BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Biztató könyvpiaci szezonnyitás

Jelentős sikert ért el február közepén tartott árverésével a Mike és Társa Antikvárium. Márciusban először az Ex Libris próbál szerencsét, a hónap második felétől pedig már egymást érik az aukciók.

Úgy tűnik, jó döntés volt a Mike és Társa Antikváriumtól, hogy a fontosabb versenytársakat megelőzve, már február 12-én megrendezte 26. aukcióját. Az összesen 470 tételből álló kínálat 89 százaléka, azaz 421 darab talált vevőre, ez az ötmillió forintot meghaladó összkikiáltási ár után 8,6 milliós leütési értéket eredményezett. A kínálat főleg pár ezer, illetve pár tíz ezer forintos tételekből állt, a tematika pedig a könyvárveréseknél megszokott vegyes kínálat volt, s a leütési árak is csak ritkán haladták meg a százezer forintot. Ennek ellenére - vagy éppen ezért - azonban nem egy meglepő eredmény is született. Ezek közé tartozik a két legmagasabb leütési árú - egyaránt Kassák Lajos nevével fémjelzett - 229-es és 230-as tétel. A 229-es szám a Kassák szerkesztette A Tett című kétheti lap négy példányát takarta: ez a tízezer forintos kikiáltási ár után 300 ezer forinton zárt, míg a 230-as szám alatt ugyanezen periodika három példánya szerepelt, amely szintén tízezerről indult és 210 ezerért kelt el.

A könyvgyűjtőknek legközelebb március 11-én lesz alkalmuk licitálni, méghozzá az Ex Libris Antikvárium 37. aukcióján. A 317 tételből álló anyag alapvetően a kispénzű gyűjtőket célozza meg: a Mike és Társához hasonlóan itt is a pár ezer, esetleg tízezer forintos tételek dominálnak. Az áraktól függetlenül számos érdekes darabot vásárolhatunk meg. Különösen gazdag az első kiadások kínálata. Ady Endrétől három verseskötet is kikiáltásra kerül 1500-2000 forintos áron, Juhász Gyulától szintén három kötet várja gazdáját ezer és kétezer forint közötti induló árral, s ha már Ady-kötetet kínál a cég, stílusosan Csinszka verseinek számozott példányára is licitálhatunk négyezer forinttól. S a költészet jegyében külön Petőfi-szekció is helyet kapott az anyagban - ha nem is kéziratok, hanem szakirodalom formájában. Természetesen meg kell említenünk a legmagasabb árról induló tételt, de mielőtt ezt megtennénk, ki kell még emelnünk két különlegességet. Az egyik a 116-os tételszámmal, 90 ezer forintról induló Az Istenek halnak, az ember él című József Attila-mű, mely az író saját kiadásában látott napvilágot 1930-ban. A másik pedig Gerard Mercator 1596 körülire datált rézmetszetes térképe, mely a 281-es szám alatt, mindössze 60 ezer forintról indul. S végül, de valóban nem utolsósorban a legmagasabb árról startoló darab, a 277-es. A tételszám Johann Bayer 1693-ban kiadott Uranometriáját takarja, melyért - a jutalékon kívül - legalább másfél millió forintot kell kifizetnie a leendő vásárlónak. Ezért azonban megkapja annak az embernek a munkáját, aki teljessé tette Ptolemaiosz csillagkatalógusát, s akinek csillagelnevezési rendszerét mind a mai napig - mintegy 1300 égitestre vonatkoztatva - használják. A csillagkatalógust korabeli pergamenkötés fedi, és ez az először 1603-ban napvilágot látott mű harmadik kiadása. Az első kiadás az Ex Libris szerint 10-15 millió forintot érne.

Március második felében megszaporodnak a könyvárverések: 19-20-án a Hess András, majd 24-én az Antiquarium Hungaricum viszi kalapács alá anyagát. Április 8-án a Honterus következik (amely eredetileg március 5-re hirdette meg első árverését), egy nappal később a Pastinszky, majd a hónap második felében a Psyché, a Nyugat és a Krisztina Antikvárium.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.