BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közgyűlésdömping

Eseménygazdag két hét áll a magyar részvénypiac iránt érdeklődők előtt. A nyilvános társaságok döntő többsége a hónap utolsó két hetében tartja rendes évi közgyűlését, amelyen a tulajdonosok elfogadják a megelőző évi gazdálkodásról szóló beszámolókat, és döntenek az eredmény felhasználásáról. A rendes évi közgyűlések szokásos napirendi pontjai mellett számos, Budapesti Értéktőzsdén jegyzett társaság esetében egyéb kérdések is borzolják majd a kedélyeket.

A tőzsde elitjének tulajdonosai jellemzően javuló eredményekkel találkoznak majd a beszámolók meghallgatása során. A Mol Rt. igazgatósága a társaság mai közgyűlésén egy a 2001-esnél lényegesen jobb gazdálkodási évről adhat számot a tulajdonosoknak. A közgyűlési előterjesztésben publikáltak alapján a társaság magyar számviteli szabályok (mszsz) alapján számított mérleg szerinti eredménye majd 48 milliárd forint, a csoport ugyanezen adata meghaladja a 39 milliárdot, a nemzetközi szabályok alapján számított (IFRS) mérleg szerinti nyereség pedig 65 milliárd fölötti. Az OTP Bank Rt. által közzétett anyagok alapján a 2002. évi konszolidált adózott eredmény a megelőző évi 45 milliárd forint után közel 55 milliárd. A Richter Gedeon Rt. közgyűlési előterjesztése a magyar számviteli szabályok szerint 24 milliárd fölötti adózott eredményt tartalmazott, a konszolidált, adózott eredménye 26 milliárd volt. A Matáv Rt. adózott eredménye (mszsz) pedig közel 23 milliárd.

Nem panaszkodhatnak a befektetők az osztalékjavaslatok tekintetében sem. A hagyományosan jól fizető áramszolgáltatók esetében egy kivétellel (Édász) a megelőző évit meghaladó mértékű javaslatok kerülnek a közgyűlések elé. Ráadásul a nagyok is döntő többségükben igyekeztek hangsúlyt fektetni a hozamfizetésre. A Matáv kedvezően változtatott osztalékpolitikáján. A Richter Gedeon eredményadatainak megfelelő mértékben javított a javasolt osztalék mértékén. A Mol akvizíciós tervei ellenére tartja magát a megelőző évi osztalékszinthez. A sorból csupán az OTP lóg ki. A pénzintézet bolgár terjeszkedésével összefüggésben az idén nem javasol osztalékfizetést, a jövőre vonatkozóan azonban ígéretet tett a befektetők kárpótlására.

Az alapvetően kedvező jelenségek mellett vannak azonban problémás pontok is. Viharosnak ígérkezik a Pannonplast, a Csepel Holding és a Zalakerámia Rt. közgyűlése. A Pannonplast a tőzsdei bevezetés óta először zárta veszteséggel az évet. A társaság csoportszintű negatívuma 959 millió forint. Ráadásul az elmúlt időszak tulajdonosi átrendeződései nyomán többféle érdek összecsapására is számítani lehet az április 30-ai eseményen.

Csökkenő veszteségről számolhat be a részvényeseknek a Csepel Holding Rt., tavaly 265 millió forintos veszteséget realizáltak az előző évi 315 millióval szemben. A társaság fő tulajdonosa, az Excel Machine Toolst azonban egyelőre nem gyakorolhatja szavazati jogát, amíg nem rendezi a 120 ezer darabos részvénypakett sorsát, amelyet korábban egy kapcsolt személynek adott el (VG, 2003. március 20., 14. oldal).

A Zalakerámia közgyűlése is némileg izgalmassá válhat azáltal, hogy a PSZÁF április elején felszólította a társaság legnagyobb részvényesét, a I. G. P. I.-t, hogy 60 napon belül az Aragótól megvásárolt részvénypakettet adja el, avagy a Smilejest Ltd.-vel együtt, vagy valamelyikük külön, a Zalakerámia papírjaira tegyen nyilvános vételi ajánlatot. Mindaddig, míg ezt meg nem teszik a társaságok, addig a PSZÁF felfüggesztette a tulajdonosi jogaik gyakorlását. A Zalakerámia csoport - az auditált konszolidált adatok szerint - 1,3 milliós forintos adózás előtti eredményt ért el az elmúlt évben, míg árbevétele 17,6 milliárdot tett ki.

Súlyos pénzügyi gondokkal küzd a Humet, 600,6 millió forint mérleg szerinti veszteséget könyvelhettek el 2002-ben, szemben a 122,9 milliós árbevételükkel. A cég számára ezért létszükséglet a forrásbevonás, ám egyelőre nem körvonalazódott, hogy ez alaptőke-emelés, netán kötvénykibocsátás útján valósuljon meg.

Valószínűsíthetően a tőzsdét elhagyó cégek tábora is növekszik majd a közgyűlési időszak zárásával. A börzén jegyzett egyetlen brókercég, a Quaestor Értékpapír Rt. közgyűlésének napirendjén szerepel a tőzsdei kivezetésről szóló döntés is. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.