BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tiziano-kép a Balaton utcában

Kétnapos festmény- és kétnapos műtárgyaukcióval rukkol elő a héten a Nagyházi Galéria. Az első nap kínálatában nem kisebb nevek szerepelnek, mint Munkácsy Mihály vagy éppen Tiziano.

A Nagyházi Galéria kedden és szerdán tartja soron következő festmény-, grafikai és szoborárverését. Az összesen 551 tétel 317 millió forintot meghaladó kikiáltási árral bír, amelyek közül a legnagyobb érdeklődésre a nagy sajtónyilvánosságot kapott 65-ös számú tétel tarthat számot. Az olasz cinquecento talán legnagyobb mesterének, Tiziano Vecelliónak tulajdonított Mária gyermekével és egy Szent Pál képében megjelenő donátorral című festmény 65 millió forintról indul. A kép előkerülésének története nagyon izgalmas: a beadóknak fogalmuk sem volt, hogy valószínűleg egy Tiziano-kép van a család tulajdonában, s mindössze kétmillió forintos induló árra gondoltak, és igencsak megdöbbentek, amikor a szakemberek közölték, hogy a nagy velencei mester alkotásáról van szó. Igaz, az attribúció nem biztos - erre utal a "Tizianónak tulajdonítva" megfogalmazás -, és a leütési árat az is nagyban befolyásolhatja, hogy a műalkotás védett, így külföldi érdeklődőkre aligha lehet számítani.

Emellett számos más pompás alkotás is kalapács alá kerül az első napon. Ezek közé tartozik a 47-es számú elefántcsont Maria Immaculata-szobor, amelynek finom kidolgozása bőven indokolja mind a védett státust, mind a 26 millió forintos kikiáltási árat. Ha magyar klasszikust választanánk, akkor Munkácsy Mihály Cigánylány (12 millió forint) vagy Ligeti Antal Itáliai táj című festményéért (1,8 millió forint) érdemes versenybe szállnunk. A második napon főleg a magyar kismesterek, például Neogrády Antal és László vagy Berkes Antal munkái közül válogathatunk, de nívós művekben sincs hiány. Ezen a napon licitálhatunk két Rippl-Rónai-pasztellre; a 370-es számmal induló Könyöklő nőre 3,2, míg a 381-es számú Ifjú hölgy portréjára 1,2 millió forinttól. Ugyanekkor nyílik mód két Márffy Ödön-kép megvásárlására is: a Kislányportré 2,8, az Út a földeken 1,3 millió forintról indul.

A festmények után, csütörtökön és szombaton, művészeti és néprajzi tárgyakat aukcionál a Nagyházi. Az első napon 501 darab bútorra és néprajzi tárgyra licitálhatunk, több mint 52 millió forintos teljes kikiáltási árral, míg a második napon az ezüstök, az ékszerek és a fegyverek jutnak fő szerephez 401 tétel és 53 millió forintos kikiáltási ár erejéig. Az európai eredetű tárgyak közül talán a 123-as számú tétel a legérdekesebb: az 1700 körül készült habán fajansztál 550 ezer forintról indul. A cégtől megszokott módon ezúttal is találunk a kínálatban indiai és afrikai tárgyakat, ahogy ókori emlékek is bőven felbukkannak. A római olajmécsesek és a bizánci keresztek mellett császárkori üvegedényért is versenyezhetünk 800 ezer forinttól vagy egyiptomi usebtiért (kis szobrocskáért) 60 ezer forinttól. Az ékszerek között szintén találunk érdekes és egyben értékes darabokat. Ilyen a 728-as számú karkötő, amely ugyan 3,2 millió forintról indul, viszont az esztétikai élvezet mellett 175 briliánssal is gazdagabbak leszünk, ha mi nyerjük a licitet.

Gazdag fegyverkollekció is helyet kapott a május 28-i árverésen. A tételek között találunk sisakokat, alabárdokat, szablyákat, pisztolyokat és puskákat egyaránt. Két szamurájkard is kalapács alá kerül meglepően alacsony - 220, illetve 340 ezer forintos - kikiáltási áron.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.