Visszaesett a befektetők érdeklődése az indexkövető részvényalapok iránt a nemzetközi piacokon. Az indexkövető alapok stratégiája arra épül, hogy portfólióját egy piaci index kosarának megfelelően építse ki, s ezzel a mutató alakulásához hasonló teljesítményre van kilátás, míg a hagyományos részvényalapok célja éppen a benchmark megverése. Egy dolog miatt azonban nem csökkenhet számottevően a konstrukció népszerűsége: a költséghatékonyság okán. Az alap passzív portfóliókezelési stratégiája miatt az alapkezelői díj töredéke a hagyományos nyílt végű alapoknál alkalmazottnál.
Amerikában az elmúlt év húsz legnagyobb tőkebeáramlását elkönyvelt részvényalapja közül mindössze négy volt indexkövető - derül ki a Financial Research adataiból. Igaz, közülük is csupán egy konstrukció volt hagyományos típusú, a tizedik helyet megszerző Vanguard Total Stock Market Index Fund, a másik három az Exchange Traded Fund (ETF), azaz tőzsdén kereskedett indexkövető alaptípusú közé sorolható. Ez is jelzi, az ETF alapok növekvő népszerűségét: eszközértékük közel 50 százalékkal, 226,2 milliárd dollárra ugrott. Ám ezzel még korántsem sikerült beérniük az indexkövető alapokat: összvagyonuk csupán három százalékát teszi ki az utóbbinak.
A hagyományos indexkövető konstrukcióknak azonban nemcsak "házon belül" akadt versenytársa az ETF-k személyében, hanem az aktívan kezelt részvényalapok is veszélyeztetik pozícióikat. A visszamenőleges hozamokat látva ez érthető is: az elmúlt öt évben a Vanguard Total Stock Market Index Fundja éves szinten 1,1 százalékot veszített értékéből, miközben a részvényalapok átlagosan 1,8 százalékos pluszt mutattak fel. A magyarázat egyszerű: az 1990-es évek végén az indexkosarak meghatározó szereplői, a blue-chipek húzták fel a mutatókat. A századfordulót követően azonban változott az összkép: a kisebb papírok indultak emelkedésnek.
Hazánkban ugyanakkor fordított a helyzet: az elmúlt egy évben az indexkövető alapok lekörözték a hagyományos részvényalapokat, miután a BUX erősödése alapvetően a blue-chipek - köztük is elsősorban a Mol és az OTP - számlájára írható. A részvényalapok ugyanakkor nem vásárolhatnak kedvükre egy-egy értékpapírból: köti kezüket az ötszázalékos korlát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.