Nehéz hónapokat tudhatnak maguk mögött az európai félvezetőgyártók: a térség két legnagyobb szereplője, az STMicroelectronics 24, az Infineon 19 százalékos árfolyamesést produkált az idén, míg az ASML - a félvezetők beszállítója - 3,4 százalékos lemorzsolódással megúszta. Csak összehasonlításképpen: mindeközben az FTSE Eurofirst 300 index 2,3 százalékot erősödött.
A félvezetőipar első negyedéves számai ráadásul korántsem jelentették a befektetők számára a fényt az alagút végén: mind az STM, mind az Infineon veszteséget könyvelhetett el az előző esztendő hasonló időszakában elért nyereséget követően. A társaságok által felvázolt jövőkép pedig még aggasztóbbnak tűnik. Az STM az éles árversenyt emelte ki, amely különösen a memóriacsipek piacán érhető tetten, míg az Infineon úgy látja, hogy a második negyedévben sem tapasztalható semmilyen javulás a kereslet terén. Az ASML ugyan a profit ötszörös emelkedéséről számolt be, ám ez jócskán elmaradt az elemzői várakozásoktól, nem beszélve arról, hogy a cég vezetése szintén óvatosan fogalmazott az idei várakozásokat illetően a csökkenő megrendelésekre utalva - mutatott rá a Financial Times.
A félvezetőgyártó-szektor jelenleg a ciklus lejtmenetének közepén tart, amely az egyre nagyobb árversenyben, a visszaeső megrendelésekben, a csökkenő kihasználtságban, illetve a lemorzsolódó eredményességben is tetten érhető - fogalmaztak a Morgan Stanley elemzői. Ráadásul ami az iparágat globálisan jellemzi, az Európában hatvá-nyozottabban jelentkezik a dollár/euró árfolyam mérséklődése miatt. Ez megmutatkozik abban is, hogy az ágazat szereplői a tengerentúlon jóval biztatóbb negyedéves gyorsjelentéseket tettek közzé. A Texas Instruments első három hónapi nyeresége ugyanis meghaladta az elemzői várakozásokat, hasonlóan a világ legnagyobb csipgyártója, az Intel számaihoz.
Az európai félvezetőgyártók jövőjét illetően a piaci szakértők többsége szerint a költségcsökkentések játsszák a kulcsszerepet, bár egyes elemzők továbbra is pesszimista kilátásokat fogalmaztak meg, így kérdés, milyen hosszú időnek is kell eltelnie ahhoz, hogy a társaságoknál javuljanak a marzsok. Az STM-nél ugyan most folyik a költségcsökkentési program, amely az alkalmazottak tíz százalékát is érintette, ám az eredményekben ez még korántsem érezhető - jegyezték meg a Nomura elemzői. Az Infineon is a kiadások mérséklését tartja szem előtt az elkövetkező hónapokban - jelentette ki Wolfgang Ziebart vezérigazgató, ám elemzők szerint ez még aligha elegendő ahhoz, hogy a részvényekkel kapcsolatos kedvezőtlen megítélés változzon.
Egyes piaci szereplők szerint a részvényárfolyamok megingása egyúttal lehetőséget kínál a szektorba való beszállásra is, a vállalkozó kedvűeknek ugyanakkor alighanem türelmesnek kell lenniük, míg befektetéseik gyümölcsét learathatják - jegyezték meg a piaci szakértők. Egyes elemzők meglátása szerint ugyanis jelenleg vannak még olyan ágazatok, ahol jobb megtérüléssel számolhatnak a befektetők (például energia-, alapanyagipar), s a félvezetőiparhoz majd akkor kellene visszatérniük, amikor a ciklus már túljutott a mélypontján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.