BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön az enteriőrgaléria

A magyar műkereskedelem palettáján helye volna egy olyan cégnek, amely a bútoroktól a kiegészítőkig, lakások, irodák teljes körű berendezésének összeállítását vállalja - nyilatkozta lapunknak Forró Tamás. Az üzletember által megálmodott enteriőrgaléria kínálata részben külföldről behozott régi bútorokra, műtárgyakra épülne.

Akik régi bútorokkal, képzőművészeti alkotásokkal és műtárgyakkal kívánják berendezni otthonukat vagy irodájukat, sokszor nem rendelkeznek akkora szakismerettel vagy egyszerűen annyi idővel, hogy a számtalan hazai galéria, aukciósház kínálatából egyenként összeválogassák a szükséges darabokat. Emiatt hiánypótló lenne a hazai piacon egy olyan galéria, amelyik vállalni tudná, hogy például a könyvszekrénytől a tintatartóig egy dolgozószoba teljes berendezését a kívánt stílusban összeállítja és leszállítja a megbízónak - vélekedik Forró Tamás. A műkereskedelembe néhány évvel ezelőtt "átigazolt" médiaszemélyiség most a megfelelő helyszínt keresi terve megvalósításához: mint mondja, egy 500-800 négyzetméteres, jó helyen lévő, reprezentatív belvárosi üzletben gondolkodik, amelynek kialakításához más befektetőkre is számít. Felmerült egy, a Váci utcában régóta működő műkereskedő cég helyiségeinek megvásárlása, ám ez az üzlet végül nem valósult meg.

Forró Tamás szerint egy ilyen enteriőrgalériának annál is inkább helye lenne a magyarországi műkincspiacon, mivel a színvonalas bútorok, berendezési tárgyak belföldi utánpótlási forrásai egyre inkább kiapadnak. Ez külföldi áru behozatalát teszi szükségessé, és a tervezett vállalkozás éppen ezt tekintené egyik legfontosabb feladatának. Döntően Nagy-Britanniából, kisebb részben Franciaországból és a Benelux államokból hoznának be műtárgyakat, ahol a történelmi körülményeknek köszönhetően nagy számban maradtak fenn színvonalas kastély- és lakásberendezések. A nemzetközi mű-kereskedelem csúcsdarabjainak (például Rubens-festményeknek) a behozatala nyilvánvalóan irreális lenne, ám a megbízható minőségű, színvonalas régi bútoroknál és berendezési tárgyaknál már más a helyzet: ezek árai - az ottani kínálat bősége miatt - immár a magyarországi gyűjtők számára is megfizethetők.

A hazai műtárgyutánpótlás látványos apadásának Forró Tamás szerint elsősorban az az oka, hogy mára jórészt elfogytak azok a "rejtett kincsek", amelyek gyűjtői ambíciókkal nem rendelkező személyek tulajdonában voltak (például örökség révén), és amelyek a kilencvenes évek eleje óta folyamatosan áramlottak a galériákba, aukciósházakhoz. Ma már csak egy-egy nagyobb gyűjtemény piacra dobása pezsdítheti fel a kínálatot (ilyen volt például tavaly a Nagyházi Galéria által elárverezett Kékedi-hagyaték), ám ez túlságosan ritkán következik be ahhoz, hogy kielégítse az igényeket.

A tervezett - várhatóan árveréseket is szervező - enteriőrgaléria a tulajdonos személyes ízléséhez is igazodva döntően a XVIII. század második és a XIX. század első felének stílusirányzataival foglalkozna, ám az ennél régebbi vagy későbbi korszakoktól sem zárkóznának el. A potenciális megbízók között az üzletember szerint magánszemélyek mellett cégek és közintézmények is szerepelhetnek: utóbbiak növekvő jelentőségét jelzi, hogy Forró Tamás tavaly többek között a Sándor-palota berendezéséhez is szállított műtárgyakat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.