BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Heti Részvényajánló

Az új év kezdetén se szeri, se száma az előttünk álló esztendő trendjeivel kapcsolatos jóslatoknak, s ehhez kapcsolódóan minden magára valamit is adó, befektetésekkel foglalkozó médium megszavaztatta szakértőit arról is, hogy mely papírokkal lehet a piacnál jóval szebb eredményt elérni. Az idei első néhány részvényajánlónkban ezen apropóból átadjuk a terepet a profiknak. Ezúttal az egyik legbefolyásosabb amerikai hetilap, a Forbes szigorúan megválogatott szakértőinek ajánlásaiból tallózunk.

A Forbes egyáltalán nem nevezhető kíméletesnek. Az elemzők, illetve portfóliókezelők egyetlen papírra tehetik le a voksukat egy adott év végén, 12 szakértőtől vételre, 5-től pedig rövidre eladásra várnak javaslatot. A Forbes portfóliója a 17 szakértő által javasolt 1-1 papírból tevődik össze. Egyetlen papírt ajánlani nem kis kockázat egy elemzőnek, sokan mégis vállalják, ugyanis itt jól szerepelni nem kis megtiszteltetés. Akinek viszont nem jön be a tippje, azt a következő évben már meg sem kérdezik, ellenben a legfrissebb táblázatokban úgy szerepelni, hogy valaki immár harmadszor vagy negyedszer is tippelhet, nem kis presztízst jelent. A találatarányt azért jól szemlélteti, hogy egyetlen szakértő (Richard Cripps a Legg Masontól) szerepel negyedszer az idei listán, s összesen hárman büszkélkedhetnek azzal, hogy egymás után kétszer is beletrafáltak: ők harmadszor tippelhetnek.

Az évek során a szakértők vegyesen teljesítettek. Az elmúlt öt évben a medvék által javasolt papírok 23 százalékponttal esték túl a benchmarkindexet, míg a bikák cégei 4 százalékponttal gyengébben szerepeltek az átlagnál. Az elmúlt évben viszont elképesztően gyenge volt a szakértők felhozatala, nagy részüket le is kellett cserélni. A vételre ajánlott papírok átlagosan 18 százalékot estek, míg a shortra javasolt részvények 17-et emelkedtek. Ebből könnyű lenne azt a következtetést levonni, hogy épp az ellenkezőjét kell csinálni annak, amit az elemzők javasolnak, az azonban biztos, hogy a legendás célba dobálós vak majom bizony a markába kuncogna, ha látná és értené az eredményt.

A bull elemzők védelmében azért érdemes megemlíteni egyetlen kollégájuk "szenzációs" tippjét, mely szépen lehúzta az egész átlagot. Michael Mauboussin a CFBT-től ugyanis az Enron vételét javasolta, ami az ismert okok miatt a pénz 99 százalékának elvesztéséhez vezetett. A "művészek", azaz brutális besszévben shorttal is nagyot bukni tudó tippelők közül egy alapkezelő az Eastman Kodakra szavazott (ez lett a Dow Jones legjobban szereplő papírja), egy másik a PacifiCare Health Systemre voksolt, mely 62 százalékot drágult 2002-ben.

Az egyetlen nyerő shortos (Martin Weiner a Comstock Partnerstől) az Applied Materialsra voksolt, míg a bullok közül az év közepén a GE Capital által felvásárolt s ennek nyomán 40 százalékot erősödő Security Capital volt a nyerő, ajánlója Jean-Marie Eveillard a First Eagle SoGen alaptól. Elsőként lássuk hát az ő idei tippjeiket. Weiner maradt a túlértékeltnek tűnő félvezető-felszerelés gyártóknál, ezúttal a KLA-Tencort shortolná. Indoklása szerint a cég zuhanó beruházásai mellett semmi sem indokolja 57-es P/E-jét. Eveillard ezúttal a tavalyi év egyik botrányhősét, a Tyco Internationalt javasolja vételre, mivel szerinte ahogy elmúlnak az előző vezetés által elkövetett csalások utóhatásai, a céget végre reálisan értékelheti a piac, a fair value pedig 25 dollár felett van.

A további vételi ajánlatok közül Cripps ezúttal a Smithfield Foodsra tette le voksát (tavalyi ajánlata a szinten maradó Computer Sciences volt), bízva abban, hogy az alapanyagárak további emelkedése magával húzhatja az húsfeldolgozó céget is. Szintén a vételi ajánlatok közé került az a Nextel Communications, mely tavaly októberben szerepelt e hasábokon, a VG heti ajánlójában, s azóta 80 százalékot erősödött. Az ajánló (Richard Driehaus, a 2,6 milliárd dollárt kezelő Driehaus Capital Management alapkezelő vezetője) szerint azonban továbbra is van fantázia a papírban, mivel igen erős az EBITDA-termelő képessége, eladósodottsága ezzel párhuzamosan csökken, ráadásul piaci részesedése is növekszik.

Több egészségügyi vállalat is az ajánlottak listáján szerepel. A Medtronicot ajánló szakember azzal indokolja választását, hogy a pacemakerek felírása nincs öszszefüggésben a gazdasági ciklusokkal, így a cég eredménye akkor is 13-15 százalékkal bővülhet, ha az idén elmarad a fellendülés. A fogszabályzókkal foglalkozó orvosok számára háttérszolgáltatásokat nyújtó Orthodontic Centers ajánlója szerint túlságosan nagyot esett az elmúlt időszakban, miközben a fogszabályzás iránt az idén már egyértelműen növekvő igény várható. Az egészségügyi eszközök gyártójaként

és forgalmazójaként működő Baxter Internationalt amiatt javasolják, mert az utóbbi két évben mindig hozni tudta saját várakozásait, emellett pedig alulértékeltnek számít versenytársaihoz képest.

A WorldCom kiesése után a távolsági távközlés stabilizálódására számít az egyik elemző, s az új helyzet egyik várható nyertesének az AT&T-t tartja. (Ez az egyetlen ajánlott papír, mely tagja a Dow Jones ipari átlagnak.) A JP Morgan Privat Bank szakértője egy szupermarketláncra, a Krogerre szavazott, mivel 10-es P/E-jével igen alulértékeltnek találta. A gazdaság talpra állásával párhuzamosan az utazási kedv jelentős növekedésére számítva ajánlották például az Avis márkanevet is birtokló Cendantot, a kommunikációs felszereléseket gyártó Andrews Corporation pedig az egészséges eredménybővülés és folyamatos bennfentes vásárlások miatt lett az egyik szakértő kedvence. Összességében jól kitapintható, hogy a szakértők nagyrészt a hagyományos iparágakból válogattak, s csak elvétve mertek technológiai céget ajánlani.

A rövidre eladásra javasolt cégek háromötöde ugyanakkor a tmt-szektorba tartozik. A már említett KLA mellett egy elemző az Intel shortolását javasolja, mivel szerinte a jelenlegi iparági kilátások, a cég tekintélyes kapacitásfeleslege mellett semmi sem indokolja a jócskán százmilliárd dollár feletti piaci értékét. Az Omnicom Group reklámcég esetében az elemző szerint semmi esély arra, hogy a cég elérje árbevételi terveit, a Gillette után más nagy cégek is elhagyhatják. A Pfizert shortra javasló szakértő részben azzal indokolja döntését, hogy a papír több jelentős gyógyszerének is lejár a szabadalmi védettsége, emellett túl sok vételi ajánlást lát, melyeket hamarosan lefelé módosíthatnak a brókercégek. Emellett technikailag is éppen elgyengülőben van a papír. Az utolsó shortajánlat a Starbucksra vonatkozik, mivel a kávéháztársaság növekedési kilátásai erősen beszűkültek, ennek ellenére 35-ös P/E-vel forog.

Noha az ajánlások egy évre szólnak, hat hónap elteltével kíváncsiságból visszatérünk majd rájuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.