BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felemás teljesítmény

Vegyesen zárult a mostani gyorsjelentési szezon, hiszen a Budapesti Értéktőzsde öt legnagyobb társasága felemás 2003-as évet produkált - értékelte a tőzsdecégek eredményeit Tordai Péter, a K&H Equities elemzője.

A Richter Gedeon inkább kedvezőtlen megítélés alá esett, nem is a tavalyi adat - ami egy újabb rekordévet jelentett -, hanem az idei prognózis miatt. A menedzsment inkább stagnálásra számít a tengerentúlon, amely piacban pedig a növekedés motorját látták a befektetők.

A várakozásoknál gyengébb számokat produkált a Matáv, ám ez túl nagy meglepetést nem okozott a piaci szereplők körében. Előre lehetett látni, hogy a vonalas szegmensnél csökken az árbevétel, és a mobilpiac sem kecsegtet már komoly bővüléssel. A befektetőket most az foglalkoztatja, hogy a Matáv igazgatósága milyen osztalékjavaslattal rukkol elő márciusban. Mindenki nagymértékben emelkedő osztalékkal számol, s a távközlési társaságban jelenleg ez jelenti az egyetlen sztorit - jegyezte meg Tordai Péter.

A másik gyógyszeripari társaság, az Egis számai - függetlenül az alacsony bázistól - vonzó növekedésről tanúskodnak. A figyelmet azonban az öt új termék megjelenése irányítja ismét a társaság felé, amely a vezetők elmondása szerint az elmúlt közel egy évtized második legígéretesebb termékbevezetése lehet. Mindeközben meglódult az Egis árfolyama is, ami azt mutatja: az egy évvel ezelőtti deramciclane-sokkon mostanra tették túl magukat pszichikailag a befektetők.

Az OTP Bank a várakozásoknál árnyalatnyival rosszabb számokat tett közzé, ám a gyorsjelentést követő menedzsmentprognózis kedvezően hatott a befektetőkre. Egyrészt az adózás előtti eredmény 25 százalékos bővülése várható az idén, másrészt újabb akvizíció a láthatáron, ezúttal Romániában.

Kedvező számokat produkált a Mol; az elmúlt időszakok vesztesége helyett a gázüzletág már pozitívumot mutatott, ráadásul a magas finomítói árrés is lendített a profiton. A gázüzletág kiszervezésével párosuló felértékelés nagyobb amortizációt s ezzel együtt kisebb adófizetési kötelezettséget is okoz a jövőben, ami jelentős egyszeri eredményt hozott a negyedik negyedévben. Kedvező elem a gázüzletág részleges értékesítése is, ami a további akvizíciókhoz nyújtana forrást.

A BUX erősödéséhez elvileg minden adott - fogalmaz az elemző. A jelenlegi árszinten az átlagos P/E mutató 10 körül mozog, ami számottevően elmarad a cseh, illetve lengyel börze átlagától (15, illetve 18 az érték). Ez is azt mutatja, hogy a tőzsdeindexben van még tartalék. A makrohírek azonban változatlanul gondot okoznak, s amíg ez nem rendeződik - erre Tordai Péter szerint még pár hónapot várni kell -, addig 10 ezer pont š500 pontos sávban mozoghat a BUX. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.