Kis mozgásokat produkálva, meglehetősen összevissza mozogtak az amerikai értéktőzs-dék a hónap első felében, ám a "szeptembereffektusnak" egyelőre nyoma sincs. A Dow Jones 0,4, a Nasdaq 2,4, az S&P 500 mutató 0,7 százalékot erősödött augusztus vége óta. Az elmúlt heti megingás néhány makrogazdasági adat (fogyasztói bizalom, kiskereskedelmi eladások, új munkanélküli-segélyek száma) számlájára írható, ám ezen a héten már teljesen új események foglalkoztatták a piaci szereplőket. A Fed nyílt piaci bizottságának kedd esti döntése aligha okozott meglepetést, ám a döntéshozók megjegyzése, miszerint hosszabb ideig ilyen alacsony szinten hagynák a kamatokat, a Wall Streeten több mint egy hónapja nem látott napi erősödéshez vezetett. Alan Greenspan, a Fed elnöke még júliusban jelezte, hogy a központi bank mindaddig alacsonyan tartja a kamatot, amíg annak a gazdaságra gyakorolt kedvező hatása nem lesz tartós. Elemzők zöme szerint pedig a Fed legközelebb csak jövőre, akkor is valamikor az év közepén emel majd kamatot.
Bár azt egyelőre nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a gazdaság fellendülése immáron akadálytalanul halad, az elemzők optimizmusa megingathatatlan: arra számítanak, hogy a harmadik negyedévben a hazai össztermék 4,5 százalékkal nő Amerikában a második negyedévi 3,1 százalékot követően, míg jövőre már 4 százalékkal bővül a GDP az idei 2,6 százalék után.
A börzemutatók pedig 180 fokos fordulatot vettek. Kicsit kevesebb mint egy évvel ezelőtt az S&P 500 index éppen több mint ötéves mélypontja felé araszolt, s aki akkor arra várt, hogy az Avaya részvénye 4 dollárra tornázza fel magát, hogy aztán majd egy konzervatív befektetésben fialtassa tovább pénzét, az most meglehetősen csalódott lehet. A technológiai szektor egyik preferált részvénye, a kommunikációs rendszereket és szolgáltatásokat kínáló Avaya jelenleg 10 dollár felett forog, s a tavaly októberi mélypontjához képest hatszoros árfolyam-növekedést könyvelhetett el. Igaz, ehhez az is kellett, hogy P/E mutatója már 44-re ugorjon, s a Merrill Lynchnél a 20 legkedveltebb papírja közé verekedje be magát.
A brókercég toplistáján található az AT&T Wireless is, amelynek kurzusa 180 százalékot ugrott az elmúlt közel egy évben, s 41 P/E mutatóval büszkélkedhet. Ez némileg elmarad az Agere Systems 62-es mutatójától, amely egyébként 424 százalékkal magasabb értéken forog tavaly októberhez képest. Nem szabad kihagynunk a Lucentet sem, amely 2,5-szeresére növelte értékét. Az elmúlt 11 hónap nagy nyertesei közé tartozik még az Intel és a Cisco, amelyek körülbelül 120 százalékot drágultak ezen időszak alatt. A fő hajtóerő a befektetők mohósága - jegyzik meg az elemzők a CNN-nek -, ez pedig akár veszélyessé is válhat.
Kérdés persze, az év hátralévő részében milyen hírnek kell napvilágot látnia ahhoz, hogy komolyabb áresés következzen be. Az egyik ilyen tényező lehet a gazdaság - fogalmaznak a szakemberek. Ahhoz ugyanis, hogy az árfolyam-emelkedés folytatódhasson, a piaci szereplőknek továbbra is bízniuk kell a gazdaság fellendülésében. Ha a harmadik negyedéves GDP nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, akkor könnyen lejtőre kerülhetnek az árak. Ám erre legközelebb csak az év vége felé derülhet fény.
Addig rövid távon olyan események mozgathatják a jegyzéseket, mint a makrohírek, a geopolitikai események, illetve a vállalatok harmadik negyedévvel kapcsolatos profitwarningjai. Erre pedig még a legjobb időszakban is volt példa, ám a szakemberek abban bíznak, az idén ezek nem hatnak sokkolóan.
Az elmúlt két hétben közel két tucat tengerentúli társaság tett közzé eredmény-előrejelzést, ám közülük az egyik legismertebbnek talán a Kroger Co. számít. Amerika legnagyobb élelmiszer-hálózata a napokban közölte, hogy az idei eredménye a várakozások szerint alulmúlja a prognózisokat. Mindezt az éleződő versenyhelyzettel magyarázta a társaság, hiszen az Albertsonhoz és a Safewayhez hasonlóan kénytelen volt árait mérsékelni, hogy ne maradjon le a Wal-Mart Storestól.
Ugyancsak eredménye csökkenésére figyelmeztette a befektetőket a Bunge, a világ legnagyobb olajrepce-feldolgozója, amelynek hátterében a szójabab árának több mint tízszázalékos növekedése húzódik meg. Emellett a profitwarningot közzétevő cégek között található a Kraft Foods, a West Marine, a Charles River, a Schering-Plough, a National City, illetve SkillSoft. Ez a felsorolás pedig egyelőre labdába sem rúghat a tavalyi listával, ahol többek között a Honeywell International, a JP Morgan Chase, illetve az Electronics Data Systems kapott helyet.
Az elemzők véleménye szerint a cégek eredmény-előrejelzései mellett az esetleges szeptemberi lejtmenetben a befektetési alapok is "ludasak" lehetnek, hiszen adómegfontolások miatt a pénzügyi évük lezárása előtt (a többségnek október 31-ével ér ez véget) így próbálnak veszteséget realizálni. Erről adatok várhatóan csak később látnak napvilágot, ám az alapokat most alighanem az foglalkoztatja, hogy az ágazatban kirobbant botrányban ne vetődjön fel a nevük (VG., szeptember 12., 7. oldal).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.