A BUX az elmúlt egy évben a 9000-6500 forintos sáv valamennyi pontját bejárta. Ingadozásai révén lehetőséget adott az aktív üzletelésre. Jelentős profitot realizálni azonban éves szinten a részvényalapok teljesítménye alapján nem igazán lehetett. A Concorde és a CA kivételével valamennyi részvényalap éves hozama negatív tartományban van. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy az említett két alap esetében igen csekély a részvények aránya a portfólióban, a Concorde-nál a megengedett minimumhoz közelít.
A 2002., illetve 2003. márciusi BUX-érték összehasonlítása alapján még egyértelműbb a kép; az index 8159 pontról a választások idejére jellemző kis pozitív kitéréssel 8 százalékot esett. Összességében az ár alapján veszteséget termelt tehát az üzletág, amely állítás igaznak látszik akkor is, ha figyelembe vesszük a tényt, hogy az index gyakorlatilag a négy leglikvidebb papír mozgását tükrözi, és a konkrét árak alakulásában jelentős szórás mutatkozik. A nagyok mozgását tekintve a Richter és a Matáv esetében jelentős árveszteség volt tapasztalható, erősebb, mint amilyet az OTP és a Mol időszakon belüli emelkedése kompenzálni tudott volna az index alakulásában. Az egyéb papírokra vonatkozóan a felvásárlási, tulajdonosváltási akciókkal kapcsolatos elmozdulások mellett jellemző folyamatként megfigyelhető volt a jó osztalékfizető társaságok áremelkedése.
Ez utóbbi szegmens áralakulása mellett az osztalékból eredő hozam felértékelődését mutatja az is, hogy az elmúlt időszak egyik nagy árfolyamvesztese, a Matáv a napokban közzétette; a jövőbeni nagyobb hangsúlyt fektet majd a megfelelő osztalékfizetésre. A távközlési társaság ennek alátámasztásaként a megelőző évi osztaléknál mintegy 64 százalékkal magasabb - részvényenként 18 forint - kifizetést javasol a közgyűlésnek. E jelzésértékű változást figyelembe véve érdemes a még nem ismert adatokra vonatkozóan előrejelzéseket adni.
A tavalyi évhez képest a Matávhoz hasonlóan jelentős áresést produkáló Richter az egyik legmegbízhatóbb társaság, ami a kiszámíthatóságot illeti. Az eddigi években rendre eredménye negyedét fizette ki osztalékként. Arról azonban, hogy a Matáv példáját követve lesz-e ebben változás, eddig nem nyilatkoztak. A nagyokkal folytatva a sort, bár a Mol-közgyűlés igen közel van, a társaság igazgatóságának osztalékjavaslata legkorábban a jövő hét elején ismerhető meg. Tavaly a gázüzletág jelentős veszteségeellenére 55 százalékos osztalékot fizettek. Az idén az egy részvényre jutó eredmény közel 670 forint. Jelentős akvizíciókra készül azonban a társaság, ami mérsékli az osztalékvárakozásokat. Hasonló az OTP helyzete. A 2002-es éves gyorsjelentés megjelentetésekor, február közepén még 39,5 forintos osztalékjavaslat megtételét is lehetségesnek látta az igazgatóság, ma 0-39,5 forint között bármit elképzelhetőnek tartanak, befektetési terveik alakulásától függően. Konkrétum a közgyűlés előtt két héttel várható.
Az egyéb papírok közül az Édász ugyan hivatalosan még nem tett közzé adatot, de a cég vezetője sajtótájékoztatón közölte, hogy az idén is részvényenként 1000 forint körül lesz a részvényenkénti osztalékjavaslat. Kérdéses viszont a Zwack osztalékpolitikájának töretlen folytatása annak ellenére, hogy a társaság eredményeiben lényegi változás nem következett be.
Az osztalékot nem fizető társaságok között szerepel az igazgatósági javaslatok alapján a Domus, a Hungagent, a Humet, a Kartonpack, a Synergon és a Styl. Eddig nem született döntés, de nemleges válasz várható az Antenna Hungária és a TVK esetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.