BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BÉT után irány Bukarest?

Az ukrán, a román és a bolgár tőzsde dinamikus szárnyalását látva több befektető is kedvet kaphat a kissé egzotikus papírok iránt. A gyakorlati megvalósítás azonban nehézkes, ezen országok piacaira külön befektetési alapok még nincsenek, így maradnak a helyi konstrukciók, illetve a nyugati alapok ezen térségekre is kiterjesztett kelet-közép-európai alapjai.

A Budapesti Értéktőzsde részvényeinek elmúlt hónapokbeli szárnyalását látva alighanem kevesen akadtak, akiket más országok börzéi csábítottak volna el. A kelet-közép-európai térségben ugyanakkor mégsem a BUX vitte a prímet, a bukaresti tőzsdemutató impozánsabb növekedést produkált, nem beszélve a szófiai börzéről, illetve az ukrán piacról.

A BÉT-en e héten bekövetkezett korrekciót látva azonban egyre többen kereshetnek új célpontokat. A régióban még komoly növekedési potenciál van, bár a szakértők szerint kiugró emelkedésre leginkább Románia, Bulgária, illetve Ukrajna esetében lehet számítani. Komoly alapkezelők közül azonban csak néhányan fektetnek ezen országok részvénypiacaira, azok is mértékkel. Például a Capital Invest Eastern Europe Stock portfóliójában a több mint negyvenszázaléknyi orosz részvény mellett négy százalék bolgár van, az Allianz Invest alapjának portfóliójában is találhatók bolgár papírok nyolcszázalékos súllyal, a Raiffeisen Capital Management által kezelt, hazánkban is hamarosan elérhető Kelet-Európa részvényalapban pedig egy százalék alatti a román és bolgár részvények súlya. A piac fejletlensége az oka - fogalmazott Kovács Gréta, a nemzetközi befektetési alapokra fókuszáló Fundaccess Alapítvány elemzője, hozzátéve: az ottani cégek kapitalizációja alacsonyabb a nagyobb nemzetközi alapkezelők által elvártnál.

A másik megoldást a "helyi" lehetőségek felkutatása jelentheti. Ám egyelőre igen kevés rálátásuk van az érdeklődőknek az ottani alapokra, amelyek egyébként igen hektikus árfolyammozgásokat produkálnak. Az Erste Bank Befektetési Rt.-nél jelenleg öt román, a bukaresti értéktőzsdén is forgó befektetési alap érhető el, amely iránt egyre nagyobb az érdeklődés. A román gazdaságot reprezentáló konstrukciók a korábbi privatizációs alapokból nőtték ki magukat, s bár állami tulajdonban vannak, a portfóliót aktívan menedzselik - emelte ki Zánkay Balázs, a külföldi értékpapírok üzletágának vezetője. Tavaly október óta megkétszereződött a papírok árfolyama, s bár kisebb-nagyobb megingásokra lehet példa, a szakember - a Románia uniós csatlakozását megelőző euforikus hangulat miatt - az idén is dinamikus bővülést vár ezen alapoktól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.