Az elemzők már tavaly felkészítették a befektetőket arra, hogy az idén aligha számíthatnak olyan kiugró eredményjavulásra a tengerentúli tőzsdetársaságoknál, mint 2004-ben (több mint húszszázalékos növekedést produkáltak a cégek), ám az első negyedéves gyorsjelentések ismeretében némileg fellélegezhetnek a piaci szereplők.
Az év első három hónapja ugyanis a várakozásokat jócskán felülmúlta: a profitok közel 14 százalékkal nőttek az előző esztendő hasonló időszakához képest a First Call/Thomson Financial összesítése szerint, amely mintegy duplája volt az elemzői prognózisoknak. A dinamikus eredményjavulás főként az emelkedő olajárak számlájára írható, az energiaszektor 41 százalékkal tudta növelni a nyereségét egy év alatt. Ennél is jobb teljesítményt mutattak az alapanyag-termelő társaságok (64 százalékos ugrás), míg a dobogó harmadik fokára az ipari cégek kerültek, ez az ágazat 19 százalékkal tudott javítani. Kétségbeejtő képet mutattak viszont az autóipari társaságok, amely az autóeladások alakulását nézve aligha meglepő, s láthatóan nehéz idők járnak a csipgyártó cégekre is, ahol ráadásul a második negyedév még ínségesebbnek ígérkezik.
A befektetőket azonban aligha nyűgözte el az első negyedéves szaldó: a részvénypiacok az év eddig eltelt részében lejtmenetet mutattak, miközben az emelkedő kamatok közepette egyre nagyobb aggodalommal figyelik a gazdaság alakulását, nem beszélve az olajárak mozgásáról. Ennek ellenére az elemzők egy része optimista a Wall Street idei évét tekintve, az amerikai S&P 500 indexet 1260 pont fölé várják. A kedvező várakozások hátterében az húzódik meg, hogy a gazdasági növekedés lassulása közepette a kamatemelési hullám szüneteltetésére számítanak, ez pedig kedvezően hathat a részvényárfolyamokra. Kérdés ugyanakkor - vetik fel mások -, hogy a lassuló gazdasági bővülés milyen mértékben nyomja rá bélyegét a tőzsdecégek profitjaira.
Az elemzők javaslatai szerint mindenesetre a mostani értékpapír-piaci környezetben inkább a nagyobb társaságokra, azaz a blue-chipekre kell helyezni a hangsúlyt, mint a közepes kapitalizációjú társaságokra, miután az árazásuk kedvezőbbnek ígérkezik. Igaz, ez az év eddig eltelt részében mindössze abban mutatkozott meg, hogy a nagyobb társaságok árfolyama kevésbé ingott meg: a Russell 2000 közel nyolc százalékot veszített értékéből, míg az S&P 500 mintegy két százalékot. (Az előző két évben éppen fordított volt a helyzet: a Russell 2000 mutató 2003-ban 45, 2004-ben 17 százalékot szedett magára, míg az S&P 500 26, illetve 9 százalékot.) Ami a P/E mutatót (egy részvényre jutó árfolyam és eredmény hányadosa) illeti, a Russell 2000 cégei 24-es értéken forognak, míg az S&P 500 tagjai 16-os P/E-n.
A blue-chipek felé orientálja a befektetőket a piaci szereplők mérséklődő kockázatvállalási hajlandósága is. Ám mint egyesek fogalmaznak: a részvénypiaci kilátásokkal kapcsolatos pesszimista hangulat - amelynek szintje kétéves mélypontra süllyedt - akár trendfordulót is jelenthet, hiszen akik nem bíznak a papírokban, azok előbb-utóbb túladnak rajtuk. Ennek tükrében több elemző a portfólión belül a részvénypakett arányának növelését ajánlja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.