BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félmilliárdos összkikiáltási ár

A múlt héten adtunk hírt a Mű-Terem Galéria minden eddigit meghaladó kikiáltási értékű kollekciójáról, s máris megdőlt ez a rekord. A Mű-Terem által licitre felkínált tételek csaknem 350 millió forintos kikiáltási értékét a Kieselbach Galéria tavaszi anyaga 486 millió forintos összesített kikiáltási mutatóval szárnyalta túl. Az aukciós kínálat színvonalát az is jelentősen növeli, hogy több, neves gyűjteményből származó műre is licitálhatnak majd az árverés résztvevői.

A Kieselbach Galéria 2003-as tavaszi árverésének anyaga kiegyensúlyozott kínálatában bizonyul páratlannak. A felsorakoztatott 209 tételben nem kevesebb mint 98 darab egymillió forintot meghaladó indulási árra becsült alkotás szerepel. Az egymással vetélkedő két piacvezető galéria párharcában a Kieselbach idén tavasszal több markáns újítással is felhívta magára a figyelmet. Reprezentatív katalógusát a galéria láthatólag egyre nagyobb számú tanulmánnyal kívánja gazdagítani, miközben a kiadvány színvonalát a bőséges illusztrációs anyag is nagymértékben növeli.

A galéria másik újítása az a törekvés, miszerint az aukciósház nívós külföldi alkotásokkal is meg kívánja méretni a hazai képzőművészeti elitet. A kísérlet elsősorban a magyar műkereskedelem nemzetközi megítélésének javítása szempontjából bizonyulhat nagyon fontos kezdeményezésnek. A magyar és a nemzetközi anyag között persze számtalan kapcsolat kitapintható a kollekcióban. Ezek elsősorban a nemzetközi avantgárd mozgalmaihoz csatlakozó magyar alkotókon keresztül vezetnek a felvonultatott külföldi alkotókhoz. Így kerülhetett az árverés kínálatába William Wauer is, akinek neve a Berlini Herwarth Walden és a Sturm Galéria köré csoportosuló magyar alkotók pályáját követve sokak számára ismerős lehet.

A nemzetközi anyag jelentős része a László Károly-gyűjteményből került az árverésre. William Wauer nemzetközi viszonylatban is ritkaságnak számító három szobrán, valamint Maszkabál című festményén (6,5 millió forint) túl Natalja Goncsarova, az orosz avantgárd legendás alakjának egy alkotása (Jelenetek szentek életéből, 13 millió forint) és két szimbolista festő, a belga William Degouve de Nuncques és a német Hans Thoma egy-egy 5,6 millió forintról induló alkotása származik a neves gyűjtő kollekciójából.

A nemzetközi anyagot tovább erősíti a 20. századi magyar emigráció művészetének több jeles képviselője. A kínálatban ugyanis felbukkan három korai Beöthy István-szobor, valamint Kolozsváry Zsigmond, Ladányi Imre és Ney László több alkotása is. A komoly külhoni anyag remekül harmonizál a század eleji magyar avantgárd alkotóinak kínálatával. Berény Róbert 1907-es Olasz lány aktja (8 millió forint), Nemes Lampért József nagyméretű színes tusrajza (15 millió forint), vagy Mattis Teutsch János 1922-es kompozíciója (5,5 millió forint) kellő egyensúlyt teremt a "formabontó" irányzatok hazai és nemzetközi megoszlásában.

A magyarországi 19-20. századi klasszikus festészetre szakosodott galéria - az avantgárd törekvések képviselői mellett - mind a századforduló, mind a 20-as, 30-as évek hazai festészetének neves képviselőitől is bőséges kínálattal várja a gyűjtőket. A század elejéről elsősorban Rippl-Rónai József 1909-es nagyméretű kukoricás enteriőrje (Sárga zongoraszoba II., 25 millió forint), Koszta József merengő nőalakja (Annuska tükör előtt virággal 4 millió forint), Fényes Adolf udvarban olvasó hölgye (5 millió forint), valamint Ferenczy Károly korai, szentendrei periódusához köthető festménye (Virágzó fa, 1892, 2 millió forint) emelhető ki. A húszas, harmincas évek kínálatában elsősorban az art deco stilizáló formavilágához közelítő alkotások jelentősek. Aba Novák Vilmos vásári jelente és fürdőzői (7, illetve 8 millió forint), valamint Vaszary János Akt kék lámpával és Kertben ülő nők című alkotásai (egyenként 18 millió forint) mellett Kádár Béla, Scheiber Hugó és Schönberger Armand több képe is bővíti a választékot.

A most viszonylag szerényebb poszt-nagybányai anyag helyett elsősorban a szentendrei festők, többek között Ámos Imre, Korniss Dezső, Bálint Endre, a II. világháborút követően a szentendrei hagyományokhoz is kötődő Gyarmathy Tihamér, valamint Országh Lili ritkaságnak számító alkotásai dominálnak. Külön érdekesség, hogy az árverésen szereplő modern anyag tetemes része korábban a Vasilescu-gyűjtemény része volt.

A már hagyományosan kiemelkedő 20. századi anyag mellett két 19. századi klasszikussal is előrukkolt a Kieselbach Galéria. Az idősebb Markó Károly (Itáliai táj, 1851, 6,5 millió forint), és főként Paál László (Faluvég, 1871, 25 millió forint) alkotásaitól ugyancsak kiemelkedő eredmények várhatók.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.