BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Devizaalapok: szebb hozamok

Az elmúlt éveket nézve a hazai alapok - mind az állampapír-, mind a részvénykonstrukciók tekintetében - jobban teljesítettek a devizaalapoknál, ám az elmúlt hónapokban fordult a kocka. A nemzetközi részvényalapok hozama szebb képet mutat.

A magyar kötvény- és részvényalapok elmúlt pár éves teljesítményét szemlélve kevés figyelmet kaptak az eurókötvény-befektetések, jóllehet az elmúlt hónapokban bebizonyosodott, hogy a befektetőknek érdemes lehet portfóliójukban a nemzetközi konstrukcióknak is helyet szorítani. A hazai részvényalapokra a Budapesti Értéktőzsde megingása nyomta rá bélyegét, ennek köszönhetően több helyütt az elmúlt egy-, illetve háromhavi hozamok már mínuszt mutatnak. Ennél jobb teljesítményt hoztak a devizarészvény-alapok, amelyek hozamán a forint gyengülése is tetten érhető. Ez utóbbi elem egyébként a devizakötvény-alapok teljesítményén is meglátszott.

A befektető megtakarítási portfóliójának hozamait kedvezően stabilizálhatja a nemzetközi befektetések hozama, ráadásul a bizonytalan forinttal szemben a nemzetközi befektetések egyfajta fedezetet képezhetnek - jegyzik meg a szakértők, s többen kiemelik: egy diverzifikáltabb portfólió jóval kisebb kockázatot hordoz magában, ráadásul a devizarészvény-alapok volatilitása kisebb, mint a magyar részvényalapoké, azaz alacsonyabb kockázatot is jelentenek.

Az elmúlt néhány évben a fejlett részvénypiacok a hosszú távú ciklusok egy nehéz szakaszában voltak - az elmúlt év stagnálást hozott a börzéken -, miközben a fejlődő piacok és különösen az Európai Unióhoz frissen csatlakozó országok tőkepiacai korábban soha nem tapasztalt érdeklődést vonzottak - mutatnak rá az alapkezelők szakértői. S bár a hazai piacok felértékelődése hosszú távon várhatóan folytatódik, ám lassuló ütemben.

Kockázati elemekben ugyanakkor a nemzetközi színtéren sincs hiány. A világgazdasági növekedés kiegyensúlyozatlan, főként a kínai export és az amerikai lakossági fogyasztás a két hajtómotor, ugyanakkor az évek óta magas fordulaton járó motorok "meghibásodása", kiesése komoly veszélyt jelent a globális konjunkturális helyzetre. A vállalati szektor számára a válságot követő racionalizálási erőfeszítések (létszám- és költséghatékony működés, a lecsökkent eladósodottság és a vele járó rugalmasabb finanszírozási lehetőségek) költségoldalról már nem fokozhatók, s ez a profitok lassuló javulásában is tükröződik, ám a javuló tőkeszer-kezet lehetőséget ad megnövelt osztalékfizetésre, részvény-visszavásárlásokra és vállalati felvásárlásokra, fúziókra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.