt években a japán gazdaságpolitika gyakorlatilag egyetlen eszközévé vált, ennek oka elsősorban az ázsiai ország gazdaságának elhúzódó válságában keresendő. Sokak véleménye szerint a kurzus gyengítése lehet az, ami hozzásegítheti az országot egy újabb recesszió elkerüléséhez. Az idei év második harmadában ugyanis az export volumennövekedése a teljes gazdasági bővülés felét eredményezte. Japán gazdaságpolitikai vezetése évek óta küzd a deflációs folyamat megfordításáért is, mindeddig azonban sikertelenül.
Az első konkrét, az árfolyam szintjét befolyásoló lépésre az ország pénzügyi vezetése májusban szánta el magát: júniussal bezárólag 33,1 milliárd dollár értékben adtak el a japán devizából. Akkor a kurzus a 122 jenes dollárár környékén stabilizálódott a megelőző hetek 118 és 120 jenes kereskedési értékei után. Az elmúlt hét péntekén az árfolyam ismét megközelítette a 120 jenes dollárárat, jóllehet egy héttel korábban még 125 jen felett adták az amerikai deviza egységét. Az USA kedvezőtlen gazdasági megítélése, a tengerentúli gazdaság jelentősre duzzadt fizetésimérleg-passzívuma azonban egyik országnak sem kedvez: mindez ugyanis egyszerre gyengíti az amerikai fizetőeszközt, és nem kívánt módon erősíti a jent is. A jelek szerint a folyamat mozgásirányának meghatározásában a japán gazdasági vezetésnek nem sok szerepe akad. Nem véletlen tehát, hogy az ázsiai kormányzat az elmúlt hónapban már többször felvetette a beavatkozás lehetőségét. A Bank of Japan és a pénzügyminisztérium képviselői egymást váltva jelentek meg az országgyűlés vagy a sajtó nyilvánossága előtt, és szóltak az intervenció tervéről vagy éppen a kívánt árfolyam szintjéről. Ezek a megnyilatkozások mindeddig elegendőnek is bizonyultak a helyzet akut kezelésére, hiszen segítségükkel napról napra sikerült valamicskét lefaragni a jennek a dollárral szemben felhalmozott előnyéből. Eddig tehát a probléma valós beavatkozás nélkül is orvosolhatónak tűnt. Úgy látszik azonban, hogy mára a piac hozzászokott ezekhez a bejelentésekhez, a legutóbbit és egyben legkonkrétabbat ugyanis nem fogadta döntő kurzusváltozás. Pedig a nyári intervenció óta először Tanigucsi konkrét lépéseket is megfogalmazott.
A pénzügyminiszter-helyettes beszédében kijelentette: megkérik a Bank of Japan vezetését, hogy a jövőben növeljék a kötvényvásárlások volumenét. Ahhoz, hogy a gazdaságba pumpált többletpénzmennyiség kifejthesse kívánt hatását, az ország első bankjának közel a duplájára, a jelenlegi 1,2 ezer milliárd jenről 2 ezer milliárdra kellene növelnie havi állampapír-keresletét. A Bloomberg által megkérdezett 17 alapkezelő, közgazdász és devizakereskedő egybehangzó véleménye szerint azonban erre a lépésre nem fog sor kerülni. Jelenleg a Bank of Japan által tartott kormánykötvény-mennyiség nem éri el a forgalomban lévő papírpénzállomány volumenét. Ahhoz, hogy a pénzintézet érezhető változásokat tudjon elérni, szakértők szerint a monetáris rendszer jelentős lazítására volna szükség. Mindez véleményük szerint nem valósítható meg a kormányzat és a központi bank közötti teljes konszenzus nélkül, ami azonban az elemzők meglátása szerint egyelőre nem adott. Sokak régóta hangoztatott véleménye szerint lehetséges, hogy egy inflációs cél megjelölése lenne a kormányzat részéről a megfelelő lépés, ez ugyanis elhitetné a piaccal, hogy a gazdaságvezetés minden lehetséges eszközzel kész az ennek irányába ható beavatkozásra. Az, hogy mindezekből mi valósul majd meg a közeljövőben, egyelőre kérdéses. A Morgan Stanley elemzői szerint az idei évben változtatások már nem várhatóak, a jövő év elejére ők a kurzust a 126 és 128 jen közötti tartományba várják. A Siokava pénzügyminiszter által hangoztatott 150 és 160 jen közötti dollárárat semmiképpen sem tartják reálisnak. Abban ők is és a BNP Paribas szakértői is egyetértenek, hogy a jövőben a piaci automatizmusok elsősorban a deviza erősödése, nem pedig gyengülése irányába hatnak majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.