Az a bizonyos ág a vállalatokat manapság duplán is húzza. Egyrészről a piaci hangulat a vezető gazdaságok szinte mindegyikében kivárásra ösztönöz, nemcsak a befektetések kezelése, de sokszor a fogyasztási döntések során is. A társaságok jövedelmezősége az ingadozó teljesítmény következtében romlik, amire általában költségcsökkentő intézkedésekkel, illetve szükségszerűen pótlólagos források felkutatásával reagálnak. Utóbbi feltételei azonban szintúgy nem mondhatók ideálisnak, a részvénypiacok az elmúlt években néhány euforikus kitörést leszámítva halódtak, a kötvénypiacokon való hatékony szereplést pedig nem egy esetben a hitelminősítő intézetek torpedózták meg. Az idei év eleji kibocsátási rali is igen hamar elhalt, részben a sorozatos leminősítések, illetve ezzel összefüggésben a befektetői érdeklődés hanyatlása következtében.
A társaságok azonban nem csüggednek: ha forrásra van szükség, de nincs megfelelő fórum annak megszerzésére, akkor megteremtik azokat. Ez a fajta kreativitás nemritkán eddig ismeretlen pénzügyi eszközöket szül, leggyakrabban azonban már eddig is bejáratott termékeket helyez egészen újszerű megvilágításba.
Nem történt ez másképp a kötvény-, illetve részvényderivatívokkal sem. Februárban a Deutsche Bank (DB) 1,06 milliárd dollár értékben bocsátott ki az USA Interactive részvényeire átváltható kötvényeket. A tranzakció hátterét a pénzintézet természetesen nem tette közzé, a piaci szereplők azonban a lejáratok rövid elemzése után arra következtettek, hogy a forrásbevonás igénye valójában az amerikai társaság tulajdonosánál, a Vivendi Universalnál keletkezett. Utóbbi 60 millió warrant tulajdonosa volt az USA Interactive-ban. (A warrant jellemzően kötvénykibocsátáshoz kapcsolt, önállóan is forgalmazott eszköz, ami lehetővé teszi tulajdonosa számára, hogy adott áron a jövőben meghatározott mennyiséget megvásároljon a kibocsátó társaság részvényeiből.)
A Vivendi tehát ahelyett, hogy önálló kötvénykibocsátással próbálkozott volna, egy sor fedezeti ügyletet kötött a Deutsche Bankkal, kihasználva ezzel annak kedvezőbb hitelbesorolását. A társaság lényegében eladott 28 milliót a pénzintézetnek a meglévő warrantok közül, és ezzel 240 millió dolláros bevételre tett szert. Ezzel párhuzamosan a DB pedig két sorozatban átváltoztatható kötvényeket bocsátott ki, mindkét mennyiséget jelentős árfolyamprémiummal. A papírokat megvásárló befektetők ezáltal a legroszszabb esetben a pénzintézet kötvényeit tudhatják a magukénak, kedvező piaci fordulat esetén pedig az USA Interactive részvényeinek árfolyam-emelkedéséből profitálhatnak.
Egy másik, gyakran alkalmazott megoldás az, hogy a forrásra vágyó társaság a nyílt kibocsátás helyett zárt körben hoz forgalomba új részvényeket. Ezt követően, hogy az árfolyamesésből eredő kockázatát mérsékelje, egy partnerbanktól eladási jogot vásárol a papírokra, mondjuk a jelenlegi ár 90 százalékában megállapított kötési árfolyamon. Annak érdekében, hogy költségeit mérsékelje, a társaság is elad hasonló opciókat, de valamivel kisebb, például 70 százalékos kötési árfolyamon. Ezzel a technikával lefedezi magát minden, a jelenlegi árfolyam 10 és 30 százalékos esése közötti esetre, de profitálhat a kurzus emelkedéséből is.
Az ehhez hasonló kombinált ügyletek mára mindennapossá váltak. Míg két-három éve a derivatívok útján értékesített pénzügyi eszközök aránya mindössze 30-35 százalékos volt, addig mára részesedésük a teljes forgalomból 70 százalék fölé emelkedett. A klasszikus származtatott termékek felhasználási köre ezzel párhuzamosan rohamosan bővül.
A folyamat hátterében a már említett indokokon - kedvezőbb hitelbesorolás elérése, magasabb árfolyam - túlmenően egyéb tényezők is szerepet jászanak. Különös előnyt jelent az ehhez hasonló összetett folyamatok esetében azok korlátozott átláthatósága, a tranzakcióban érdekelt társaság sokáig rejtve maradhat a piaci szereplők előtt. További szempont, hogy a folyamatot beindító vállalatok sokszor valamely érdekeltségük értékesítésével teremtik meg pótlólagos forrásaikat. Amennyiben a részvényeket a nyílt piacon bocsátják forgalomba, az a befektetők számára azt az üzenetet is hordozhatja, hogy a tulajdonos a kérdéses vállalat rossz teljesítménye miatt igyekszik megválni a papírjaitól. Bármennyire közkedveltek is azonban manapság ezek a megoldások, az ilyen fokú népszerűségük a legtöbb szakértő szerint átmeneti lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.