Az Irak elleni offenzíva gyors befejeződéséről szőtt - talán túlzottan rózsaszínűre is festett - álmok gyorsan szétfoszlottak. A piaci szereplők pedig sok mindent megéltek az elmúlt napokban, hiszen a kezdeti eufória egyik pillanatról a másikra drasztikus esésbe csapott át, hogy aztán kisebbfajta korrekció induljon el a börzéken. Az árfolyammozgások mögött logikus magyarázatot jobb, ha nem is keres a befektető, hiszen a piaci hangulat percenként változik, az éppen felbukkanó hírek függvényében. Szerezd meg az információt mindenki előtt! - javasolja Phil Ruffat, a Mizuho Securities elemzője, aki már a harmadik televízióját készül megvásárolni. Más piaci szereplők az arab, illetve a katonai honlapokat bújják.
A háborús eseményekre való összpontosítás pedig megtette a magáét, a részvényárfolyamok hektikusan mozognak (lásd táblázatunkat). Amint a piac úgy gondolja, hogy a vártnál nagyobb áldozatokról érkeznek hírek, akkor rögtön eladásba kezd. Ám amint kiderül, mégis sikerül gyorsan előrejutniuk a szövetségeseknek, úgy máris vételre vált a piac. Ilyen egyszerű. Ráadásul ez nem is egy új dolog, az időt viszszaforgatva azt látjuk, a történelem ezúttal is ismétli önmagát. A második világháború történéseit nézve a tőzsde mindjárt zuhanni kezdett Coventry bombázásakor, ám Mussolini bukásakor emelkedésbe csapott át. Jelenleg azonban jóval gyorsabban kapja az információkat a piac, a háborút ugyanis szinte élőadásban láthatják az érdeklődők.
A mostani árfolyammozgásokban éppen ezért nehéz előre látni, hogy az adott áron valóban megéri-e a vétel, hiszen lehet, hogy hosszú távon emelkedésben lesz része a befektetőnek, ám rövid távon könnyen mellélőhet. Mit lehet tenni a mostani környezetben? Nem érdemes egyetlen eseményre feltenni mindent, legyen szó Szaddám Huszein esetleges sérüléséről, illetve hogy Amerika sikert könyvel el - javasolják az elemzők. A jelenlegi árfolyamokon meggondolatlanság lenne aranyat, kötvényeket is vásárolni. Ezzel előbb kellett volna színesíteni a portfóliót, hiszen az arany hat és fél éves csúcson, az amerikai kötvényhozamok pedig közel 40 esztendős mélyponton vannak. Ebből kiindulva pedig valószínűbbnek tűnik egy korrekció, mintsem további nyereség. Ilyen történések közepette általában megnő a hadiipari és az élelmiszer-ipari, illetve italgyártó cégek iránt az érdeklődés, ám úgy tűnik, a háború végéig ezek a részvények is volatilisen mozognak majd.
Elég csak a Philadelphia Hadiipari Indexre nézni, amely 17 tengerentúli társaság papírjait tömöríti: az idén közel 13 százalékkal esett az értéke, míg az elmúlt egy évben több mint 25-tel. A legtöbb részvény árfolyama pedig éppen tavaly év elején lódult meg, amikor a hadiipari kiadások növelésére spekuláltak a befektetők. A szektor továbbra is kockázatosnak tűnik, függetlenül attól, hogy láthatólag az amerikai kormány nem sajnálja a pénzt az újabb és újabb hadiipari kiadásokra. Azok jártak jól, akik gyorsan cselekedtek, s a háború megindítását követően vásároltak, s nyereségüket gyorsan realizálták is - mutatnak rá az elemzők. Elég csak az 1991-es Öböl-háború eseményeit visszapörgetni, a hadiipari részvények kurzusa az offenzíva megindítását követően megugrott, ám nem sokkal később már pánikszerűen szabadultak tőlük a befektetők, attól tartva, hogy az árfolyam-emelkedés nem lesz tartós. Hosszú távon azonban a hadiipari részvények vétele jó döntésnek bizonyulhat, függetlenül attól, ha mégis rövid lesz a mostani háború - mutat rá a Vice Fund vezetője, aki a hadiipari papírok mellett a szeszipari, a szerencsejáték- és a dohányipari szektorra "esküszik". Az elkövetkező években sem lankad ugyanis a terrorizmusellenes küzdelem, a védelem, illetve a katonai felderítés szerepe, nem beszélve arról, hogy a kormánynak továbbra is modernizálnia kell a hadseregét. A Vice Fund kedvelt elemei közé tartozik az L-3 Communications, a Northrop Grumman, a Lockheed Martin, a Rockwell Collins és az Esterline Technologies.
Ráadásul abban sem reménykedhetnek a befektetők, hogy egyszer csak minden "letisztul". Az Irak elleni offenzíva csak egy a bizonytalansági tényezők között, függetlenül attól, hogy ez van most a középpontban. Ám ha ez is kiesik a sorból, a befektetőknek akkor sem kell "nélkülözniük". A kedvezőtlenül alakuló makrogazdasági helyzet, a vállalati profitkilátások meglehetősen ködös kilátásai, nem beszélve az egyéb nemzetközi geopolitikai konfliktusokról - beleértve a háború utáni Irak helyzetét -, továbbra is ott lebegnek majd fekete felhőként a piacok felett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.