Fejlődő pénzügyi piacaink az utóbbi időben igencsak kiszámíthatatlanná váltak, olykor-olykor a józan ész által diktált árfolyamváltozással is ellentétesen mozognak. Január 3-án, pénteken az MNB utolsó előzetes fizetésimérleg-adata például rosszabb lett a várakozásoknál, ám a deviza- és az állampapírpiac semmibe vette a növekvő külső egyensúlytalanság kockázatait, és mindkét piacon árfolyam-erősödés következett be.
A gyenge makrogazdasági adatokat követő kedvező piaci reakció forgatókönyve korábban többször is bekövetkezett, s ha távolabbról szemléljük az eseményeket, akkor gyakorlatilag július közepe óta alapvetően jellemző volt. Az akkori várakozásokhoz képest mind a külső, mind a belső egyensúly jelentősen romlott, az állampapír-hozamok, illetve a forint árfolyama azonban rekordot döntöttek.
A makrogazdasági és a piaci folyamatok közötti éles ellentétben szerepet játszik a hazai tőkepiac szereplői körének kiszélesedése, illetve új pénzügyi eszközök és piacaik kialakulása.
A befektetői bázis szélesedése alapvetően két tényezőhöz kapcsolható. Az egyik, hogy az amerikai befektetői kör az euró erősödésével párhuzamosan folyamatosan figyeli az általuk "periferikus EU"-ként jelölt országok befektetési lehetőségeit, s az USA gazdasága kilátásainak romlásakor igyekeznek bevásárolni ezen országok kötvénypiacán. E kör legaktívabb szereplői a hazai bankokban egyáltalán nem létező, de a londoni központú külföldi bankok többségében megtalálható ún. proprietry traderek, röviden csak prop traderek. A prop trader a hagyományos kereskedőtől, annyiban különbözik, hogy nincs korlátozva, melyik piacon tevékenykedik a kockázati limitek betartásával bármekkora összeget mozgathat, akár egy tízéves japán jenkötvényről, akár ötéves forintállamkötvényről van szó. Ő a pénzügyi piacok egyszemélyes guruja, aki mindent figyel, és hihetetlen mennyiségű információáradatban próbál minél magasabb hozamot elérni. A hazai piacokon általában ők a legfürgébbek, 30-60 millió euró összeget mozgatva igyekeznek a piac előtt járni. Előfordul, hogy a reggeli nyitáskor megvett 10 milliárd forintnyi állampapírt délután már eladják, és realizálva a profitot, már el is tűnnek a magyar piacról, hogy később még az USA tőzsdéin üzleteljenek. Az amerikai befektetői kör jelentőségét jól példázza a legutóbbi Fed-kamatcsökkentés előtt megjelenő amerikai bankok lépése, ők ugyanis már a döntés délelőttjén forintvásárlással és euróeladással igyekeztek kihasználni a befektetői hangulat változását.
A prop traderek mellett új piacok is kialakultak a devizaliberalizáció óta. Elsősorban a londoni központú külföldi bankok vezetésével jött létre a forint opciós piaca, illetve a kamatswap (előre megállapodott kamat kifizetése vagy jóváírása az elszámolás napján lejáró bankközi 3 vagy 6 hónapos kamatláb ellenében) piaca. Egyik sem független azonban a hagyományos hazai piacoktól, az opciós piac a forint/euró árfolyamot, a kamatswapok pedig a pénz- és állampapír-piaci hozamokat befolyásolják. A kapcsolat néha oly erős, hogy akár a devizapiacot, akár a hozamokat képes egyedül is elmozdítani. Az opciós piac és a devizapiac (forint/euró) közötti csatorna akkor vált nyilvánvalóvá, amikor egy amerikai bank elemzésében az árfolyamsáv közelsége és az inflációs cél feszítettsége miatt egy kikényszerített árfolyamsáv-módosítás lehetőségét vázolta fel, amelyet akkor még a opciós piac figyelmen kívül hagyott. S bár az árfolyamsáv módosítására nem került sor, az opciós ügyletek megkötése a mögöttes fedezeti ügylet miatt a devizapiacon euróeladást és forintvételt gerjesztett. A forintvásárlás oly erős volt, hogy a forint/euró árfolyam néhány nap alatt 238-ról 236-ra erősödött november közepén.
A kamatswappiac, amely elsősorban az állampapírpiacon nehézkes short pozíciók felvételével járult hozzá a likviditás és forgalom bővüléséhez, pedig sokszor a piac mozgatórugójaként üzemel. Előnye ugyanis, hogy a külföldi befektetőknek nem kell tőkeszámlát nyitniuk kis hazánkban, és államkötvényt vásárolniuk, elegendő, ha külföldi partnerbankjukkal kamatswapszerződést kötnek (ez legfeljebb egy perc). A bankjuk, ha akarja, állampapír-vásárlással fedezi magát, de ha szerencséje van, a kamatswappiac egy másik szereplőjével már biztosította is magát, és zsebre teheti a két üzlet közötti kamatkülönbözetet. A piac tehát gyakorlatilag belföldi szereplő nélkül is működik. A swaphozam és az állampapírhozam elméletileg meg kellene egyezzen, a valóságban pedig viszonylag kis különbség van a két instrumentum hozama között. Érdekes, hogy visszatekintve az előző hónapok hozamalakulására, a swap- és állampapírhozam közötti rés elég jó előrejelzője volt a későbbi folyamatoknak. A hozamemelkedést megelőző időszakban a swaphozam általában felette, míg november óta alatta van az ugyanolyan futamidejű állampapírhozamnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.