BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Grafikai árverés Szentendrén

A nyereségorientált galériák grafikai árveréseinek anyagával is felveszi a versenyt az a kollekció, amelyet szombaton visz kalapács alá a Szentendre Művészetéért Közhasznú Alapítvány. A százhuszonhét tétel mindegyike Szentendréhez kötődő, ott dolgozó vagy rendszeresen kiállító kortárs művész munkája.

A szombaton 17 órakor kezdődő aukció helyszíne a szentendrei MűvészetMalom (Bogdányi u. 32), ahol mától lehet megtekinteni az alapítvány által szervezett első árverés anyagát. Az eladandó egyedi és sokszorosított grafikák közel negyedét az alapítvány tulajdonában lévő anyagból válogatták a rendezők, a többi alkotás a művészek felajánlása. A kalapács alá kerülő anyag a művészek ismertségét és az árakat tekintve is nagyon heterogén. Viszonylag sok olcsó, nyolc-tízezer forintos kikiáltási árú grafikát tartalmaz a kollekció, míg az alkotások jelentős része harminc-negyvenezer forintról indul, de ennél lényegesen drágább művekkel is találkozhatunk. Deim Pál 1965-ben készült tusrajzát például 160 ezer forintról, Egyed László 2000-ben készített szénrajztechnikájú Aktját 250 ezer forintról indítják, míg Wahorn András két grafikájának kikiáltási ára 220 ezer forint lesz. Az árverésen szerepel többek között az inkább festményeiről ismert Keserü Ilona, efZámbó István, feLugossy László, de szert tehetünk akár Barcsay Jenő vagy Szántó Piroska grafikáira is.

Az 1992-ben képzőművészek által létrehozott alapítvány legfontosabb célja a MűvészetMalom működtetése és fenntartása. A 19. századi fűrészmalom - amely bár ipari műemlék, mégis nagyon leromlott állapotba került az évtizedek során - 1999 óta funkcionál kiállítóhelyként. A Szentendre belvárosában álló épület felújítása kilenc évvel ezelőtt kezdődött el, aminek során az épület egyik felében három szinten 700 négyzetméternyi kiálltóteret alakítottak ki. A malom másik felének felújítása csak szerkezetkész állapotig jutott el, így az csak tavasztól őszig lehet művészeti rendezvények helyszíne. A Szentendre Művészetéért Alapítvány fontos feladata az épület rekonstrukciójához szükséges anyagi források felkutatása; a most megrendezendő grafikai árverés bevételét is erre a célra fogják fordítani. Az alapítvány a későbbiekben évente egy aukció megrendezését tervezi, ami szorosabbra fűzheti a jelentős művészeti életű város és a gyűjtők kapcsolatát.

Kortárs műalkotások aukción való megszerzésére - az ilyen profilú, nyereségorientált árverések szinte teljes hiányában - kiváló alkalmat jelentenek a hazánkban mintegy tíz évvel ezelőtt megjelent jótékonysági árverések. Az általában szociális területen működő alapítványok által rendezett aukciók száma karácsony körül jelentősen megszaporodik. Múlt év novemberében a Rákellenes Világért Alapítványnak a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében megrendezett árverésén licitálhattak a gyűjtők, december elején pedig immár kilencedik alkalommal rendezték meg a Szalmaszál a Hajléktalanokért Alapítvány jótékonysági aukcióját. Az itt kalapács alá vitt anyag árban és kvalitásban heterogén, műfaji tekintetben pedig sokszínű volt. A festményeket, grafikákat és plasztikákat is magában foglaló 162 kortárs alkotásnak közel a fele vevőre talált. A művek nagy része a kikiáltásihoz közeli áron kelt el, bár voltak kimagasló licitemelkedések is. Heitler László Halászbárkák című linómetszetének ára például ötezer forintról indult és 36 ezerre emelkedett, míg Haraszty István egy 140 ezerért kínált munkájáért 240 ezret fizetett új tulajdonosa. A fiatalokat ezen az aukción többek között Romvári Márton, a külföldön élő művészeket SI-LA-GI (Szilágyi Szabolcs) képviselte. Viszont hiába vártak vevőre például Vojnich Erzsébet, Ujvári Péter és Banga Ferenc alkotásai.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.