BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább erősít az Abigail

A két piacvezető aukciósház őszi időpontváltozásával a budapesti árverési naptár első festményaukcióját az Abigail tartja szeptember 25-én. Az immár új helyen, a volt MOM Kultúrházban megrendezésre kerülő árverés anyaga a galéria hároméves működésének tükrében talán most ígérkezik a legerősebbnek.

A Millennium Centerben található galéria, működésének kezdete óta, bevallottan a másodvonal festőinek népszerűsítését, valamint a szerényebb összegekből gazdálkodó befektetők, gyűjtők igényeinek kielégítését tartotta elsődleges céljának. A következetes üzletpolitika eredményeként azonban a galéria fennállásának harmadik évére jelentősen megerősödött bizalmi légkört épített maga köré, így egyre több és egyre kvalitásosabb alkotás tulajdonosa dönt úgy, hogy az Abigailnél bocsátja árverésre tulajdonát. Ezzel természetesen az árverésen szereplő anyag árszínvonala is emelkedni kezdett, ami esetleg a cég üzletpolitikájának módosítását eredményezheti a jövőben.

Az Abigail két vezetője, Hajdú Katalin és Vikor György szerint a galéria megbízható teljesítményével vált vonzóbbá mind a beadók, mind a vásárlók körében egyaránt. A kitartó munkának köszönhetően az aukciósház törzsbeadói köre két év alatt megháromszorozódott, és köztük egyre nagyobb számban találhatók meg más galériák is. A gyűjtők növekvő érdeklődését már az is jól jelezte, hogy az Abigail tavasszal bejelentette: aukciói színhelyét az egyre szűkebbé váló Millennium Centertből a volt MOM Kultúrházba helyezi át. Az ígért változás most megvalósult, így hetedik festményárverését immár a MOM-ban rendezi a galéria, miközben az aukciók kínálatából rendezett kiállításokat ezután is a Váci utcában tekinthetik meg az érdeklődők.

Jellemző az Abigail kínálatának erősödésére, hogy míg a harmadik árverésen 104 tétel kikiáltási ára haladta meg a százezer forintot, addig mára ez a szám 177-re emelkedett. A magas kikiáltási árú alkotások gyarapodása mellett a kínálat összkikiáltási ára is jelentősen nőtt. A harmadik árverés összkikiáltási értéke 37,47 millió forint volt, amely mára 52,499 millióra módosult.

A megbízhatóság eredménye természetesen a kínálat kvalitásaiban is megmutatkozik. Míg az év elején a színvonal emelését elsősorban a piacvezető árverezőházaknál is megjelenő sztárfestők aukcionálásával próbálta meg elérni a cég, addig most a korábbi üzletpolitikához közelebb eső művészkör jelentősebb alkotóinak fokozott szerephez juttatásával teremtette meg a minőségi váltás feltételeit. Az Abigail kínálatának gerincét továbbra is a nagybányai és a szentendrei művésztelep, valamint az Európai Iskola jelenti, miközben a II. világháború utáni időszak mellőzött alkotói, valamint a korábban sokak által "lesajnált", ám az utóbbi időben egyre keresettebb képcsarnoki festők kvalitásosabb alkotásai közül is egyre több jelenik meg az Abigail katalógusaiban.

Az árverési anyag legmagasabb kikiáltási áron (3,8 millió forint) vételre ajánlott alkotása Jeges Ernő Mátyás király tudósai körében című alkotása lesz. A szentendrei iskola egyik alapító tagjának az 1940-es jubileumi Mátyás-év alkalmából készített műve a modern történelmi festészet egyik reprezentatív és ritka példája. Az árverés másik két favoritja Orbán Dezső Tükör előtt (1,2 millió forint), valamit Gáborjáni Szabó Kálmán Vízparton című munkája (550 ezer forint) lehet. Jeges mellett a szentendrei iskolát az anyagban Bánáti Schwerák József, Heintz Henrik és Ilosvai Varga István egy-egy festménye, illetve Barcsay Jenő két vegyes technikájú alkotása képviseli még. Ugyancsak a szentendrei festőkhöz, de már elsősorban az Európai Iskolához köthető nevek is bőséges számban megtalálhatók az anyagban, így például Vajda Lajos egy korai és Vajda Júlia egy 1945-ös alkotása mellett Korniss Dezső, Bálint Endre, Gyarmathy Tihamér munkái, valamint a Marosán Gyula Zemplényi Magda házaspár több alkotása kerül kalapács alá. A II. világháborút követő időszak jellemző mesterei közül Román György, Klie Zoltán és Róna Klára, Bor Pál, Pleidell János, Littkey György vagy éppen Duray Tibor és Bolmányi Ferenc alkotásai közül válogathatnak az érdeklődők, míg a már említett, elsősorban képcsarnoki képeikről ismert festők közül főként Böhm Lipót, Breznay József, Sholtz Erik, Gábor Móric alkotásai emelhetők ki. Nem maradnak azonban érdekességek nélkül a kortárs művészet iránt érdeklődők sem, hisz Hencze Tamás, Konok Tamás, Nádler István alkotásai mellett idehaza ritkán felbukkanó nagy nevek - mint Rozsda Endre, Kósza Sipos László és Csernus Tibor - alkotásaira is lehet licitálni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.