Majdnem úgy indult az idei év is az amerikai részvénypiacon, ahogy azt mindenki szerette volna. Eleinte úgy tűnt, hogy minden sínen van, és a szokásos januári teljesítményt nyújtják a részvények. Ezt még a vállalati szektor is igyekezett erősíteni, az eddig megjelent vállalati eredmények (a társaságok egyötöde tett közzé negyedik negyedéves eredményeit) a vártnál ugyan valamivel kedvezőtlenebbek, de még mindig jobbak, mint a makromutatók, ami kellemes meglepetést okozhatott volna a piacon.
Sajnos azonban makrooldalról kevés támogatás érkezett, és a politika is csak hátráltatja a tőzsdei fellendülést, a küszöbönálló iraki háború árnyékában nem kapkodnak a részvényekért a befektetők.
Kár, pedig az év a megszokott januáreffektussal indult, az S&P 500 és a Dow Jones is 5 százalék körüli emelkedést produkált, amelyet a múlt héten majdhogynem lenulláztak. George W. Bush is megtett mindent - azon kívül, hogy a háborús helyzetet nem oldotta meg - a tőzsde és a gazdaság, de főként a Wall Street érdekében, gazdaságélénkítő csomagja nagy kedvezményeket biztosít a részvénytulajdonosoknak. Úgy tűnik azonban, hogy ez is kevés volt a piacnak.
A tavalyi évvel ellentétben most éppen a vállalati eredmények azok, amelyek relatíve kedvezőek, és a makrogazdasági mutatók gyengék. 2002-ben, amikor sokan a recesszióból való kilábalás felett örvendtek, éppen az volt a furcsa, hogy a vállalatvezetők nem vettek részt az ünneplésben, és a tőzsde a maga könyörtelen módján az egyik legrosszabb évvel ajándékozta meg a befektetőket.
Az elmúlt időszakban a Fed elkedvetlenítette a piacot azzal, hogy az ipari termelés 0,2 százalékkal csökkent decemberben, majd ehhez jött még a University of Michigan fogyasztói bizalmi indexének esése, ami szintén kiábrándítóan hatott a gazdasági növekedés beindulásában bízó befektetőkre. A legutóbbi új, lakáscélú ingatlanok építéséről szóló, vártnál jobb adat ugyan némileg javított a kedélyeken, áttörést azonban nem tudott elérni. Eközben pedig nem szabad elfeledkezni az amerikai folyó fizetési mérleg deficitjéről, amely 40,1 milliárd dolláros szintjével "Damoklesz kardjaként" lebeg a gazdaság felett, hiszen napi több mint egymilliárd dollár tőkebeáramlás szükséges finanszírozásához.
A fogyasztók és a piaci szereplők egyaránt tartanak az iraki háború kitörésétől, és ezzel kapcsolatos bizonytalanságuk rányomja a bélyegét az egész tőkepiacra. Emellett az olajár alakulása jelentősen befolyásolhatja a gazdaság pályáját, amit a jelenlegi helyzetben igen nehéz megjósolni. Néhány szakértő úgy véli, hogy a háború okozta sokk már beépült az olajárba, de ez valójában csak utólag fog kiderülni.
Az azonban biztos, hogy több nagyvállalat, köztük a DuPont is jelezte: számukra a magas olajár jelentős költségnövekedést okoz. A hüvelykujjszabály szerint minden centemelkedés a benzin gallonjára vetítve (majdnem négy liter benzinnek felel meg) egymilliárd dollár többletköltséget jelent a gazdaság egészének.
A bizonytalan környezetben a már említett DuPont 4,3, a Microsoft 8, az IBM 7,3 százalékot veszített értékéből az elmúlt héten.
A részvénytulajdonosok többsége tehát nem repes az örömtől, de legalább a tavalyi nagy veszteseknek jut némi vigasz. Az "utolsókból lesznek az elsők" aforizma érvényesnek tűnik a Wall Streeten. A tavalyi tíz legnagyobb vesztes papír az idei évet 25 százalékos emelkedéssel kezdte, míg a 2002-es tíz legjobban teljesítő cége csak 2,1 százalékos növekedést produkált.
Ennek persze többnyire prózai okai vannak, azok a részvénytulajdonosok, akik sokat veszítettek befektetéseiken, általában decemberben zárják pozícióikat, hogy az adóból leírhassák a veszteségeket. Ily módon pedig a már amúgy is gyengén szereplő részvények tovább esnek. A jól teljesítő papírokkal pedig fordított a helyzet, azokat általában januárban adják el, hogy még ne kelljen utánuk adózni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.