BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sziporkázó gyorsjelentések

Egy újabb gyorsjelentési időszakon vannak túl a tengerentúli és európai befektetők, s bár a részvényárfolyamok egyáltalán nem erre engednek következtetni: kiugró évet tudhatnak maguk mögött a társaságok. Ráadásul az első negyedév is hasonlóan jó számokkal zárulhat.



Az elmúlt egy évtized legjobb negyedévét produkálták a Wall Street cégei: a Standard & Poor's 500 indexkosár tagjai 28 százalékos profitjavulást könyvelhettek el, ami 1993 harmadik negyedéve óta a legjobb teljesítmény. A számok az elemzőket is meglepték, hiszen a várakozások ennél kisebb növekedésről szóltak. A jó széria ráadásul folytatódhat is, 2004 első három hónapjában 14 százalékos eredménynövekedéssel számolnak a szakemberek, ami akár jó hír is lehet a részvénypiacok számára. Vagy mégsem?

Egyes befektetők ismét a statisztikai adatokban kutakodnak, amiből azt szűrték le: az elmúlt közel nyolc évtizedben a kedvező eredményadatokra árfolyamesés a válasz. A Ned David Research adatai legalábbis erre utalnak: az S&P 500 index teljesítménye akkor volt a legjobb, amikor szerény, 10-25 százalék közötti esés következett be a vállalati eredmények terén. Több elemző azonban bízik abban, az idén másképp történnek a dolgok.

A Fed kamatemelésére egyelőre nem kell számítani, ami pedig értelemszerűen kedvezőtlenül hatna a részvényárfolya-mokra. Az amerikai jegybank elnökének szavaiból legalábbis ezt szűrték le a piaci szereplők - a piac korábban júniusra beárazott kamatemelése szeptemberre tolódott el -, aminek eredményeként a Dow Jones immáron 32 hónapos magaslatokba tornázta fel magát, függetlenül attól, hogy többen már a korrekciót "követelték".

A kérdés politikai aspektusáról sem szabad elfelejtkezni: az amerikai elnökválasztás közeledtével aligha lenne szerencsés egy kamatmódosítás. Főként, hogy 2004-ben a részvényárfolyamok erősítését várják az elemzők. A prognózisaik szerint az idén 14 százalékkal ugorhat meg az S&P 500 index, ami már az 1240 pont elhagyását is jelentheti. (Mindeddig egyébként az 1200 pont igen erős támasztéknak bizonyult a mutató számára, s az elmúlt években nem sikerült e szint fölé tornáznia magát.) S mely szegmensekben látnak fantáziát a befektetők? Egyes vélemények szerint a technológiai ágazat már nem olyan "divatos", ám a ciklikus iparágak - nyersanyag-feldolgozók, energia, ipar - nagyobb szereplői átlagon felüli teljesítményt nyújthatnak. Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy az S&P 500 index 25 legnagyobb szereplőjének P/E mutatója az elmúlt két évtized értékének alsó határához közelít.

Az európai vállalatok sem lustálkodtak, meglepetésre a 2003. negyedik negyedévi számaikból nem is lehet arra következtetni, hogy a dollár gyengülése maradandó nyomot hagyott volna a cégek teljesítményében. A társaságok értelemszerűen a devizapiaci eseményekre vezetik vissza az árbevételben és eredményükben bekövetkezett apadást, ám ennek mértéke egyelőre szerény. Az elmúlt 12 hónapban az euró kurzusa 19 százalékkal erősödött a dollárhoz képest, míg az angol font 17 százalékos drágulást könyvelhetett el. Mindeközben az utolsó negyedben átlagosan 4-8 százalékkal mérséklődtek a bevételek a július-szeptemberi időszakhoz képest. Ez a csekély megingás azonban nem veszélyeztette a társaságokat abban, hogy éves szinten a vártnál jobb adatokat produkáljanak. Az olló pedig szinte átlagosnak mondható, már ami a prognózisoknál jobb, illetve rosszabb eredményt közzétevő vállalatok számát illeti. A nagyobb európai társaságokat tömörítő Dow Jones Stoxx 600 index tagjai euróban számolva 3,9 százalékos javulást produkáltak, ami dollárban nézve még szebb adatot mutat. A zöldhasú 10 százalékos értékvesztése átlagosan 3,5 százalékos profitesést idéz elő az európai vállalatoknál, ám mint a Morgan Stanley elemzője megjegyezte: a növekedés dinamikája elég erős volt ahhoz, hogy ellensúlyozni tudja a gyenge dollárt. A befektetési társaság mindazonáltal azt tanácsolja a befektetőknek, hogy használják ki azt az árfolyamnyereséget, amit a tőzsdék tavaly márciusi mélypontja óta tartó 47 százalékos erősödésén realizálhatnak. S eljött az ideje annak is, hogy a stabilabb üzletágakban tevékenykedő társaságokhoz nyergeljenek át a befektetők, amitől a piaci átlagnál jobb teljesítményt várnak az elemzők az elkövetkező három évben.

Mások úgy látják, áprilisban, az első negyedéves gyorsjelentések publikálásakor jön el az "igazság órája", mondván, 2003 utolsó negyedévében még nem érződött olyan nagyon a zöldhasú árfolyammozgása az európai színtéren. A Commerzbank elemzője január-márciusra mindössze 3 százalékos eredményemelkedéssel számol, s a dollár lejtmenete mellett az erősödő energiaárak hatását is megérzik a bőrükön a cégek. Az idei esztendő mindenesetre az európai vállalati nyereségek 16 százalékos növekedését hozza - legalábbis a prognózisok szerint -, s az egyes szektorokon belül az olajágazat viszi a prímet 20 százalékos javulásával.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.