Kivételes sikereket mondhatott magáénak 2002-ben a Mű-Terem Galéria: összforgalma az év során megközelítette az 1,4 milliárd forintot. Ebből az áprilisban tartott árverés 491 120 000, a szeptemberi aukció 391 140 000, a decemberi pedig 504 040 000 forinttal vette ki a részét. Az
összeg a hazai képzőművészeti árverések világában önmagában is tiszteletet parancsoló, de ha összevetjük a galéria megelőző évi teljesítményével - a 2001-es adatok alapján a Mű-Terem
aukciós összforgalma 859 millió forint volt -, az is kiderül, hogy Virág Judit és Törő István egy év leforgása alatt több mint
60 százalékkal növelni tudta
árveréseik összesített leütési
értékét.
A galéria tulajdonosai szerint az előzetes várakozásokat is túlszárnyaló teljesítmény a ház stabilan magas színvonalú kínálatával van összefüggésben. A 2002 áprilisában megrendezett 10. jubileumi árverés anyagára természetszerűleg különös gondot fordított a galéria. Az aukció tételeinek, az eseményhez méltó összeválogatására a szokásosnál lényegesen több időt szántak a tulajdonosok, ami megközelítőleg félmilliárd forintos forgalmat eredményezett. Az összeg messze túlszárnyalta a tavaszi árverések átlagos teljesítményeit.
A Mű-Terem vezetőinek az őszi árverésre is remek anyagot sikerült összeállítaniuk. Ekkor egy külföldi magángyűjtő jóvoltából néhány Tihanyi Lajos-, valamint több Vajda Lajos- és Bálint Endre-művet is magába foglaló értékes gyűjtemény került kalapács alá. A Vajda- és Bálint-anyag több darabját (a két mester más munkáival együtt) a galéria külön kiállításon mutatta be, és azokból a téli árverésre is jutott néhány szép darab.
A tulajdonosok közlése szerint a Mű-Terem egy-egy árverésén a kínálat 10-15 százalékát a külföldről visszakerült magyar vonatkozású alkotások teszik ki. A hazatérő művek elsősorban a korábban külföldre távozott magyar származású családok tulajdonából térnek vissza, de mára már a hazai kereskedőknek is jól kiépített figyelőhálózatuk van Nyugat-Európában és a tengerentúlon. A nyugati műkincspiac centrumainak - főként kisebb - aukcióiról és vásárairól így ma már szép számmal érkeznek kereskedelmi úton is festmények és műtárgyak Magyarországra.
A keresleti oldal tavalyi alakulásáról a galéria tulajdonosai lapunknak elmondták, hogy az év második felében - feltételezhetően az erős forint hatására - a tengerentúli, valamint német, osztrák és angol gyűjtők visszavonulót fújtak az árverésekről (korábban az egyes aukciók bevételének csaknem fele származott a fenti körből). Hogy mégis sikeresek lehettek a második fél év aukciói, az elsősorban annak volt köszönhető, hogy a hazai vásárlók elmúlt 5-6 évben távol maradó része az ősz folyamán újra visszatért az árverésekre. Ugyancsak az utóbbi két aukció újdonsága volt, hogy a több hazai bank által beindított magánbanki szolgáltatások nyomán új vásárlókör jelent meg a piacon, valamint az is, hogy egy a hazai klasszikus festészet iránt komoly érdeklődést mutató befektetői csoport egyre aktívabb szerepet vállal a hazai árveréseken.
Az aukciós kínálat mellett a Mű-Terem Galéria hírnevét az általa rendezett kiállítások is öregbítették. A legnagyobb érdeklődés a már említett Bálint Endre - Vajda Lajos közös kiállítás mellett a Kádár Béla munkáit bemutató tárlat iránt mutatkozott, melyhez kapcsolódóan a Mű-Terem egy reprezentatív és a szakirodalomban hiánypótlónak számító monográfia kiadását is vállalta. Hasonló csemegére az idén is számíthatnak az érdeklődők: a Mű-Terem Zsolnay-kerámiákat felvonultató tárlat rendezését és a hozzá kapcsolódó nagyszabású album megjelentetését tervezi az év folyamán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.