BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kelendőek voltak a régi fegyverek

Sok száz tárgy került kalapács alá májusban az aukciósházak árverésein, ám helyszűke okán - a festményekhez hasonlóan - itt is csak az árverések főbb mutatói és a legkiemelkedőbb darabok ismertetésére nyílik módunk. A Polgár Galéria május 17-e és 19-e között tartotta 55. művészeti aukcióját, amelyet 20-án a IV. óraárverés követett. A három nap alatt összesen 668 tételt kínáltak eladásra, 118 millió forintot meghaladó kikiáltási áron. Ám úgy tűnik, az árverés nem minden szempontból váltotta be a hozzá fűzött reményeket: a tételeknek csak 64 százaléka kelt el, ez 429 darabot jelent, az összesített leütési ár pedig meszsze elmaradt a kikiáltásitól - 87,5 millió forinttal zárt a cég. Az Idő Urai sem alakult sokkal sikeresebben. A 48 millió forintot is meghaladó kikiáltási árat bő 41 milliós leütési eredmény követte, a 161 darab eladott időmérő pedig csak 60 százalékos sikerre volt elegendő. Az eredmény azonban aligha veszi el a cég kedvét egy újabb óraárveréstől, hiszen az egyik legnagyobb érdeklődéssel figyelt tétel, a Szaddám Huszein által rendelt Patek Philippe női karóra a 850 ezer forintos start után 2,8 millió forintnál állapodott meg. S említést érdemel a három nap legdrágább ékszere is, amely egy férfi-szolitergyűrű volt, 3,75 karátos kővel. Az ékszer új tulajdonosa a kikiáltási áron, hárommillió forintért tudhatta magáénak a nyertes licitet.

Szintén háromnapos aukciót tartott május 23-a és 25-e között a nemrég újjáéledt Belvárosi Aukciósház. Az utolsó két napon kaptak helyet a műtárgyak, bútorok, üveg- és ezüsttárgyak, ékszerek. A két napon összesen 350 tételt árvereztek majd 27 millió forintos értékben. Bár a pontos leütési eredmény még nem alakult ki, a kifizetett tételek természetesen helyet kaptak összehasonlító táblázatunkban.

A Nagyházi május 26-án és 28-án tartotta árverését, ahol a megszokott művészeti és néprajzi tárgyak, bútorok, szőnyegek vagy ezüstök mellett most fegyverek is helyet kaptak. Az első napon 66 százalékot ért el az eladott tételek aránya, az 52 millió forintot is meghaladó kikiáltási árat csak szűk 28 milliós leütési eredmény követte, s bizony a második nap sem alakult jobban: 53 millió forintos kikiáltási ár után 30,5 milliós végeredmény született, az eladásra kínált tárgyaknak pedig 56 százaléka kelt el. Viszont igen kelendőek voltak a fegyverek, a megmaradt darabok képezték a kivételt. Legjobban két szablya, a 842-es és a 899-es tételszámú szerepelt. A 19. századi és az 1845-ös mintájú magyar szablyák egyaránt 360 ezer forintért keltek el, ellentétben a 816-os számú párbajpisztolypárral, amely 700 ezres induló árával nem vonzott vásárlót. A májusi aukciósorozatot a BÁV zárta, 31-i ékszerárverésével. Ahogy a korábban említett cégek esetében, úgy itt sem született a festményekhez hasonló kitűnő eredmény. A Lónyay utcában a több mint 25 millió forintos összértékű műtárgyanyag valamivel több mint 16 milliós eredményt produkált, 76 százalékos sikerrel: a 327 tételből 247 cserélt gazdát. A legmagasabb áron elkelt tétel is csupán 850 ezer forintot kóstált, mivel a szóban forgó, 27 briliánssal díszített karékre csak egy licit érkezett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.