BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egymillióért öt alapot?

A hazai magánszemélyek jellemzően egy-két befektetési alaptípusban fialtatják pénzüket, ráadásul az arányokon sem változtatnak. Egyes alapkezelők modellportfóliókkal segítik az ügyfeleket, ám az alap vásárlásánál sok múlik a forgalmazó bank értékesítési politikáján is.

Nem jellemző, hogy a hazai magánszemélyek a megtakarításaikat különösebben diverzifikálnák az egyes alaptípusok között, jóllehet a mostani tőkepiaci környezet változásai közepette erre egyre nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük - mutatnak rá a hazai alapkezelők szakemberei. Változatlanul az egyik leggyakoribb befektetési politika, hogy a visszamenőleges hozamok alapján választanak alapot a kisbefektetők. Ennek megfelelően a befektetők többnyire a csúcson szállnak be, míg a rossz visszamenőleges teljesítmény éppen kivételre ösztökéli őket, jóllehet ez a legrosszabb döntés. S mint egyesek megjegyzik: a befektetési jegy vásárlásánál sok függ attól is, hogy az adott forgalmazó bank melyik alap eladására helyezi a hangsúlyt.

Amennyiben a befektető hoszszabb távon gondolkodik, a jellemzően alacsony fix tranzakciós díjak miatt a nagyobb tranzakciószám akár 1-2 millió forinttól is kifizetődhet, s így már 3-5 fajta befektetési jegy is bekerülhet a portfólióba - mutattak rá a K&H Alapkezelőnél. Aki szerény kockázatot tud csak elviselni, annak érdemes egy 10-20 százalékban K&H pénzpiaci, 30-40 százalékban K&H kötvény-, 40-30 százalékban K&H garantált szerkezetű s 10-20 százalékban K&H navigátor, illetve K&H unió alapot beválogatni a portfóliójába. A magasabb kockázattűrő képességű befektetőknek pedig egy 25-25 százalékban K&H kötvény-, K&H garantált szerkezetű, K&H navigátor, illetve K&H unió alapból álló modellportfóliót ajánlanak az alapkezelőnél. (A K&H válogatott alapok egyébként önmagukban valósítják meg a portfólióépítést, azáltal, hogy négy kockázati szintnek megfelelően eltérő arányban tartalmazzák az egyes piacokon - kötvény, részvény, hazai, nemzetközi - befektető alapokat.)

Az Inter-Európa Bank négyféle kockázatú modellportfóliót állított össze a bankcsoporthoz tartozó Europool Alapkezelő konstrukciói közül. A biztonságit 50 százalékban a Hunnia Pénzpiaci, 25-25 százalékban a Hunnia államkötvény és a Hunnia Kamatvadász alkotja, a konzervatívat 40-40 százalékban a Hunnia pénzpiaci és államkötvény, illetve 20 százalékban a Hunnia részvény. A növekedési modellportfólió szintén e három alapból tevődik össze, csak éppen a Hunnia pénzpiaci 20, az államkötvény és a részvény 40-40 százalékos súllyal szerepel. A pénzpiaci jellegű portfólió száz százalékban Hunnia Pénzpiaci Alapból áll.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.