BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mű-Terem: kiemelkedő mezőny

Remek kollekciót állított össze áprilisi árverésére a Mű-Terem galéria. Az aukciósház vezetői nemcsak a jól ismert Munkácsy-zsánerkép kapcsán beszélhetnek rekordösszegű kikiáltási árról. A Mű-Terem tavaszi árverésén rekordösszegűnek számít a vételre felajánlott 221 tétel összesített kikiáltási értéke (344,730 millió forint) is.

Szerdán 17 órakor nyitja meg 13. művészeti aukciójának kiállítását a Mű-Terem Galéria. Az aukciósház továbbra is a 20. századi klasszikus festészeti anyagnak biztosít szélesebb teret árverési kínálatában, miközben 19. századi alkotásokkal csak elvétve - igaz, ezekben az esetekben annál jelentősebb művekkel - találkozhatunk a katalógus oldalait forgatva.

A 19. századi anyag élére Munkácsy Mihály két festménye kívánkozik. Közülük a jelentősebbet már jól ismerhetik az érdeklődők, hisz a mester A baba látogatói című alkotását alig több mint egy hónapja már bemutatta a Mű-Terem Galéria (VG, 2003. február 24., 20. o.). Az egykori Vida-gyűjteményből származó zsánerkép a háború viszontagságai, majd az államosítás forgataga nyomán 1957-ben a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményébe jutott, végül tavaly decemberében visszakerült Vida József örököseinek birtokába.

A kulturális miniszter által celebrált, példaértékű restitúciós ügy kapcsán magántulajdonba visszakerült kép - három másik Munkácsy-alkotással együtt - nem sokáig pihenhet a Vida-örökösöknél. A négy remekmű közül kettő - a már említett Baba látogatói (kikiáltási ára 60 millió forint), valamint a Krisztus Pilátus előtt című mű kompozíciós vázlata (20 millió forint) februárban került a Mű-Terem Galéria gondozásába. Az előbbi alkotás az 1990 után újjáéledt hazai műkereskedelem történetének sztárjává válhat, hiszen a vászon a Mű-Terem tulajdonosai, Virág Judit és Törő István szerint alapos eséllyel pályázik majd a tavaly télen - ugyancsak a Mű-Teremnél - beállított 95 millió forintos aukciósrekord felülírására.

Az aukción a 19. századi festészetből a két Munkácsy mellett egy Markó-"koprodukció" (idősebb és ifjabb Markó Károly közös alkotása, induló ára 2,5 millió forint), továbbá ifjabb Markó Károly (3,8 millió forint), Telepy Károly (1,1 millió forint) és Molnár József (950 ezer forint) egy-egy tájképe kapott helyet. Szerepel az anyagban két, már idehaza is jól ismert osztrák származású festő - Karl Kauffmann és Kern Hermann - néhány munkája is (600 ezer, illetve 1,3 milliós kikiáltási áron).

Az aukcióskínálat túlnyomó részét a 20. századi alkotások teszik ki. A század elejéről, a Nyolcak és a Ma köréből két különösen jelentős munkára is licitálni lehet. Tihanyi Lajos egy fiatal lányt ábrázoló, 1916-ban készült portréja (10 millió forint) Korda Sándor gyűjteményéből származik, melyből már két Tihanyi-alkotást - 2002 szeptemberében Bölöni György portréját 42 millió forintért, valamint decemberben a művész önarcképét 12 millióért - már értékesített a Mű-Terem. Ritkasága folytán szintén kitüntetett figyelmet érdemel Nemes Lampérth József ugyancsak 1916-ban készült csendélete (induló ára 15 millió forint). Az Angliából hazakerült kép korábban feltételezhetően a neves magyar származású művészettörténész, Hauser Arnold tulajdonában volt. Miután Nemes Lampérth életművében mindössze néhány tucatra tehető a festmények száma, utoljára 1988-ban szerepelt hazai árverésen a magyar aktivizmus e jelentős alakjának munkája. A 20. század elejéről kiemelkedik még Czóbel Béla 1905-ös Párizsi utcarészlete (6 millió forint), Iványi Grünwald Béla 1908-as védett nagybányai látképe (4 millió forint), Vaszary János Asztali csendélete (6,5 millió forint) és Orbán Dezső Magányos fa című festménye (3,8 millió forint).

A két világháború közötti időszak legérdekesebb darabjai között Patkó Károly Nióbé című nagyméretű, nemrég a Magyar Nemzeti Galériában is bemutatott, 1923-as kompozíciója (10 millió forint), Aba-Novák Vilmos egy piros kalapos nőt ábrázoló nagyméretű képe (7,5 millió), Vaszary egy másik remek virágcsendélete (8,5 millió) és nem utolsósorban Anna Margit két korai festménye (3,5 és 1,8 millió forint) érdemel említést. Az aukciósanyagban a korábbi gyakorlathoz hasonlóan jelen lesz több, a Mű-Terem korábbi kiállításán már bemutatott Vajda Lajos- és Bálint Endre-mű is, melyek Ámos Imre és Fekete Nagy Béla grafikáival kiegészülve a "szentendrei blokk" magját alkotják.

A Falk Miksa utcai galéria utóbbi árverésein egyre nagyobb számban kapnak helyet a Zsolnay- és Gorka-kerámiák. Most 18 kivételesen szép alkotás közül válogathatnak a pécsi gyár szecessziós darabjai iránt érdeklődők. Közülük egy 1902-es, Sikorski Tádé által tervezett váza (induló ára 650 ezer forint) tűnik a legérdekesebbnek. A növekvő kínálat persze az idei jubileumi évnek is szólhat, melynek alkalmából kiállítással is tisztelegni kíván majd a Zsolnay-kerámia hírneve előtt a Mű-Terem Galéria.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.