Az elmúlt két évtizedben nemcsak az Ecseri piac megítélése, de kínálata is sokat változott. A rendszerváltás előtt - a BÁV-ot leszámítva - szinte kizárólag itt volt lehetőség a kereskedésre, függetlenül attól, hogy venni, vagy eladni akart valaki. A bő kínálat másik oka abban rejlett, hogy a kereskedőknek kevés készpénzük volt, ezért hamar túl kellett adniuk az árun, különben a következő hétre nem maradt tőkéjük. Molnár Viktor szerint ennek a gazdag kínálatnak köszönhetően sokan szereztek mélyreható műkincspiaci ismereteket az Ecserin. Ez azért bizonyult különösen fontosnak, mert ezt a szakmát nem lehet könyvekből megtanulni, elengedhetetlen hozzá a tárgyak - lehetőleg minél több - megtekintése, megtapintása, s ennek természetesen ki kell egészülnie a szakirodalom alapos ismeretével. Ez a biztos szaktudás - no meg a kereskedőkkel kiépített jó kapcsolat - alapozza meg a jó vételeket. Aki gyűjtőként rendszeresen jár egy helyre, az eladók egy idő után megismerik, és maguk ajánlják a gyűjtési körébe illő darabokat.
Ez a hangulat természetesen igaz az Ecserire is, bár az utóbbi években sokat változott a helyzet. A belvárosi műkereskedések, galériák és aukciósházak szaporodásával csökkent az Ecserin fellelhető minőségi műtárgyak mennyisége. Az árak ugrásszerűen megnőttek az elmúlt 10-15 évben, aminek köszönhetően a kereskedők vagyonosabbak lettek, így kevésbé vannak rászorulva a ,,gyors" pénzre, inkább kivárják a nagyobb haszonnal kecsegtető árveréseket, vagy eladják árujukat a belvárosi üzleteknek. 2001. szeptember 11-e világszerte érezhető károkat okozott a műkincs-kereskedelemnek. A bizonytalanság növekedésével párhuzamosan csökkent a vásárlókedv, emellett a dollár gyengülése is viszszavetette a forgalmat - mutat rá Molnár Viktor. Az USA a régiségek legnagyobb felvevőpiaca, de míg pár éve egy 1000 dolláros eladás 310 ezer forinttal gazdagította a magyar kereskedőt, most csak 190 ezer forint üti markát. Ugyanezen okból viszont érdemes a tengerentúlon vásárolni, hiszen az Egyesült Államokon belül nem emelkedtek érezhetően az árak.
Mindezek ellenére Molnár Viktor úgy véli, továbbra is érdemes régiségekért - különösen a bútorokért - felkeresni a "Tangót", hiszen még mindig bukkannak fel gyöngyszemek, szinte minden gyűjtői kategóriában. A régiség mindig jó befektetés, hiszen a kínálat sohasem fog elfogyni, a tárgyak örökké vándorolnak a világban. S ha csak a bútorokra gondolunk: a régi mindig eladható, s ha megunjuk, még kereshetünk is rajta, míg az újak lecserélésekor csupán annyit tehetünk, hogy kifizetünk egy autót, amelyik elszállítja őket. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.