BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Strukturálódó befektetési alappiac

Néhány alapkezelő úgy döntött, átalakítja meglévő alapjait, s a szakértők szerint ez a tendencia az idén is folytatódhat. Ez járhat a meglévő alapok befektetési politikájának változásával, illetve a beolvasztással.

Tavaly novemberben az MKB Alapkezelő látta elérkezettnek az időt arra, hogy átstrukturálja az alapcsaládját: hét helyett ötre csökkentette alapjainak számát, a két-két alap összevonását az egymáshoz közeli befektetési politikával indokolta az alapkezelő. A Prémium durationje a Bonus II. beolvasztását követően sem változott, továbbra is mintegy fél év. Némileg módosult viszont az MKB II. Részvény beolvadása után a Bonus Részvény befektetési politikája. Az alapkezelő 50 százalékban határozta meg a minimális részvényhányadot, szemben a korábbi 35 százalékkal.

Az Aranyhal alap napjai is meg vannak számlálva, hiszen azt az Europool Alapkezelő az első negyedév végével a hasonló befektetési politikát folytató Hunnia Pénzpiaci Alapba olvasztja be. A mérethatékonyság miatt logikus is ez a lépés: a Hunnia Pénzpiaci Alap vagyona 11,8 milliárd forint, míg az Aranyhalé ennek az 1 százaléka. Az Europool két indexkövető alapjára is hasonló sors vár. Várhatóan az első negyedév végével az 59,5 milliós vagyonú Hunnia Részvény Index a Hunnia Részvényalapba olvad be (252,9 millió a vagyona), míg a 114 milliós nettó eszközértékű Hunnia Kötvény Index a Hunnia Államkötvény alapba (2,6 milliárd a vagyona).

A tavaly elkezdődött folyamat az idén is folytatódik, előbb-utóbb ugyanis mindenkinek végig kell gondolnia, hogy megéri-e 100-200 millió forint nettó eszközértékű alapját fenntartani - mondta kérdésünkre Fatér Gyula, a Befektetési Alapok Magyarországi Szövetségének elnöke. Hozzátéve: a piac több részre szakadt, van néhány nagy alap, számos közepes és kisméretű. Az utóbbiak esetében - amelyek zömmel nemzetközi alapok - az alapkezelő mérlegelheti, hogy a méretgazdaságosság miatt alapok alapjává alakítja-e át alapját. A külföldi befektetési alapok vásárlása ugyanis kisebb költségeket igényel, mint az egyedi külföldi papírok vétele. A másik megoldást az összeolvasztás jelentheti, azaz a karakterisztikájában nem eltérő alapokat (például a különböző nemzetközi részvényalapokat) vonja egybe az alapkezelő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.