BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kirobbanó aukciós sikerek

A hazai műkincspiac főbb résztvevőit bemutató sorozatunk második szereplője az az aukciósház, melyről az utóbbi években talán a legtöbbet hallani a híradásokban. A Mű-Terem Galéria 2002-es árveréseiről nem kevesebb mint négy alkotás került fel a legmagasabb leütési árú műveket tartalmazó tízes magyar "örökranglistára".

Kivételes sikereket mondhatott magáénak 2002-ben a Mű-Terem Galéria: összforgalma az év során megközelítette az 1,4 milliárd forintot. Ebből az áprilisban tartott árverés 491 120 000, a szeptemberi aukció 391 140 000, a decemberi pedig 504 040 000 forinttal vette ki a részét. Az

összeg a hazai képzőművészeti árverések világában önmagában is tiszteletet parancsoló, de ha összevetjük a galéria megelőző évi teljesítményével - a 2001-es adatok alapján a Mű-Terem

aukciós összforgalma 859 millió forint volt -, az is kiderül, hogy Virág Judit és Törő István egy év leforgása alatt több mint

60 százalékkal növelni tudta

árveréseik összesített leütési

értékét.

A galéria tulajdonosai szerint az előzetes várakozásokat is túlszárnyaló teljesítmény a ház stabilan magas színvonalú kínálatával van összefüggésben. A 2002 áprilisában megrendezett 10. jubileumi árverés anyagára természetszerűleg különös gondot fordított a galéria. Az aukció tételeinek, az eseményhez méltó összeválogatására a szokásosnál lényegesen több időt szántak a tulajdonosok, ami megközelítőleg félmilliárd forintos forgalmat eredményezett. Az összeg messze túlszárnyalta a tavaszi árverések átlagos teljesítményeit.

A Mű-Terem vezetőinek az őszi árverésre is remek anyagot sikerült összeállítaniuk. Ekkor egy külföldi magángyűjtő jóvoltából néhány Tihanyi Lajos-, valamint több Vajda Lajos- és Bálint Endre-művet is magába foglaló értékes gyűjtemény került kalapács alá. A Vajda- és Bálint-anyag több darabját (a két mester más munkáival együtt) a galéria külön kiállításon mutatta be, és azokból a téli árverésre is jutott néhány szép darab.

A tulajdonosok közlése szerint a Mű-Terem egy-egy árverésén a kínálat 10-15 százalékát a külföldről visszakerült magyar vonatkozású alkotások teszik ki. A hazatérő művek elsősorban a korábban külföldre távozott magyar származású családok tulajdonából térnek vissza, de mára már a hazai kereskedőknek is jól kiépített figyelőhálózatuk van Nyugat-Európában és a tengerentúlon. A nyugati műkincspiac centrumainak - főként kisebb - aukcióiról és vásárairól így ma már szép számmal érkeznek kereskedelmi úton is festmények és műtárgyak Magyarországra.

A keresleti oldal tavalyi alakulásáról a galéria tulajdonosai lapunknak elmondták, hogy az év második felében - feltételezhetően az erős forint hatására - a tengerentúli, valamint német, osztrák és angol gyűjtők visszavonulót fújtak az árverésekről (korábban az egyes aukciók bevételének csaknem fele származott a fenti körből). Hogy mégis sikeresek lehettek a második fél év aukciói, az elsősorban annak volt köszönhető, hogy a hazai vásárlók elmúlt 5-6 évben távol maradó része az ősz folyamán újra visszatért az árverésekre. Ugyancsak az utóbbi két aukció újdonsága volt, hogy a több hazai bank által beindított magánbanki szolgáltatások nyomán új vásárlókör jelent meg a piacon, valamint az is, hogy egy a hazai klasszikus festészet iránt komoly érdeklődést mutató befektetői csoport egyre aktívabb szerepet vállal a hazai árveréseken.

Az aukciós kínálat mellett a Mű-Terem Galéria hírnevét az általa rendezett kiállítások is öregbítették. A legnagyobb érdeklődés a már említett Bálint Endre - Vajda Lajos közös kiállítás mellett a Kádár Béla munkáit bemutató tárlat iránt mutatkozott, melyhez kapcsolódóan a Mű-Terem egy reprezentatív és a szakirodalomban hiánypótlónak számító monográfia kiadását is vállalta. Hasonló csemegére az idén is számíthatnak az érdeklődők: a Mű-Terem Zsolnay-kerámiákat felvonultató tárlat rendezését és a hozzá kapcsolódó nagyszabású album megjelentetését tervezi az év folyamán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.