BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Antikváriumok sikerei

Az elmúlt hetekben az árverezőházakhoz hasonlóan az antikváriumok is megtartották utolsó aukcióikat, amelyek igen sikeresnek bizonyultak. A Központi Antikvárium - a már jól bevált formula szerint - két árverést is tartott májusban. A május 20-in az átlagos tételek kerültek kalapács alá összesen 3,5 millió forintot meghaladó teljes kikiáltási áron, amelyet nem kevesebb, mint tízmillió forintot meghaladó leütési ár követett. Ez egyrészt a 86 százalékos eladási rátának, másrészt a több tétel esetében tapasztalt komoly áremelkedésnek volt köszönhető. Ugyancsak nagy sikerrel zárult a Központi egy héttel később, május 27-én tartott aukciója, amelyen az igazán nagy kaliberű tételeket vonultatta fel a piacvezető antikvárium. Ezt mutatja, hogy bár csak fele annyi tétel került kalapács alá, mint 20-án, az összkikiáltási ár meghaladta a 35 millió forintot. A tételek 94 százaléka gazdát cserélt, bő 40 millió forintért. Az árverésen több tétel leütési ára is meghaladta az egymillió forintot; a legmagasabb összegért (hárommillió forintért) végül Hunfalvy János és Ludwig Rohbock Ungarn und Siebenbürgen in malerischen Original-Ansich-ten? című háromkötetes munkájának egy luxuskiadású, a normál változatnál kétszer nagyobb méretű példánya kelt el. A különleges kiadás érthető módon tovább növelte az 1856-1864 között Darmstadtban napvilágot látott és a 19. századi magyar topográfiai irodalom főművének számító opus vonzerejét. S meg kell említenünk, hogy bár csak egy ajánlattal, de 1,2 millió forintért gazdát cserélt a 121-es számmal indított Orde: az okirat, amely II. Rákóczi Ferenc meggyilkolására ad parancsot, ám eredetisége szakértők szerint kétséges.

A Múzeum Antikvárium május 28-án tartott árverése jól illeszkedett a Központi sikersorozatához. Bár egy kisebb antikváriumról van szó, bő 11 millió forintos leütési eredménnyel és 82 százalékos kelendőségi aránnyal zárták a napot. A Honterus Antikvárium június 4-én tartotta szezonzáró árverését, 81 százalékos sikerrel, amely a tízmilliós összkikiáltási ár után 11 millió forintot meghaladó leütési végösszeget eredményezett. Legmagasabb leütési áron itt is egy magyar témájú mű, a 247-es számú tétel kelt el. A Hieronymus Ortelius és Martin Meyer együttműködésével született Ortelius Redivivus? című, Magyarország történetével foglalkozó munka komoly harc után 520 ezer forintért cserélt gazdát; a vásárlók 380 ezer forintról tornázták fel az árát. A nagy érdeklődést kiváltott munka - amelynek első kiadása 1602-ben, a most kalapács alá került hatodik, bővített kiadás pedig 1665-ben látott napvilágot Frankfurt am Mainban - 1395-től 1665-ig terjedően mutatja be a magyar-török háborúk eseményeit. A metszetillusztrációk közül különösen jelentős az a duplaoldalas tábla, amelyen a honfoglaló vezérektől I. Lipótig hatvan magyar uralkodó arcképe látható, az 1664-ben megjelent híres Nádasdy Mausoleum királyképei alapján.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.