BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Maastrichti "csúcstalálkozó"

Aki a hazai aukciós eredmények alapján úgy véli, egy igazi gyűjtőnek csak a 19-20. századi festészetre érdemes odafigyelnie, azt nem kis meglepetés éri, ha ellátogat a pénteken nyíló és március 13-ig megtekinthető maastrichti Európai Szépművészeti Vásárra (TEFAF). A szakmai körökben a világ legszínvonalasabb művészeti és régiségvásárának tartott rendezvény kínálatában szereplő több tízezer alkotás nagyobb része ugyanis régi festmény, grafika, szobor és műtárgy, de az ókori Egyiptom vagy éppen a prekolumbiánus Amerika civilizációit is nívós emlékek képviselik.

A TEFAF-nak 1988 óta otthont adó Maastrichti Kiállítási és Kongresszusi Központ (MECC) 27 ezer négyzetméteres területén 202 európai és amerikai műkereskedés kínálatát tekinthetjük meg. A belépődíj 35 euró; ez nem csekély összeg, ám minden jegy mellé jár egy példány a kiállított anyagot bemutató vaskos katalógusból. A helyszín vado-natúj belsőépítészeti megoldásai a vásár főépítésze, Tom Postma és a neves londoni belsőépítész, David Bentheim tehetségét dicsérik. Az egyes szekciók számára eltérő látványterv készült, amely optimálisan igazodik a kiállított tárgyak jellegéhez.

A vásáron szereplő műalkotásokat 17 kategóriába sorolták a szervezők. A festmények és grafikák sorában ott van többek között a neves flamand festő, Jacob Jordaens saját lányáról festett portréja (Johnny van Haeften, London), Perugino Fiúportréja (Sarti, Párizs) és a 15. század közepén alkotó sienai festő, Sano di Pietro Madonnája (Moretti, Firenze). A régi szoborkínálatból kiemelkedik egy 12. századi, trónoló Madonnát ábrázoló faszobor (Bresset, Párizs), míg az ókori szobrok iránt érdeklődők szívét leginkább egy első századbeli bronz Hermész (Galerie Rhéa,

Zürich) és egy 1-2. századbeli, delfinen lovagló Érosz (Royal Athena Galleries, New York) dobogtathatja meg. Igazi különlegességnek számít az a másfél négyzetméteres római mozaik, amelyen a Tavasz megszemélyesítése látható (Charles Ede, London).

Természetesen a modern művészet kedvelőinek sem kell csalódottan távozniuk Maastrichtból. A montreali Landau Fine Art a nagy svájci művész, Paul Klee egy ritka, divizionista stílusú képét, a salzburgi Salis & Vertes pedig az 1920-as évek egyik francia sztárfestője, Raoul Dufy Tintoretto-parafrázisát kínálja. Emil Nolde, Jean Dubuffet, Philip Guston és más 20. századi mesterek képei szintén megtalálhatók a standokon.

A TEFAF bútorkínálatából feltétlenül említést érdemel a neves angol építész és tervező, Robert Adam 1780-ban készült kanapépárja (Pelham Galleries, London), az ékszerek közül pedig az a 176,82 karátos nyakék, amelybe a világ egyik leghíresebb gyémántját, a 101,28 karátos, VS1 tisztaságú Golden Start is belefoglalták. A vásáron könyvek és kéziratok, régi fegyverek, órák, ezüsttárgyak, szőnyegek és porcelánok is láthatók és megvásárolhatók.

A látogatók a kétszáz galéria standján kívül egy nonprofit kiállítást is megtekinthetnek Maastrichtban. A Detroit Institute of Arts 35 régi festményt és szobrot mutat be gyűjteményéből, köztük Frans Hals, Pieter Paul Rubens, Giovanni Battista Tiepolo és Giovanni Lorenzo Bernini alkotásait. Ezek közül nem egyet korábban éppen a TEFAF-on vásárolt meg az amerikai múzeum.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.