Kamaraárverések a Nagyházinál
E hét szerdától rendszeresen kamaraaukciókat szervez a Nagyházi Galéria. Az alkalmanként 50-70 tételt - 5-60 ezer forintos kikiáltási árú festményeket, rajzokat, nyomatokat, később műtárgyakat is - felvonultató események kéthetente követik egymást, bár a nagyárverésekhez igazodva ettől néha el fog térni a cég. Az este öt órakor kezdődő licitálások a Nagyházi Kálmán Imre utcai üzletében zajlanak, az anyagot a megelőző két napon lehet megtekinteni a helyszínen, illetve a galéria honlapján. Tavasszal kísérleti jelleggel már szervezett néhány kamaraárverést a ház, és mind a beadók, mind a vásárlók részéről kellő érdeklődés mutatkozott ahhoz, hogy rendszeressé tegyék a kezdeményezést. Az aukciók érdekessége, hogy egyes tételeknél - meglepetés jelleggel - szükség esetén lefelé is megindítják a licitálást. (VG)
Közepes évet zárt a nemzetközi piac
A 2002. augusztus 1.-2003. július 31. közötti időszakban 2,32 milliárd dollárt tett ki a nemzetközi műkincspiac aukciós összforgalma, ami kismértékben elmarad a megelőző esztendő 2,34 milliárdos eredményétől - derül ki a brit ASI index legfrissebb kiadásából. A 424 aukciósház adatain alapuló összesítés szerint a leütött tételek száma ennél nagyobb mértékben - közel 140 ezerről 123 ezerre - csökkent. Némileg eltérő adatokat közöl a Franciaországban kiadott Artprice: a kiadvány csupán 2,29 milliárd dolláros összforgalomról, ugyanakkor a 156 ezer eladott tétel mellett 88 ezer visszamaradt alkotásról ad számot. Az ASI szerint 149 mű kelt el egymillió font feletti áron, ami lényegesen rosszabb eredmény a 2001/2002-es szezon 186 darabos mutatójánál. Az Egyesült Államok a piac mintegy 42, Nagy-Britannia 30, Franciaország pedig nagyjából 10 százalékát képviselte. A legmagasabb árat az elmúlt esztendőben Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Andy Warhol, Edgar Degas és Andrea Mantegna egy-egy képe érte el. (The Art Newspaper)
Ki fizessen a lopott műkincsek jegyzékéért?
Egyelőre zátonyra futott az a kormányzati kezdeményezés, miszerint átfogó adatbázist kellene létrehozni a Nagy-Britanniában és külföldön ellopott műkincsekről - ismerte el Tessa Jowell brit kulturális miniszter. A problémák részben anyagi természetűek (sem a kormányzat, sem a szakma nem hajlandó állni az adatbázis 12 millió fontra becsült költségét), de nincs egyetértés az információk hozzáférhetőségét illetően sem. A hatóságok korlátoznák az adatbázis elérhetőségét, míg a kereskedők nyilvános rendszer mellett kardoskodnak. A szaktárca most egy olyan megoldáson gondolkodik, amely két meglévő piaci kezdeményezéssel összefogva hozná létre a hivatalos adatbázist, és így az csupán 4 millió fontba kerülne. (The Art Newspaper)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.