Az európai uniós direktívák változásával összhangban módosulnak a befektetési alapokra vonatkozó szabályozások is. Az ügyfelek ebből még egyelőre semmit sem vesznek észre, hiszen a javaslatok az unióban szabadon értékesíthető UCITS befektetési alapokra vonatkoznak, amik csak csatlakozásunkkor lépnek életbe. Az EU 2001 végén fogadta el a legfrissebb irányelveket, amely jóval liberalizáltabban fogalmaznak: kibővítették tevékenységi körüket, s megengedetté vált az alapok alapja, illetve az indexkövető konstrukció is.
Ez annyiban nem új a hazai piaci szereplők körében, hogy a tőkepiaci törvény 2001 végén már beépítette ezen konstrukciók és szabályok zömét a hazai nem UCITS-alapok szabályozásába. Az új direktívák nyers változatai ugyanis már 2001 elején is ismertek voltak - mutatott rá Nagy Zoltán, a Bamosz igazgatóságának tagja. Az EU-csatlakozást követően a közel 100 hazai nyilvános, nyílt végű alap közül bármelyik UCITS-alappá válhat, amennyiben a portfóliószabályoknak eleget tud tenni és ezt a felügyelettől kérelmezi. Az UCITS esetében a forgalomba hozatalt elég egy országban engedélyeztetni, a többi helyen pedig csak be kell jelenteni, ám kérdés, hogy az alapkezelőnek is ez-e a célja. Az európai direktívák 2003 augusztusáig adtak időt a tagországoknak, hogy adaptálják a módosítást, ám eddig a 15-ből csak ketten változtattak szabályzataikon. A tagorszá-gok 2007-ig kaptak időt, hogy az átmeneti szabályokat a gyakorlatba beültessék, és az sem zárható ki, hogy akad olyan nemzetközi bankcsoport, amely az átmeneti időt kihasználva valamelyik törvényi passzus miatt hazánkban jegyeztet be egy európai alapot, amelyet más országban értékesít - jegyezte meg Nagy Zoltán.
Az összes alapkezelőt érinti viszont az a szabálymódosítási javaslat, hogy az alapkezelő vezetését minimum két főben határozták meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.