A 2003. év hazai ékszerárveréseinek első számú favoritjai továbbra is a drágakövekkel - elsősorban briliánssal vagy smaragddal - ékített ötvöstárgyak voltak. Az egyes stílusirányzatok közül a szecessziós, az art deco, valamint az ötvenes és hatvanas években készült darabok iránt mutatkozott a legélénkebb kereslet. A XIX. századból származó empire, biedermeier vagy eklektikus ékszerek közül azonban szinte kizárólag a visszafogottabb, egyszerű kiképzést követő tételeket tudták jobb feltételekkel értékesíteni a kereskedők. A piac egészére emellett az is elmondható, hogy az olcsóbb árkategóriájú, ám igényes kialakítású darabok esetében jóval jelentősebb általános licitemelkedést tapasztalhattak az érdeklődők, mint a gyakran egymillió forintnál is magasabbról induló drágaköves tételek esetében. Ez utóbbi tárgykörnél az aukciós értékesítés jóval nagyobb rizikóval jár, amit jól példáz az a tény, hogy számtalan tétel maradt licit nélkül a tavalyi árveréseken.
A hazai aukciós ékszerforgalomban a BÁV és a Polgár Galéria büszkélkedhet a legerősebb pozíciókkal. A Polgár tavaly négyszer jelentkezett, rendszerint 150-250 tételt felsorakoztató ékszerárveréssel, eközben a BÁV 1983 óta hagyományosan hatszor rendez egy évben ékszeraukciót. (Utóbbi cég remek kínálata feltehetőleg a zálogtevékenységből származó anyagnak is köszönhető.) Az ékszerek aukciós piacán a harmadik legjelentősebb résztvevő a Pless & Fox volt 2003-ban, bár a Szent István körúti cég az utóbbi években fokozatosan gyengülő aukciós kínálattal lép fel a Vígszínház Rokokó termében. A gyengélkedés elsődleges oka feltehetőleg az lehet, hogy a Pless István által 1989-ben alapított cég néhány évvel ezelőtt egy olasz üzletaszszony, Chiara Rivetti di Valecervo tulajdonba került. A tulajdonosváltást profilmódosítás követte, s bár aukciós tevékenységét továbbra is fenntartja a cég, kínálatában egyre nagyobb szerephez jutnak az elsősorban olasz eredetű ezüst dísztárgyak és ékszerek. Januártól a cég neve is megváltozott, így újabb árveréseit már Rivetti néven rendezi. Jelentős ékszeraukciók gazdája a Nagyházi Galéria is. A Balaton utcai aukciósház azonban csupán egy árverést szentel évente a tárgykörnek.
Az ékszerek aukciós értékesítése mellett a tárgykör másik jelentős kereskedelmi területének a zálogházak számítanak, ahol az elmúlt évtizedek tapasztalataihoz hasonlóan ma is leginkább ékszereiktől válnak meg a legkönnyebben az emberek. A legnagyobb hazai hálózattal rendelkező BÁV Rt. zálogházainak például 2003-as várható értékesítési nettó árbevétele 4,9 milliárd forint lesz. Az éves bevétel mögött közel kétmillió zálogjegy "rejtőzik", melyek értéke egyenként kétszáztól több millió forintig terjedhet. Kétmillió forintos kifizetési határig a kuncsafttól még a nevét sem kérdezik meg, a pénzmosási törvény miatt azonban e határ fölött kötelező az ügyfél adatainak rögzítése. Bár a beadott tárgyaknak körülbelül 96 százalékát kiváltják, az üzlet mégis jövedelmező, hisz a kamat, a kezelési és még néhány járulékos költség egy év alatt akár a zálogtárgy értékét is megközelítheti (jelentős fedezetet képez). A BÁV egyébként legfeljebb három hónap futamidőre hitelez a beadóinak, amelyet néhány száz forintért meghosszabbíthatnak a késlekedő ügyfelek.
Január elején az arany világpiaci árfolyama tizenöt, a platina huszonnégy, az ezüst pedig ötéves rekordot döntött. Egy uncia aranyat január elején már 428 dollárért kínáltak. A platina ára 834-ről 850, az ezüsté 6,14-ról 6,40 dollárra változott. Egyes elemzők a fenti árfolyammozgásnak köszönhetően arra számítanak, hogy az idén 5-10 százalékkal nőhet hazánkban az arany ékszerek bolti ára. Ez az átlagos áremelkedés azonban inkább csak az új ékszerek területén okoz majd érzékelhető változást. A színarany ára tavaly grammonként átlagosan 2600 forint körül mozgott, s ettől plusz-mínusz tíz százalékkal térhet el az ára az idei év során. A 14 karátos arany grammjánál ez 200-300 forintos változást jelenthet, ami alig érezhetően jelenik csak majd meg a kiskereskedők árszabásában. Egyelőre a zálogházakban sem adnak többet a felkínált ékszerekért: itt mindössze 1100-1500 forintot ajánlanak a nemesfém grammjáért. Tartósabb értékemelkedés csakis a magas világpiaci árak stabilizálódása esetén lehetséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.